stretching

Stretching – ćwiczenia rozciągające, rozluźniające dla początkujących

Stretching pozwala zachować kondycję i sprawność na długie lata. Dzięki ćwiczeniom rozciągającym możemy być wciąż gibcy i elastyczni, bez względu na wiek, a przy okazji nie popaść w otyłość. Wystarczy kwadrans dziennie, by mięśnie były rozciągliwe, sprężyste a ciało pełne energii.

Stretching – sekrety ćwiczeń rozciągających

Aby ćwiczenia były efektywne należy wykonywać je regularnie. Ponadto musimy zadbać o rozciąganie mięśni różnych grup mięśniowych. Stosowne ćwiczenia uelastyczniają mięśnie i wzmacniają ścięgna poprawiając ruchomość stawów, odżywienie komórek, ich dotlenienie i odnowienie.

Zwykle to dzieci są gibkie i elastyczne, Ty też możesz im dorównać przesmykując się po placu zabaw bez trudu i strzykania w stawach. Wraz z wiekiem ograniczamy ruchomość stawów poprzez siedzący tryb życia, co powoduje przykurcze mięśni. Wystarczy codzienna gimnastyka rozciągająca, aby temu zapobiec.

Same plusy

Plusem ćwiczeń rozciągających jest zachowanie poprawnej postawy ciała, jak również koordynacji ruchowej, refleksu. Stretching pomaga również walczyć ze stresem, zapewnia odprężenie poprzez regularne tempo oddechu i zwiększenie wydolności oddechowej. To świetne rozwiązanie dla osób pracujących przy biurku, komputerze, które cierpią z powodu bólu pleców, czy skurczów łydek.

To również świetny sposób na poprzedzenie i zakończenie treningu siłowego. Często zapominamy o stretchingu, który może stanowić doskonałą rozgrzewkę. Natomiast ćwiczenia rozciągające po treningu mają charakter wyciszający. Ich celem jest wydłużenie włókien mięśniowych, rozluźnienie zmęczonych mięśni i przyśpieszenie ich regeneracji.

Bezpieczny stretching

Wiele osób obawia się kontuzji, czy też kolizji z rozmaitymi przypadłościami jak chociażby otyłość, czy krzywizna kręgosłupa. Trening rozciągający jest w pełni bezpieczny o ile podejdziemy do niego z rozsądkiem. Stopniowe poprawianie rozciągliwości mięśni nie szkodzi, w przeciwieństwie do gwałtownego rozciągnięcia i narażenia się na zerwanie ścięgna. Ćwiczenia wymagają precyzji i skupienia uwagi na rozciąganych mięśniach.

Najbezpieczniejszy jest stretching statyczny, który obejmuje powolne rozciąganie do momentu oporu, czyli granicy bólu. Codzienne takie ćwiczenie pozwoli uzyskać stan pełnego rozciągnięcia po kilku tygodniach. Co ważne stretching nie musi być osobnym treningiem, możesz wykorzystać obowiązki domowe do jego realizacji. W każdej chwili możesz „ćwiczyć”. Optymalną pora jest poranek lub wieczór.

W ramach rozgrzewki wystarczy chwila marszu w miejscu czy wymachów ramionami. Tym samym na stretching możesz wykorzystać przerwę w pracy, czy kwadrans przed snem, bądź między gotowaniem obiadu a praniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *