Jabłka dla zdrowia

Jabłka dla zdrowia i urody – właściwości zdrowotne i odżywcze

Jabłka dla zdrowia to bardzo popularne owoce w Polsce i nie tylko. Dlaczego je warto jeść/ Zawierają liczne substancje wspomagające odnowę skóry, poprawiające trawienie i samopoczucie. Ponadto doskonale smakują i można przyrządzać je na liczne sposoby. Leczniczo stosuje się jabłka dla zdrowia w redukcji obrzęków, zaś ocet jabłkowy jako preparat na wrzody żołądka. O wiele częściej po jabłka sięgają panie na diecie odchudzającej i oczyszczającej.

Jabłka dla zdrowia

Właściwości jabłek są rozległe, podobnie jak wachlarz odmian dostępnych na rynku. Poza jabłkiem z jabłoni domowej mamy do wyboru jabłka egzotyczne, jabłka dzikiej jabłoni oraz zróżnicowane odmiany jabłek kwaskowych, słodkich, wczesnych i późnych. Nie bez powodu jabłka są najczęściej uprawianymi i najchętniej jadanymi owocami na świecie. Gdy jabłka są odpowiednio przechowywane możemy się nimi w postaci świeżej cieszyć cały rok.

Najpowszechniejsze są odmiany deserowe, które charakteryzuje twardość, ale i słodki smak, soczystość. Do pieczenia, gotowania i na przetwory najlepsze są odmiany kwaśne, bo szybko się rozgotowują. Przypuszczalnie jabłka pochodzą z Chin skąd rozpowszechniły się an cały świat. W Polsce jabłka znane były już za czasów Słowian z Biskupina. Do dziś uprawia się wiele starych odmian jak koksa, kosztela, czy szara reneta.

Wartości jabłek

Z uwagi na zawartość witamin, błonnika oraz pektyn zaleca się jedzenie dwóch jabłek dziennie. Dietetycy mawiają iż jedno jabłko służy zdrowiu, drugie urodzie. Najcenniejsze dla organizmu są gniazda nasienne oraz skórka. Najważniejszą witaminą w jabłku jest witamina C, zapobiega ona rozprzestrzenianiu się wolnych rodników i bierze udział w biosyntezie kolagenu.

Dzięki temu jabłka poprawiają wygląd skóry i odmładzają wygląd, ponadto odchudzają i dodają smukłości sylwetce. Witamina P w jabłkach zapobiega cerze naczynkowej, zaś pektyny regulują poziom cholesterolu wpływając na poprawę wydolności układu krążenia i serca. Które jabłka są najzdrowsze? Najzdrowsze są jabłka świeże i dojrzałe. Im kwaśniejsza odmiana, tym więcej witaminy C.

Zalety spożywania jabłek

Poza odmłodzeniem i odchudzeniem jabłka doskonale oczyszczają organizm z toksyn poprawiając zdrowie jako całokształt funkcji organizmu. Mimo kwaskowatego smaku jabłka odkwaszają organizm, potas w nic zawarty przeciwdziała obrzękom, zaś żelazo zapobiega niedokrwistości. Jedzenie jabłek działa moczopędnie, chroni wątrobę oraz usprawnia trawienie, a ponadto pozytywnie wpływa na układ nerwowy.

Według medycyny ludowej systematyczne jedzenie tartych kwaśnych jabłek zmniejsza reumatyczny ból stawów, natomiast gotowany mus z jabłek stosuj się w leczeniu biegunki oraz wrzodów. Ponadto skórkę jabłek wykorzystuje się do parzenia herbaty dezynfekującej jamę ustną. Również ocet jabłkowy znajduje zastosowanie lecznicze hamując rozwój infekcji. Jabłka to też zdrowe źródło cukru – fruktozy. Uczucie sytości jakie zapewnia zjedzenia jabłka to pożądany efekt w diecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *