Guzki krwawnicze odbytu

Guzki krwawnicze odbytu – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

Guzki krwawnicze odbytu to nic innego jak medyczne określenie hemoroidów tj. naczyń znajdujących się w kanale odbytu. Owe naczynia ma każdy z nas, jednak problem powstaje w momencie gdy dochodzi do zwiększenia się ciśnienia w naczyniach. Hemoroidy tworzą się w wyniku poszerzenia naczyń żylnych odbytnicy. Często porównywane są do tzw. „poduszeczek” wypełnionych krwią. Pełnią one niezmiernie ważną rolę. Ich zadaniem jest kontrola nad procesem wypróżniania tj. oddawania stolca oraz gazów.

Guzki krwawnicze odbytu – jakie są przyczyny powstawania hemoroidów?

Jedną z podstawowych przyczyn powstawania guzków krwawniczych jest zła dieta. Dieta uboga w niezbędne składniki odżywcze powoduje zaparcia, przez które następuje nadmierne rozciąganie się błony śluzowej odbytu, czego efektem są właśnie guzki krwawnicze.

Kolejną przyczyną powstawania hemoroidów jest brak aktywności fizycznej. Owa przypadłość dotyka najczęściej osoby prowadzące mało aktywny i siedzący tryb życia.To najczęściej pracownicy biurowi oraz kierowcy. Warto zaznaczyć, że hemoroidy również występują u osób uprawiających sport, które większość czasu przebywają w pozycji siedzącej – tj. intensywnie trenujący kolarze.

Guzki krwawnicze odbytu – objawy

Jednymi z najczęściej występujących objawów powstających hemoroidów jest swędzenie odbytu, ślady krwi na papierze toaletowym po wypróżnieniu oraz ból i pieczenie. Niestety bardzo często pacjenci bagatelizują pierwsze symptomy choroby, a przecież szybka diagnoza pozwala na błyskawiczne wyleczenie. Nadmierne lekceważenie i brak podjęcia jakiegokolwiek leczenia może doprowadzić do wypadnięcia żylaków odbytu, które w rezultacie będą wymagały usunięcia przez chirurga.

Żeby zatem nie doprowadzić do takiej sytuacji, warto jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty, który zajmuje się chorobami odbytu – czyli proktologa. Niestety nadal wiele osób wstydzi się tej przypadłości. Badania jakie przeprowadza proktolog nie wymagają ścisłego przygotowania, trwają bardzo krótko, a przede wszystkim są bezbolesne! Najczęściej pacjent kładzie się na boku, a proktolog przeprowadza wywiad lekarski oraz badanie palcem.

Niekiedy celem przeprowadzenia szerszej diagnostyki warto wykonać również badanie zwane anoskopią, które polega na wprowadzeniu do odbytu specjalnego wziernika dzięki któremu możemy zaobserwować jakie zmiany wystąpiły w naszym organizmie.

Jak wygląda leczenie hemoroidów?

Szybkie rozpoznanie guzków krwawniczych umożliwia nam wyleczenie ich w domu, dlatego też kluczowym jest podjęcie decyzji o szybkiej wizycie lekarskiej. Najczęściej polecane są specjalne maści lub czopki przeznaczone na tego rodzaju przypadłości. Dzięki nim możemy poczuć ulgę oraz poprawę naszego codziennego komfortu. Dosyć popularne są również ziołowe kąpiele czyli tzw. nasiadówki. Należy pamiętać aby temperatura wody była odpowiednia tj. nie przekraczała 40 stopni Celsjusza, ponieważ w przeciwnym wypadku może dojść do podrażnienia odbytu i okolic intymnych.

Kluczowe jest również wprowadzenie odpowiednio zbilansowanej diety wzbogaconej o dużą ilość błonnika oraz picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie. Ma to na celu powstrzymywanie zaparć. Mniej bolesne wypróżnianie nie będzie nadwyrężało już chorych miejsc.

Dyskomfort spowodowany bólem, pieczeniem, oraz swędzeniem można również zmniejszyć okładami z kory dębu, aloesu lub rumianku. Należy jednak pamiętać, że nieodzownym elementem jest wprowadzenie ruchu fizycznego! Z pewnością odegra on kluczową kwestię w powrocie do dobrej kondycji – zarówno tej fizycznej jak i pracy jelit.

Do bardziej zaawansowanych metod leczenia hemoroidów należą m.in :

  • skleroterapia – polega na podaniu zastrzyku pod śluzówkę powiększonego guza, którego celem jest powstanie zakrzepu – a w rezultacie odpadnięcie guzka;
  • laseroterapia – polega na naświetleniu hemoroidów promieniami lasera – ma na celu obkurczenie i zamknięcie naczyń, które skutkuje zniszczeniem tkanki guzka;
  • cięcie operacyjne – wyróżniane są dwie główne metody – cięcie Milligana-Morgana, które polega na wycięciu guzków i pozostawieniu otwartych ran (mają one zapobiegać zawężeniu odbytu) oraz
  • cięcie Fergusona – wycięcie guzka i zaszycie rany.

Po tego typu operacjach może dojść do powikłań, które występują u ok. 1% chorych. Do najczęstszych należą krwawienia, bóle, problemy z wypróżnianiem lub brak kontroli nad skurczami mięśni okolic odbytu.

Guzki krwawnicze odbytu – jak zapobiegać powstawaniu?

Kluczową i najważniejszą kwestią jest aktywny tryb życia. Ruch fizyczny ma niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia (zwłaszcza spacery i pływanie). Ogromne znaczenie w zapobieganiu wystąpieniu guzków krwawniczych ma również odpowiednio zbilansowana dieta. Codzienny jadłospis powinien być wzbogacony w niezbędne składniki odżywcze – zwłaszcza owoce, warzywa, kasze czy też pełnoziarniste pieczywo.

Istotne jest również picie dużej ilości płynów – zwłaszcza wody (przynajmniej 2 litry dziennie) oraz ziołowych herbatek. Powinno się również unikać twardych krzeseł. Jeżeli pracujemy w pozycji siedzącej, zaleca się wybór miękkiego, komfortowego oraz dostosowanego do naszych potrzeb siedzenia. Jeżeli nie mamy takowej możliwości, warto wyposażyć się w specjalne poduszeczki/nakładki na krzesła, które umożliwią nam siedzenie w przyjaznych dla naszego organizmu warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *