dieta kobiety ciężarnej

Dieta kobiety ciężarnej – jak jeść mądrze dla dwojga, a nie za dwoje?

Dieta kobiety ciężarnej – ciąża to dla wielu kobiet najpiękniejszy czas w ich życiu. Wszystko zależy oczywiście od samopoczucia. Przyszłe mamy, które nie mają typowych dolegliwości ciążowych, jak mdłości, zmęczenie, czy omdlenia, mogą zaliczać się do grupy tych najszczęśliwszych. Na szczęście, te przykre symptomy ciąży znikają zazwyczaj w okolicach drugiego trymestru. Wiele mówi się o tym, jak ważna jest prawidłowa dieta kobiety ciężarnej. Powinna ona bowiem służyć nie tylko przyszłej mamie, ale przede wszystkim jej dziecku.

Dieta kobiety ciężarnej – jak powinna odżywiać się przyszła mama?

  • Przede wszystkim, powinna ona jadać w sposób regularny i stały. Posiłki powinny być niewielkie, ale za to częste i regularne.
  • Ciąża nie oznacza, że należy jeść za dwoje. Wówczas taka dieta prowadzi bardzo szybko do otyłości ciążowej, która może sprzyjać nawet rozwojowi cukrzycy. Poza tym, pociążowe kilogramy trudno jest później zrzucić. Mówi się, że kobieta powinna zjadać o jeden niewielki posiłek w ciągu dnia więcej. Może być to na przykład kanapka z pełnoziarnistego pieczywa z chudą wędliną, sałatą i ogórkiem.
  • Niezwykle ważny jest dobór składników pokarmowych. W diecie powinny dominować świeże warzywa i owoce. Warto spożywać też spore ilości białka. Nie można jednak przesadzać z ilością mięsa. Białko pokarmowe można przecież czerpać również z roślin, na przykład strączkowych.
  • Warto unikać słodyczy. Zawierają one mnóstwo zbędnych i pustych kalorii, które nie są dla dziecka wartościowe, a z pewnością prowadzą do nabierania masy.

Poziom cukru u kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży bardzo często odczuwają nagłe spadki cukru, które powodują u nich gorsze samopoczucie, mdłości, a nawet omdlenia. Regularne spożywanie posiłków pozwala temu skutecznie zapobiegać. Zawsze wychodząc z domu warto mieć więc przy sobie zdrową przekąskę, w postaci owocu lub batonika muesli.

Nie wolno zapominać też o płynach. Najlepiej pić wodę mineralną niegazowaną. Zalecana ilość wynosi około trzech litrów na dzień. Poza tym, można pozwolić sobie na herbatę czerwoną, która wspaniale wpływa na samopoczucie. Wiele kobiet poleca też napary z kopru włoskiego i innych ziół. Zawsze ich spożycie należy jednak skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Czego w okresie ciąży nie wolno jeść przyszłej mamie?

Przede wszystkim, należy unikać surowego mięsa oraz ryb. Na czas ciąży należy więc zrezygnować z tatara oraz sushi. Nie powinno się nawet kosztować surowych produktów mięsnych oraz jaj. Warto zrezygnować również z większości serów pleśniowych. Można je spożywać jedynie po podgrzaniu, na przykład w piekarniku, kiedy bakterie zostaną unieszkodliwione.

Przyszła mama musi też zapomnieć o dotychczasowych używkach, jak alkohol i papierosy. Należy bowiem pamiętać o tym, że wszystko, co jest przez nią spożywane, trafia bezpośrednio również do krwiobiegu dziecka i może mu zaszkodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *