Porażenie piorunem

Porażenie piorunem – Co musimy wiedzieć o porażeniu piorunem?

Porażenie piorunem niezwykle zagraża nam w górach oraz na wodzie. Porażenie piorunem w mieście jest mało przewidywalne, lecz nie niewykonalne. Piorunem porażenie występuje sporadycznie, jednakże nie można lekceważyć owego ryzyka. Rażeniu piorunem to sytuacja, jakiej podlegają przede wszystkim ci, jacy podczas burzy chowają się pod samotne oraz duże drzewa. To samo dotyczy przebywania podczas burzy w sąsiedztwie ogromnych akwenów wodnych lub w górach. Rażenie piorunem występuje przeważnie relatywnie sporadycznie.

Piorun to krótkie, nietrwałe rozładowanie atmosferyczne o niezwykle ogromnym ładunku elektrycznym, do jakiego dochodzi między chmurami bądź także pomiędzy chmurami i ziemią. Takie wyładowania zdarzają się nie jedynie w okresie burzy.

Na czym polega porażenie piorunem?

Silne burze niejednokrotnie zdarzają się latem, co połączone jest z wysokimi temperaturami. Towarzyszą im wyładowania elektryczne o niezwykle ogromnym natężeniu, często określane piorunami. Co roku w Polsce od uderzenia piorunem ginie kilkadziesiąt osób. Porażenie piorunem polega na błyskawicznym przepływie prądu o niezwykle wysokiej sił po ciele do ziemi. Pojawia się wówczas fala uderzeniowa tworzona poprzez wybuchowe rozprężenie się powietrza atmosferycznego.

Gdzie jesteśmy niezwykle narażeni na porażenie piorunem?

Do śmiertelnego porażenia piorunem dochodzi przeważnie w górach, rzadziej na ogromnych akwenach wodnych i dużych, otwartych powierzchniach z wysokimi drzewami bądź domami. Wybrane osoby twierdzą, iż piorun nigdy nie trafia dwa razy w to samo miejsce. To niewątpliwie bzdura! Na przykład w Giewont pioruny uderzają z ogromną cyklicznością.

Mnóstwo osób uważa także, iż telefon komórkowy „ściąga” pioruny – to także wymysł. Najnowocześniejsze badania pokazują, iż te osoby się mylą. Po prostu jeszcze więcej osób ma telefony oraz rozmawia poprzez nie także podczas burzy na otwartej powierzchni, nie dbając o własne bezpieczeństwo, oraz to podnosi zagrożenie trafienia piorunem.

Symptomy

Prąd elektryczny znajdujący się w piorunie ma nasilenie od 10.000 do 200.000 A, zdobywające szczyt po upływie 5-10 mikrosekund, natomiast napięcie od 20.000.000 do 1.000.000.000 V. W związku z tymże efekty oraz symptomy rażenia są niezwykle groźne. U porażonego prócz straty przytomności pojawia się cierpnięcie kończyn oraz krótka choroba rdzenia kręgowego. Często zauważa się także uszkodzenia mechaniczne, na skutek upadku po odrzuceniu poprzez falę uderzeniową bądź z powodu dużego skurczu mięśni.

Wedle poniektórych osób nadal rozpowszechnione jest przeświadczenie, iż telefony komórkowe ściągają pioruny. Niewątpliwie, takie wypadki miały miejsce pomiędzy innymi w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Jednakże wedle najnowszych badań udowodniono, iż owa teza była zła. Badacze doszli do wniosku, iż po prostu jeszcze więcej osób korzysta z telefonów komórkowych, także na wolnym powietrzu poprzez zagrożenie, iż trafi nas piorun jest odpowiednio większe.

Czemu porażenie piorunem może być śmiertelne?

Jedną spośród podstaw zgonów pośród ofiar porażenia piorunem jest wystąpienie fibrylacji komór sercowych na skutek przepływu piorunowego poprzez ciało człowieka. W takiej sytuacji komory serca nie kurczą się, poprzez co nie spełnia ono własnej pierwotnej czynności: rozprowadzania utlenionej krwi do mózgu. Doprowadza to do zatrzymania krążenia krwi oraz odcięciu dopływu tlenu. Ofiara zwykle nie pamięta samego zdarzenia oraz nieustannie traci świadomość, i momentami chociażby wzrok oraz słuch.

Leczenie

Pierwsza pomoc to coś, czego w teorii jesteśmy gotowi udzielić zawsze oraz każdemu. Niestety, niepokojące fakty są takie, iż większość spośród nas nie ma o tymże zielonego pojęcia lub zwyczajnie boi się interweniować oraz zadowala się funkcją sztywnych ciekawskich. Co robić z ofiarą porażenia piorunem? Na pewno nie zakopywać w ziemi po szyję – podobno takie przesądy wciąż miejscami pokutują. Zamiast zatem poszukiwać łopaty oraz kopać głęboki dół, zbierzmy się na odwagę.

Porażonego piorunem można dotykać bez obaw, odmiennie aniżeli przy porażeniu prądem z sieci. Uważając na swoje bezpieczeństwo, wezwijmy pogotowie. Sprawdźmy oddech oraz tętno. Kiedy ofiara oddycha sama oraz odczuwamy puls, ułóżmy ją na boku oraz okryjmy. Gdy porażony nie oddycha, zastosujmy sztuczne oddychanie, gdy tętno jest nieodczuwalne – tzw. resuscytację, więc 30 uciśnięć klatki piersiowej w strefie mostka na 2 oddechy.

Jak się zabezpieczać podczas burzy?

Przede wszystkim nie ignoruj ryzyka oraz pamiętaj, iż wszelkie opady z wyładowaniami atmosferycznymi tworzą zagrożenie. Najdoskonalszym schronieniem przed burzą są budynki z instalacją odgromową. Mosty, namioty, zadaszone altanki oraz pozostałe tymczasowe schronienia nie gwarantują właściwego uchronienia przed porażeniem piorunem. Doskonałym doborem są także pojazdy, istotne jednakże, aby stanąć autem z dala od drzew, jakie są naturalnym celem dla piorunów. Zupełnie nie poszukuj schronienia pod ogromnymi drzewami, basztami oraz słupami energetycznymi, unikaj obszarów otwartych (łąki, polany) i jeśli przed rozpoczęciem burzy znajdujesz się na jeziorze bądź rzece, postaraj się jak najszybciej dojść do brzegu oraz poszukać schronienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *