W ciąży nie piję alkoholu

W ciąży nie piję alkoholu – skutki alkoholu w ciąży, alkohol a ciąża

W ciąży nie piję alkoholu – kampania społeczna w ciąży nie piję alkoholu spotkała się z pozytywnym odbiorem społeczeństwa. Jej nadrzędnym celem jest podniesienie świadomości dotyczącej skutków picia alkoholu w okresie ciąży. Ponadto zwraca uwagę na odpowiedzialność społeczną za kobiety ciężarne nadużywające alkoholu publicznie. W kampanię włączyły się browary znaczące swe piwa znakiem kampanii.

W ciąży nie piję alkoholu

Większość kobiet doskonale wie jakie działanie wywiera alkohol w ciąży i czym grozi jego picie dla płodu. Niestety wiele przyszłych mam wykazuje dużą tolerancje wobec określenia nadużycia alkoholu, tymczasem każda ilość spożywanego alkoholu jest naganna i wpływa negatywnie na ciążę. Jeden kieliszek, pół piwa to wciąż zbyt wiele. Stad też powstała kampania społeczna uświadamiająca kobiety i wręcz niepiętnująca picie alkoholu w ciąży.

Jest to akcja wspólna browarów zrzeszonych w Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce – Browary Polskie: Kompanii Piwowarskiej SA, Grupy Żywiec SA oraz Carlsberg Polska SA, reprezentujących ponad 85% rynku piwa w Polsce. Znak kampanii wprowadzono i użyto zarówno w reklamach medialnych, materiałach promocyjnych jak też na opakowaniach wszystkich piw browarów biorących udział w kampanii.

Skutki alkoholu w ciąży

Polityka edukowania konsumentów na temat odpowiedzialnego spożywania piwa i alkoholu to misja związku Browarów Polskich. Jej elementem jest kampania w ciąży nie piję alkoholu. Spożywanie alkoholu w okresie ciąży to poważny problem, często wynikający z niewiedzy. Z badań wynika, że do takiego zachowania przyznaje się ponad 30% kobiet . Tymczasem 9 września obchodzony jest Światowy Dzień FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy), czyli zespołu jaki wywołuje picie w ciąży.

FAS powoduje u dzieci schorzenia słuchu, deformację twarzy jak również opóźnienie rozwojowe. Do rozwoju płodowego zespołu alkoholowego nie potrzeba regularnego picia, wystarczy przysłowiowa lampka wina, czy piwo.

Potrzebna kampania

Kampania społeczna pod hasłem w ciąży nie piję alkoholu jest niezmiernie potrzebna, również w aspekcie przypominającym. Dzięki niej więcej kobiet unika alkoholu, a kobiety sięgające po alkohol są napiętnowane. Dzięki tej kampanii powstała również przestrzeń do debaty publicznej na temat profilaktyki zdrowia ciężarnych. Kampanię wspiera wielu partnerów akcji, a grono osób rozpoznających znak kampanii świadczy iż kampania jest zauważalna i przede wszystkim skuteczna.

Alkohol w ciąży szczególnie kusi, jednak warto jest się powstrzymać, gdyż skutki picia alkoholu mogą być tragiczne, często zespół FAS i problemy zdrowotne dzieci, młodzieży rozpoznawane są późno na wiele lat po narodzinach. Co więcej przybywa dorosłych u których FAS kojarzone jest z chorobami jakie je dotknęły w międzyczasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *