zaburzenia czynności nerek

Kamica nerkowa – przyczyny, objawy, leczenie kamicy nerkowej

Kamica nerkowa nie musi dawać objawów mimo swego rozwoju. Bardzo długo może przebiegać bezobjawowo i dać o sobie znać dopiero gdy kamień usiłuje się wydostać poprzez drogi moczowe. Wówczas ból jest bardzo silny i skłania do natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Choroba polega na tworzeniu siew nerkach kamieni, czyli złogów szczawianów i fosforanu wapnia, czasem też cystyny.

Kamica nerkowa – przyczyny

Złogi w nerkach tworzą się w wyniku zbyt dużego stężenia substancji takich jak szczawiany, fosforany, cystyna, kwas moczowy w moczu. By jednak doszło do ich wytrącania się niezbędne jest ognisko krystalizacji, jakim często są komórki złuszczone, bakterie czy zastój moczu. U początku kamicy złogi są niewielkie, jednak z czasem się powiększają. Im większe kamienie tym więcej objawów choroby.

Niepokojące bóle wraz z oddawaniem moczu, zauważalny piasek w moczu itp. symptomy powinny być sygnałem do wizyty u urologa. Czasem jednak kamica zupełnie nie daje objawów i tym samym trudno o jej diagnostykę, leczenie i rozpoznanie. Przyczyną choroby jest zwykle przyjmowanie zbyt małej ilości płynów. Prowadzi ono do zagęszczenia moczu i krystalizacji. Brak filtracji sprzyja tworzeniu się kamieni nerkowych. Przyczyny tego stanu leża również w metabolizmie, wadach anatomicznych a także mają związek z przerostem gruczołu krokowego.

Kamica nerkowa – grupa ryzyka

W grupie ryzyka zachorowania na kamice nerkową są osoby chorujące na nadczynność przytarczyc oraz dnę moczanową. Ponadto ryzyko kamicy zwiększa się wraz z nadmierną suplementacją witaminy D oraz wapnia. Kamicy sprzyja niewłaściwa dieta, a także bakteryjne zapalenie nerek. Bardzo często przyczyna występuje wiele przyczyn składających się na wywołanie kamicy nerkowej.

Kamica nerkowa – objawy choroby

Objawy choroby zależą od stadium rozwoju kamicy nerkowej. Jednym z objawów jest kolka nerkowa powodująca nagły i ostry ból wynikający z przemieszczenia się kamienia do moczowodu, który kamień zatyka. Ból odczuwany jest w okolicy lędźwiowej i promieniuje do podbrzusza, czasem do uda i bywa mylony z rwą kulszową.

Ponadto kamicy towarzyszą wymioty i nudności, gorączka, dreszcze (gdy dochodzi do zakażenia nerek i rozwoju infekcji). Typowym objawem kamicy jest nieustanne uczucie parcia na pęcherz. Wśród objawów między innymi kamicy jest zabarwienie moczu krwią (zwłaszcza przy wydalaniu kamienia w postaci częściowej, skruszonej, rozbitej) oraz tępe bóle pleców.

Leczenie kamicy nerkowej

Jeżeli rozpoznanie choroby jest stosunkowo wczesne, a kamienie są niewielkie można w leczeniu obejść się bez farmakologii. Wystarczy zmiana diety oraz zastosowanie naparów z ziół. Mieszanki ziołowe pomagają rozbić kamienie na mniejsze, czasem nawet na piasek który z łatwością się wydala z moczem nie powodując nadmiernego bólu.

W zaawansowanym stadium kamicy wymagane jest leczenie farmakologiczne, a gdy nie przynosi efektu lub dojdzie do zatkania moczowody wskazana jest bezzwłoczna operacja usuwania kamieni nerkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *