Ból kości ogonowej w ciąży

Ból kości ogonowej w ciąży – Przyczyny bólu kości ogonowej w ciąży

Ból kości ogonowej w ciąży nie jest rzadkością. Często dyskomfort rozciąga się na całą dolną część pleców, kość krzyżową, mięśnie. Kobiety w ciąży często skarżą się na ból pojawiający się w różnych częściach ciała. Jednym z najczęstszych problemów jest ból kości ogonowej, który może wystąpić zarówno we wczesnych, jak i późnych okresach. Dyskomfort w tym obszarze jest dość specyficzny. Ból jest często bardzo ostry, nasila się przy pewnych ruchach, a czasem nawet prowadzi do wzrostu temperatury.

Przyczyny bólu kości ogonowej w ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży kobiety przechodzą zmiany hormonalne, które objawiają się porannymi nudnościami, wymiotami po jedzeniu i wahaniami nastroju. Od 4 do 5 miesiąca zauważają różne natężenie bólu w dolnej części kręgosłupa.

Dlaczego kość ogonowa boli podczas ciąży?

 • Stare lub świeże obrażenia w dolnej części sekcji krzyżowej: zwichnięcie, złamanie.
 • Infekcje.
 • Stan zapalny zakończeń nerwowych, tkanek.
 • Brak pierwiastków śladowych i witamin w organizmie.
 • Długi pobyt w tej samej pozycji.

Dyskomfort w okolicy kości ogonowej jest uciążliwy. Często dochodzi także odczuwanie pieczenia, senności. Ból występuje niezależnie od pozycji ciała, ale intensywność wzrasta wraz z ruchem kręgosłupa, gdy kobieta zmienia pozycję lub stoi przez długi czas. Wraz z pojawieniem się bólu kości ogonowej w ciąży, konieczne jest wykonanie badań diagnostycznych, aby wykluczyć patologie, które stanowią zagrożenie dla nieprawidłowego rozwoju płodu.

W początkowej fazie organizm kobiety zaczyna produkować hormon relaksynę, która rozluźnia więzadła miednicy małej. W wyniku czego kości udowe kobiety ciężarnej są rozszerzane w celu ułatwienia nadchodzącego porodu. Prowadzi to do tego, że kość ogonowa odchyla się do tyłu, co często wywołuje ostry ból w okolicy tej części kręgosłupa.

W drugim trymestrze ciąży kość ogonowa boli z powodu wzrostu macicy. Organ ten zwiększa więzadła krzyżowo-maciczne i prowadzi do napięcia kości ogonowej i kości miednicy. Jest to konieczne do stworzenia mechanizmów ochronnych dla udanej ciąży. Wadą jest jednak to, że może to prowadzić do silnego bólu w okolicy kości ogonowej.

W końcowej fazie ciąży naturalną przyczyną bólu kości ogonowej jest duży płód. Jej głowa naciska na tę część kręgosłupa, dlatego ciężarna kobieta odczuwa ból. Nawet śmiech i kichanie mogą powodować dyskomfort.

Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o powszechnym problemie kobiet podczas ciąży braku witamin. Kiedy ciąża jest bardzo ważna, należy używać wystarczającej ilości wapnia i magnezu, aby nie doświadczać problemów z kościami.

Patologiczne przyczyny bólu kości ogonowej w ciąży

Do patologicznych przyczyn, przez które kość ogonowa boli podczas ciąży, należą problemy niezwiązane z ciążą:

 • Wcześniej doznane obrażenia. Nawet, jeśli w bardzo odległym dzieciństwie kobieta przeszła uraz kości ogonowej, to podczas ciąży prawdopodobnie będzie odczuwała ból.
 • Naruszenie nerwu. W połowie ciąży wiele kobiet ma uszkodzony nerw kulszowy. Prowadzi to do okresowego bólu, kości ogonowej. Często boli w nocy i podczas wychłodzenia organizmu.
 • Choroby zapalne w podbrzuszu. Przykładem jest zapalenie macicy, w którym ból może wpływać na okolicę kości ogonowej. W tym przypadku leczenie doprowadzi do całkowitego zaniku bólu.
 • Regularne zaparcia, biegunka i problemy z odbytnicą. Odbytnica znajduje się w pobliżu kości ogonowej, dlatego każdy problem z nią może prowadzić do bólu w tej części kręgosłupa.

Jak pozbyć się bólu kości ogonowej w ciąży?

Kiedy kość ogonowa bardzo boli w czasie ciąży, powoduje wiele niedogodności. Kobieta nie może normalnie siedzieć, leżeć na plecach, a czasem nawet po prostu chodzić. Leczenie zależy od przyczyny bólu. Często, aby złagodzić ból, stosuje się następujące metody:

 • Terapia wysiłkowa. Właściwe ćwiczenia nie tylko pomagają wyeliminować dyskomfort, ale także poprawiają ogólny stan zdrowia.
 • Profesjonalny masaż. Kompetentny masażysta może złagodzić ból dosłownie ruchami rąk, ale trzeba uzyskać pozwolenie od ginekologa.
 • Bandaż. Aby odciążyć kości podczas późnej ciąży, można kupić bandaż, dzięki któremu łatwiej będzie się poruszać.
 • Właściwe odżywianie. Kość ogonowa może powodować ból w czasie ciąży z powodu problemów z wypróżnianiem, dlatego bardzo ważne jest regularne i prawidłowe spożywanie dużej ilości wody.
 • Regularna zmiana pozycji ciała. Siedzenie jest niepożądane, dlatego ciężarna kobieta powinna staraj się regularnie zmieniać pozycję ciała, a jeśli pracuje w biurze, co pół godziny powinna wstawać z krzesła i odpoczywać.
 • Kobiety w ciąży muszą robić specjalną rozgrzewkę ciała, co godzinę, co rozluźnia mięśnie kręgosłupa. Zestaw ćwiczeń zaleci lekarz. Należy pamiętać, że obciążenie ciała podczas wykonywania gimnastyki powinno odpowiadać czasowi trwania ciąży.

Diagnoza bólu kości ogonowej w ciąży

Jeśli nastąpiło uszkodzenie kości ogonowej przed poczęciem lub w trakcie ciąży, konieczne jest przeprowadzenie badania, które ma na celu pomiar parametrów wewnętrznych miednicy. Odległość od końcówki kości ogonowej do kości łonowej powinna wynosić minimum 9,5 cm, aby dziecko mogło swobodnie przedostać się przez kanał rodny.

Jeśli kość ogonowa boli podczas ciąży, konieczne jest zbadanie jej przez neurologa, traumatologa, chirurga, ginekologa. W przypadku urazu wykonywane jest USG, a na cyfrowym radiogramie wykonywane są 2 zdjęcia – widok obszaru krzyżowo-ogonowego z boku i prosto w celu przeanalizowania stopnia uszkodzenia. Kobieta oddaje również krew w celu analizy poziomu hormonów, leukocytów, hemoglobiny i innych parametrów potrzebnych do zidentyfikowania przyczyn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *