Trądzik u mężczyzn jest zapalną chorobą skóry, która może zaatakować zarówno kobiety jak i mężczyzn w niemal każdym wieku. Trądzik u mężczyzn, jak potwierdzają rozmaite badania, zazwyczaj przybiera o wiele poważniejszą postać i jest trudniejszy w leczeniu, niż w przypadku kobiet. Mężczyźni rzadziej niż kobiety używają kosmetyków i odwiedzają dermatologów, dlatego nie zatrzymują trądziku na wczesnym etapie jego rozwoju.
Z powodu używania niewłaściwych środków pielęgnacyjnych są też dodatkowo narażeni na trądzik mechaniczny oraz kosmetyczny. Skóra u panów często jest zanieczyszczona, przez co bardziej podatna na podrażnienia i powstanie nieestetycznych wyprysków.
Trądzik u dorosłych mężczyzn
Przyczyn występowania trądziku u dorosłych mężczyzn jest kilka, przede wszystkim winne są hormony. Tego rodzaju problemy zaczynają się już zazwyczaj w wieku dojrzewania. Duża ilość testosteronu, DHEA i DHT sprzyja degeneracji mieszków włosowych i pobudza gruczoły łojowe do zwiększenia produkcji sebum, przez co znacznie zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia zmian trądzikowych.
Na to, że u danego mężczyzny trądzik jest spowodowany zaburzeniami hormonalnymi może wskazywać wypadanie włosów: wysoki poziom testosteronu często powoduje łysienie na głowie, a równocześnie pojawienie się bardziej gęstego zarostu na twarzy i reszcie ciała.
Rodzaje trądziku u mężczyzn
Trądzik zwykły– charakteryzuje się zaskórnikami, pojawiają się wykwity grudkowe
Trądzik młodzieńczy– przeważają zaskórniki i wykwity grudkowe. Umiejscowione są głównie na twarzy i plecach
Trądzik hormonalny– powstaje na tle nieprawidłowości hormonalnych. W przypadku małych zmian objawy ustępują w okresie około 4 lat od pojawienia się pierwszych wykwitów.
Trądzik krostkowy- jego objawem są krostki
Trądzik ropowiczy- towarzyszą mu cysty ropne, pozostawiając po sobie blizny
Trądzik skupiony– występują głębokie nacieki i torbiele ropne bardzo często zlewające się ze sobą
Trądzik bliznowcowy- w obrębie wykwitów trądziku tworzą się bliznowce
Trądzik piorunujący– bardzo ciężka postać trądziku towarzysząca praktycznie wyłącznie chłopcom około 15 roku życia. Oprócz bardzo dużych wykwitów ropnych, które się rozpadają tworząc okropne blizny. Charakteryzuje się też gorączką i bólami stawów.
Jak leczyć trądzik u mężczyzn
Niestety im bardziej trądzik jest zaawansowany, tym prawdopodobnie dłuższe i trudniejsze będzie jego leczenie. Lekarze często zaczynają od przepisania preparatów do leczenia miejscowego, jak np. kremy i maści z metronidazolem, erytromycyną itp., Jeśli nie przynoszą one efektów, włącza się zazwyczaj leczenie antybiotykami doustnymi (m.in. doksycyklina).
Bardzo istotne jest też dbanie o higienę i właściwą pielęgnacja cery trądzikowej. Konieczna jest rezygnacja z kosmetyków na bazie alkoholu, bo podrażniają skórę i wzmagają objawy trądziku. Trzeba odpowiednio dobrać kremy do twarzy, toniki oraz płyny antybakteryjne. Najlepiej zrobić to, uprzednio konsultując się z dermatologiem lub kosmetyczką.