krezka

Krezka – nowy narząd w ciele człowiek, rokowania, struktura

Krezka określana jest jako nowy narząd ciała, jednak czy jest on nowy czy nowo odkryty? Dzięki nowemu odkryciu okazuje się iż organizm ludzki składa się z 79 narządów. To odkrycie ma też znaczenie dla diagnozy i leczenia chorób układu pokarmowego.

Krezka – nowy organ

Krezka opisana była już przez Leonarda da Vinci. Szczegółowy opis anatomiczny krezki sporządził w 1885 roku brytyjski chirurg Sir Frederick Treves. Naukowcy jednak uznawali krezkę za nieistotną część ciała człowieka. Dlaczego? Trudno powiedzieć, czemu medycy całkowicie zignorowali znaczenie krezki, mimo dostępnej aparatury, wiedzy i możliwości badań.

Niedawno grono badaczy uznało iż należy zmienić to podejście i uznać krezkę za odrębny organ. Krezka to podwójna błona, która stabilizuje położenie narządów wewnętrznychprzewód pokarmowy, naczynia krwionośne, jajniki i jajowody – a także elementy układu nerwowego i wydalniczego.

Przez długo czas lekarze nie zwracali na nią uwagi z uwagi na złożoność struktury. Dziś ten pogląd się zmienia i doszukuje się możliwości w wykorzystaniu tego narządu do celów leczniczych.

Krezka – ciągłość struktury

Przez lata krezkę uważano za wieloelementowy twór, tymczasem okazuje się iż jej struktura jest ciągła. Nie składa się z oddzielnych części ale jest samodzielnym, pełnym narządem. Do tych wniosków doszli naukowcy z Irlandii a konkretnie z University Hospital Limerick, którymi kierował prof. J. Calvin Coffey.

To odkrycie z 2016 roku zostało upublicznione na łamach specjalistycznego periodyku medycznego „The Lancet Gastroenterology & Hepatology„. Czy coś to zmienia? Owszem wymaga to dostosowania klasyfikacji chorób jamy brzusznej. Zmienia to również podejście w ich leczeniu. Dzięki temu odkryciu prognozuje się iż powstaną nowe mniej inwazyjne lub nieinwazyjne techniki chirurgiczne.

Krezka – obre rokowania

Odkrycie dotyczące samodzielnego funkcjonowania krezki jest dobrą prognozą na przyszłość. Jednak to nie koniec badań nad krezką a ich początek. Należy bowiem określić jej funkcje i ewentualne dysfunkcje rzutujące na choroby układu pokarmowego, ich rozwój i ryzyko zachorowania.

Naukowcy prognozują, iż wokół krezki powstać ma szanse dziedzina medycyny taka sama jak gastrologia czy neurologia. Potraktowanie krezki jako narządu to rewolucja medyczna, której skutki dziś trudno przewidzieć, niemniej są to prognozy obiecujące. Aktualnie krezkę uwzględniają już nowe podręczniki anatomii. Tym samym odwrotu już nie ma wobec teorii.

To także pozytywne rokowania dla pacjentów, bowiem dają szansę na wyleczenie tym, dla których ratunku już nie widziano. Być może okaże się iż to krezka jest odpowiedzialna za chorobę, objawy, czy postęp chorób towarzyszących. Opracowane standardy leczenia i funkcji krezki pozwolą jeszcze lepiej zrozumieć mechanizm ludzkiego ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *