Od czego jest podagra, jak jej uniknąć?

Przyczynę choroby, jaką jest podagra, stanowi odkładanie się w postaci skrystalizowanej kwasu moczowego głównie w tkankach okołostawowych paluchów. W ramach zarówno leczenia, jak i profilaktyki istotną rolę odgrywa dieta regulująca metabolizm kwasowo-zasadowy organizmu.

Przyczyny

Podagra to przewlekła choroba na tle metabolicznym, związana z zaburzeniami gospodarki kwasowo-zasadowej organizmu. Jej istotą jest wytwarzanie zbyt dużej ilości kwasu moczowego i odkładanie się go w formie skrystalizowanej w stawach i tkankach okołostawowych, zwłaszcza paluchów, czyli dużych palców u stóp. Hiperurykemia ściśle związana jest z zaburzeniami procesów wydalania moczanu przez nerki. Choroba może mieć charakter pierwotny, wywołany czynnikami genetycznymi, bądź wtórny.

Ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości związanych z postępującymi stanem zapalnym w palcu, prowadzącym nawet w zaawansowanych stadiach do niepełnosprawności ruchowej, zwiększają przede wszystkim choroby towarzyszące o różnej etiologii, np. zespół metaboliczny, w tym otyłość, bezdech senny, nadciśnienie, insulinooporność, łuszczyca czy niedokrwistość. Poza tym ataki mogą wywołać oraz nasilać niektóre leki, m.in. aspiryna, witamina B3 czy leki immunosupresyjne. Niebezpieczna bywa również niewłaściwa dieta, zwłaszcza zawierająca produkty bogate w puryny i białko, używki, w tym alkohol i kawa, czy wysokoprzetworzoną żywność. Okresy remisji objawów choroby, jaką jest podagra, skracane są przez urazy w okolicy stóp, infekcje ogólnoustrojowe różnego rodzaju, a także intensywną aktywność fizyczną.

Profilaktyka

Jedną z najważniejszych metod profilaktyki podagry jest modyfikacja nawyków żywieniowych. Odpowiednio skomponowana dieta pozwala na utrzymanie stałego poziomu kwasu moczowego we krwi, stymulację nerek do pracy oraz usprawnienie innych procesów metabolicznych organizmu.

Z menu dobrze jest wykluczyć produkty bogate w związki zwane purynami. Ich bogatym źródłem są niektóre gatunki mięsa (dziczyzna, podroby, wieprzowina i wołowina), a także przetwory mięsne, w tym buliony, galarety czy wędliny. Unikaj również niektórych ryb, m.in.: śledzi, sardynek czy szprotek oraz owoców morza. Uważaj też na warzywa strączkowe, szczaw, szpinak i rabarbar. Mocną kawę zastąp zieloną herbatą lub naturalnymi sokami z guaraną. Możesz za to używać przypraw, takich jak imbir, gorczyca czy kurkuma, które charakteryzuje działanie silnie przeciwzapalne. Rzadziej sięgaj po alkohol, zwłaszcza po piwo. Znajdź alternatywę dla smażonych potraw. Produkty spożywcze najlepiej serwować w formie surowej, gotowanej czy duszonej na parze. Pilnuj odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu.

Dietę możesz urozmaicić suplementacją witamin i minerałów. Ważną rolę w profilaktyce choroby odgrywa przede wszystkim witamina C, natomiast wspierająco możesz parzyć i pić napary z pokrzywy, skrzypu polnego, liści brzozy czy jesionu. Pamiętaj ponadto o aktywności ruchowej. Ćwicz lub uprawiaj rekreację częściej niż raz w miesiącu, dzięki temu nie tylko polepszysz formę, ale też przyspieszysz metabolizm, usprawnisz funkcje wielu narządów i poprawisz samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *