Kamica układu moczowego

Kamica układu moczowego – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka

Kamica układu moczowego to inaczej złogi minerałów skrystalizowanych soli, tworzące się w górnym odcinku układu moczowego. Złogi soli są zbędnym produktem przemiany materii. Większość z kamieni nerkowych pozostaje w nerce, ale niektóre przemieszczają się do moczowodów czy pęcherza. Małe kamienie mogą swobodnie przechodzić przez układ moczowy nie dając żadnych objawów, ale większe ujawniają swoją obecność silnym bólem kolkowy.

Na początku napadu ból jest zwykle słaby, później jednak narasta i utrzymuje się dopóki kamień nie zostanie wydalony przez nasz układ moczowy. Czasami zdarza się że kamień zablokuje się w układzie moczowym. Kamica układu moczowego wymaga hospitalizacji. Kamienie często tworzą się w miedniczce nerkowej- środkowej części nerki w której zbiera się mocz.

Kamica układu moczowego – przyczyny

Kamienie nerkowe zawierają głównie wapń. Kamienie nerkowe powstają dlatego, że wchłaniany z pokarmu nadmiar wapnia nie zostaje całkowicie wydalony, lecz gromadzi się w nerce w postaci trudno rozpuszczalnych soli. Wapń jest również głównym składnikiem kości. Jest również możliwe, że wapń jest nadmiernie uwalniany przez kości do krwi z powodu zaburzeń hormonalnych. Zaburzenie metabolizmu również wpływa na wystąpieniu kamicy układu moczowego, gdyż powoduje to zwiększone wytwarzanie kwasu moczowego.

Kamica układu moczowego – objawy

Kamica układy moczowego może przechodzić bezobjawowo, nie dając żadnych negatywnych objawów. Kamienie nerkowe dają objawy, gdy zostają wydalane przez układ moczowy. Większe kamienie przechodząc przez układ moczowy, daje na początku uczucie umiarkowanego bólu. Później jednak ból gwałtownie narasta i utrzymuje się dopóki kamienie nie zostaną wydalone.

Kamienie nerkowe mogą również zablokować układ moczowy a to uniemożliwia oddawanie moczu co powoduje silny, obezwładniający ból. Gromadzenie się moczu w pęcherzu jest powodem zakażeń bakteryjnych. Kamienie w układzie moczowym mogą również powodować wymioty, nudności. Kamienie mogą uszkodzić tkanki układu moczowego, powodując krwiomocz. Najbardziej powszechnym objawem kamicy układu moczowego jest tzw. kolka nerkowa która daje silne dolegliwości bólowe.

Kolka wymaga hospitalizacji, gdyż ma ona tendencję to powracania. Podczas kolki nerkowej lekarz podaje pacjentowi silne leki przeciwbólowe zazwyczaj podane w zastrzyku.

Kamica układu moczowego – diagnostyka

Najpopularniejszym badaniem na wykrycie kamicy układu moczowego jest badanie ultrasonograficzne (USG). Badanie obejmuje nerki i drogi moczowe. Diagnostyka również obejmuje badanie krwi i moczu na stężenie sodu, wapnia, fosforu i kwasu moczowego. Zaleca się również wykonanie badanie rentgenowskiego nerek, pęcherza i moczowodów. Wydalony kamień powinien również zostać oddany do badania w celu ustalenia przyczyny powstawania schorzenia.

Kamica układu moczowego – leczenie

Większość kamieni zostaje wydalona samoistnie, zanim to nastąpi należy podawać choremu silne leki przeciwbólowe w celu złagodzenia bólu powstającego przy przesuwaniu się kamieni przez drogi moczowe. Chorym należy czasem również podawać antybiotyki, ponieważ przy kamicy nerkowej często występuje zakażenie bakteryjne.

Inne sposoby leczenia kamicy układu moczowego:

  1. Chirurgia laserowa jest najmniej inwazyjną metodą usuwania kamieni z moczowodu. Metoda polega na wprowadzeniu do moczowodu cienkiego jak włos włókna optycznego, i w zetknięciu z kamieniem wyzwala on silną energię w postaci wiązki światła czerwonego, która rozbija kamień nie uszkadzając sąsiednich tkanek i narządów. Fragmenty zniszczonego kamienia są usuwane.
  2. Chirurgia przezskórna jest drobnym zabiegiem polegającym na tym, że do nerki wprowadza się przez małe nacięcie endoskop. Endoskop pozwala na uchwycenie kamienia i usunięcie. Większe kamienie usuwa się poprzez ultradźwięki.
  3. Litotrypsja polega na rozbijaniu kamieni za pomocą wysokoenergetycznych fal wstrząsowych. Pacjent siedzi w specjalnym urządzeniu wypełnionym wodą zwanym litotrypterem, które emituje w kierunku nerki fale uderzeniowe rozbijając kamienie na drobne fragmenty, wydalane następnie z moczem.
  4. Klasyczne usunięcie chirurgiczne najbardziej inwazyjny sposób usuwania kamieni z układu moczowego. Metoda ta jest używana tylko w najcięższych przypadkach oraz wtedy kiedy kamień jest zbyt duży.
  5. Samoleczenie kamice nerkową można leczyć samemu poprzez stosowanie specjalnej diety polega ona na zmniejszeniu spożywania produktów zawierających wapń. Należy również unikać witaminy C, ponieważ duże dawki sprzyjają tworzeniu się kamieni. Również można wyleczyć kamienie układu moczowego poprzez ziołolecznictwo, ze względu na właściwości moczopędne. Zaleca się picie herbaty z liści brzozy, ziela skrzypu czy owoców jałowca.

Chorzy na kamice układu moczowego powinni pić codziennie rano przynajmniej 8 szklanek wody. Niewskazane są wysoko słodzone, bogate w fosforany napoje gazowane, ponieważ sprzyjają one w tworzeniu się kamieni. Trzeba także ograniczać pokarmy zawierające dużo szczawianów, gdyż wiążą się one z wapnem powodując tworzenie się złogów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *