pilates w ciąży

Pilates w ciąży – zasady ćwiczeń, aktywność fizyczna w ciąży

Pilates w ciąży – ciąża jest stanem szczególnym, ale nie jest chorobą. Dlatego warto rozważyć lekkie ćwiczenia podczas ciąży. Pomogą one zachować dobre samopoczucie. Pozwolą szybko odzyskać formę po ciąży, a nawet łatwiej przejść przez trudy porodu. Czy pilates to odpowiedni rodzaj ćwiczeń w ciąży?

Pilates – ogólne zasady ćwiczeń

Ćwiczenia pilates są bardzo ciekawe. Zostały wymyślone jako rodzaj sportu dedykowany kontuzjowanym sportowcom lub tancerzom. Sposób ćwiczeń został więc tak opracowany, by nie obciążać stawów i nie nadwerężać zdrowia. Stąd też pilates jest idealny dla kobiet ciężarnych. Ćwiczenia te wykonuje się przy spokojnej, relaksującej muzyce.

Polegają one na powolnym rozciąganiu mięśni i wzmacnianiu ich mało forsującymi ćwiczeniami. Dzięki pilatesowi możliwe jest wzmacnianie mięśni, o których istnieniu często nie wiemy. Ćwiczenia nie skupiają się tylko na głównych, największych mięśniach. Pozwalają wzmacniać na przykład mięśnie miednicy lub mięśnie stabilizujące kręgosłup. To głównie dlatego zaleca się je jako formę ćwiczeń rehabilitujących po urazach.

Pilates w ciąży

Bardzo polecany jest pilates w ciąży kobietom, które w ciąży chcą zadbać o siebie. Te ćwiczenia fantastycznie wyciszają, pomagają się zrelaksować. To dobre zarówno dla mamy jak i jej dziecka. Oprócz tego pozwalają one zapanować nad mięśniami. Znajomość własnej anatomii oraz możliwości swojego ciała jest ważna przy porodzie. Parcie porodowe będzie skuteczniejsze przy użyciu całej świadomości.

Pilates w ciąży uprawiać można praktycznie do samego rozwiązania, o ile nie jest to ciąża zagrożona. Jeśli nie ma całkowitych przeciwwskazań lekarskich – ćwiczenia w ciąży są bardzo wskazane. Szczególnie tak lekkie i przyjemne jak pilates. Zapobiegają one typowo ciążowym dolegliwościom – żylakom, obrzękom nóg. Poprawiają samopoczucie, uspokajają i wyciszają. Poprzez wzmocnienie mięśni dna miednicy zapobiegają nietrzymaniu moczu w czasie i po ciąży. Pozwalają łagodzić zaparcia i poprawiają przemianę materii. Wzmacniają oraz uelastyczniają mięśnie brzucha i miednicy. Mocne mięśnie są bardzo pomocne przy porodzie.

Aktywność fizyczna w ciąży

Ludzie bardzo często traktują ciążę jako stan, w którym nie powinno się uprawiać sportu. Z jednej strony jest to twierdzenie słuszne. Nie wolno bowiem narażać matki na nadmierny wysiłek fizyczny. Należy pamiętać, że jest ona dodatkowo obciążona i każda aktywność fizyczna ją męczy. Jednakże lekka aktywność fizyczna w ciąży pozwala utrzymać dobrą formę aż do porodu.

Pozwala też w przyszłości szybciej powrócić do dawnej formy. Kobiety, które przed ciążą były bardzo aktywne, powinny nieco zwolnić. Mogą ukierunkować się na regularne ćwiczenie pilatesu. To ponad 500 różnych ćwiczeń. Taka różnorodność nie pozwoli się nudzić. Kobiety, które dotąd nie ćwiczyły, mają najlepszą okazję, by zacząć.

Dla zdrowia własnego i swojego dziecka – warto zacząć ćwiczyć pilates w ciąży. Nie należy się jednak nastawiać na efekty odchudzania czy wyrabiania formy życia. Pilates jest rodzajem aktywności zupełnie nie przystosowanym do dawania spektakularnych efektów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *