Bakteryjne zapalenie gardła

Bakteryjne zapalenie gardła – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Bakteryjne zapalenie gardła jest najczęstszą chorobą nieżytową, która dotyka nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Ciężar tej infekcji trafia do błony śluzowej gardła. Proces chorobowy zwykle przebiega w ostrej postaci i często przyjmuje postać przewlekłą. Bakteryjne zapalenie gardła często występuje, jako powikłanie wirusowego zapalenia gardła, ale może również rozwijać się, jako niezależna choroba.

Bakteryjne zapalenie gardła – przyczyny

Wszystko zaczyna się od infekcji błony śluzowej gardła przez bakterie chorobotwórcze. Bakteryjne zapalenie gardła najczęściej wywoływane jest przez:

 • Paciorkowce
 • Gronkowce
 • Neisseria
 • Pneumokoki.

Takie zapalenie gardła klasyfikuje się, jako niespecyficzne. Sposoby zakażenia: powietrzne i kontaktowe, to znaczy poprzez komunikację, pocałunki, artykuły gospodarstwa domowego i żywność.

Kiedy patogeny atakują choroba nie zawsze się rozwija, najczęściej czynnikiem prowokującym jest zaostrzenie przewlekłego zapalenia gardła. Bakteryjne zapalenie gardła występuje z powodu przenikania chłodnego powietrza, pod wpływem bodźców chemicznych, takich jak palenie i spożywanie napojów alkoholowych. Specyficzne bakteryjne zapalenie gardła występuje u dorosłych pacjentów. Jest to spowodowane przez:

 • Chlamydie
 • Dwoinka rzeżączki
 • Mykoplazmę
 • Ureaplasma.

Ścieżka transmisji jest zazwyczaj ustno-genitalna. Warto pamiętać, że ta patologia może działać nie tylko, jako izolowana choroba, ale także, jako pierwszy objaw szkarlatyny, odry, różyczki. Infekcja bakteryjna powoduje stan zapalny, który przy niewystarczającym leczeniu może przekształcić się w postać przewlekłą zanikową lub przerostową. U dzieci bakteryjne zapalenie gardła dość szybko rozprzestrzenia się na całe nosogardło.

Bakteryjne zapalenie gardła – objawy

Bakteryjne zapalenie gardła charakteryzuje się zespołem objawów:

 • Poczucie podrażnienia i ból gardła.
 • Dreszcze
 • Wielki ból podczas połykania.
 • Ból w uszach.
 • Katar przez 3-4 dni od wystąpienia choroby.
 • Gorączka – jeśli stan zapalny rozprzestrzenia się na dolne drogi oddechowe wzrasta do 38-39 0 С.
 • Poważne ataki kaszlu.
 • Powiększone węzły chłonne w regionie szyjnym.
 • Brak apetytu.

U dzieci objawy związane z wystąpieniem choroby są ukryte, zwykle przebiega tak, jak w przypadku każdej innej infekcji, z przejściem do zapalenia gardła. Bakteryjne zapalenie gardła wywołane przez paciorkowce i gronkowce mogą prowadzić do uogólnionego zatrucia z wysypką na ciele i ryzykiem powikłań, takich jak reumatyzm lub zapalenie kłębuszków nerkowych. Bakteryjne zapalenie gardła w ostrej postaci może powodować powstawanie ropnia na migdałkach, a także być komplikowane przez zapalenie krtani, tchawicy i oskrzeli.

Zapalenie gardła spowodowane przez określone patogeny może nie objawiać się przez długi czas. Długotrwałe zapalenie gardła gonokokowe wyraża się w opuchliźnie i żółto-szarym nalocie na tle zaczerwienienia lub jaskrawymi czerwonymi kropkami. Ten typ bakteryjnego zapalenia gardła różni się także w zależności od połączonego krwawienia z zapaleniem dziąseł i zapachem z ust.

Bakteryjne zapalenie gardła – diagnostyka

Lekarz dokonuje wstępnej diagnozy widocznych objawów, dolegliwości i historii choroby. Laryngoskopia ujawnia przekrwienie, obrzęk, powiększone migdałki. Aby odróżnić zapalenie bakteryjne od wirusowego zapalenia gardła, pobierany jest wymaz. Jeśli istnieje podejrzenie zakażenia określoną infekcją, metoda PCR jest badaniem skrobania z błony śluzowej tylnej ściany gardła.

Bakteryjne zapalenie gardła – leczenie

Przede wszystkim lekarz przepisuje kurację antybiotykową. Leki z wyboru zależą od rodzaju infekcji bakteryjnej. Na przykład bakteryjne zapalenie gardła wywołane przez gronkowce leczy się za pomocą makrolidów, cefalosporyn. Paciorkowce są wrażliwe na połączone penicyliny, gonokokowe na fluorochinolony. Leczenie gonokoków i innych specyficznych schorzeń gardła obejmuje kontrolę wenerologa i powstrzymanie się od seksu.

Dla pełnego wyzdrowienia bardzo ważne jest obserwowanie całego przebiegu antybiotykoterapii, ponieważ jeśli leczenie zostanie przerwane, nastąpi nawrót choroby, a następnie nastąpi przejście choroby do postaci przewlekłej. Leczenie antybakteryjne obejmuje również miejscowe nawadnianie gardła za pomocą środków antyseptycznych, ssanie antyseptycznych tabletek.

Leczenie zapalenia gardła obejmuje również:

 • Częste i intensywne picie.
 • Leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.
 • Ograniczenie wysiłku fizycznego.
 • Leki przeciwkaszlowe.
 • Przyjmowanie witamin.

Środki ludowe

Popularnym lekarstwem jest picie ciepłego mleka z miodem. Dobrą pomocą jest płukanie gardła za pomocą ziołowych naparów i antyseptyków, które łagodzą objawy zapalenia: kora dębu, nagietek, szałwia, woda z sodą i solą. Inhalacje z ziołami z eukaliptusa, rumianku, szyszek sosny i dziurawca są również skuteczne.

W okresie zachorowań na infekcje można wcześniej przygotować macerat: zmiażdżyć główkę czosnku do stanu kleiku, zalać 1 litrem wina lub octu jabłkowego, macerować w ciemnym, chłodnym miejscu przez 2 tygodnie, od czasu do czasu wstrząsając. Spożywać 3 razy dziennie po łyżce.

Do smarowania gardła doskonały jest ekstrakt z propolisu: 1 część ekstraktu 10% alkoholu z propolisu zmieszanego z 2 częściami gliceryny lub oleju brzoskwiniowego. Ta mieszanina służy do smarowania tylnej ściany gardła w przypadku przewlekłego bakteryjnego zapalenia gardła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *