algi

Algi – czym są algi? Właściwości lecznicze i ich zastosowanie

Algi mogą mieć wartość zarówno odżywczą jak i leczniczą. Są cenione przez stulecia na Dalekim Wschodzie, a współcześnie zaczynają być również popularne w Europie. Wykorzystywane w kosmetyce i farmacji przynoszą wyśmienite efekty. Dzięki swej skuteczności zyskały również aprobatę dietetyków.

Algi – właściwości

Zdrowe glony od pewnego czasu robią furorę w dietetyce. Dostępne są algi zielone, czerwone, brunatne. Ich kolor zależny jest od głębokości na jakiej występują, co wiąże się z ilością światła, które do nich dociera. Duża różnorodność alg wynika z rodzaju wybrzeża, co przekłada się na właściwości odżywcze alg.

Zawierają sód, potas, wapń a także inne pierwiastki potrzebne do zdrowia jak fluor, żelazo, selen. Ponadto algi to bogactwo witamin. Są one bogatym źródłem witaminy C, B, E oraz beta karotenu. Prócz tych dobrodziejstw algi obfitują w białko. Zawierają one też kwasy typowe dla ryb, a potrzebne w diecie człowieka. Niepozorne wodorosty stały się item diety.

Pielęgnacja skóry

Zdrowe glony w kosmetyce znane są już od dłużnego czasu. Maja one zdolność do oddziaływania na naskórek i skórę właściwą regeneracyjne. Co ważne można je zaledwie przykładać na skórę, a właściwości lecznicze i pielęgnacyjne samoistnie przenikną przez barierę ochronną skóry w jej głąb.

Glony skutecznie odbudowują płaszcz lipidowy i dbają o hydrolizę. Ponadto kosmetyki z algami stosuje się na wyrównanie kolorytu i rozjaśnienie cery. Wykazuje się też jakoby algi hamowały ilość wydzielanego sebum. Stosowanie alg przyspiesza gojenie się ran, dzięki czemu algi przykłada się na miejsca skaleczone i zranione.

Pomoc dla serca

W obrębie układu krążenia algi regulują ciśnienie krwi. Ponadto błonnik który w nich znajdziemy chroni ściany jelit przed wchłanianie, tłuszczy i cukrów. To działanie ma za zadanie normalizacje glukozy i cholesterolu. Algi zawierają peptydy, które doskonale radzą sobie ze stabilizacja ciśnienia krwi pomagając w leczeniu nadciśnienia.

Według naukowców z Japonii algi mogą być alternatywą dla leków na nadciśnienie, zwłaszcza w ciąży kiedy leki nie są wskazane z uwagi na skutki uboczne, zaś stosowanie alg jest naturalne i bezpieczne.

Bogactwo minerałów

Dieta oparta na algach zapewnia doskonała dawkę minerałów. Mimo iż dawki alg w diecie nie są duże to zawierają one całe mnóstwo skompilowanych minerałów. Przykładowo arame zawiera 10 razy więcej wapnia niż mleko, a hijiki dostarcza 8 razy więcej żelaza niż mięso wołowe.

Detoks algami

Algi dzięki zawartości błonnika i swej budowie komórkowej świetnie usuwają toksyny z organizmu. Przy okazji uszczelniają ściany jelit unikając zatrucia krwi i komórek toksynami z przewodu pokarmowego.

Piękny i młody wygląd dzięki algom

Stosowanie alg poprawia wygląd skóry, odmładza i zapobiega pękaniu naczynek. Glony wzmacniają naczynia krwionośne, walczą z wolnymi rodnikami, dodają elastyczności skórze. Ponadto redukują cellulit, zapobiegają obrzękom oraz ułatwiają krążenie limfy. W konsekwencji stosowania alg w diecie i pielęgnacji można opóźnić procesy starzenia się, między innymi poprzez stosowną stymulację metabolizmu komórek, odbudowę włókien kolagenowych.

Odchudzanie algami

Wodorosty coraz częściej zajmują czołowe miejsce w ditach odchudzających. Zawdzięczają to błonnikowi, który daje uczucie sytości a przy tym pobudza przemianę materii. Prócz błonnika cennym składnikiem alg dla odchudzania jest jod, który oddziałuje na tkankę tłuszczową, przyśpieszając procesy liolizy, czyli rozpuszczania tłuszczów.

Algi spożywać można w różnej postaci, również jako dodatek do pieczywa, co obniża kaloryczność wyrobów piekarniczych. Mimo, iż kojarzą się nam z sushi, to algi mogą stanowić dodatek do zup, sałatek, zapiekanek, pizzy. Wodorosty nadają się do spożycia zarówno na surowo, jak i w postaci gotowanej, suszonek np. jako chipsy. Spirulina jest smacznym dodatkiem do kanapek. Agar zaś zastąpi żelatynę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *