Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Grypa w ciąży – objawy, komplikacje grypy w ciąży, leczenie

Grypa w ciąży może być przyczyną zaburzenia ciąży i występowanie nieprawidłowości płodu. Wirus grypy przedostaje się do organizmu kobiety w ciąży przez unoszące się w powietrzu kropelki, szybko rozprzestrzenia się i niszczy błony śluzowe dróg oddechowych, powodując szereg powikłań. Podstawowe objawy grypy: kaszel, kichanie, uczucie zatkanego nosa, dreszcze, gorączka i ból głowy.

Objawy grypy, które powinny zaniepokoić kobietę w ciąży

Początek choroby jest zwykle ostry: temperatura ciała wzrasta gwałtownie i wysoko do 39-40 stopni. Inne objawy to:

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb
 • Dreszcze, ból stawów
 • Bladość skóry, czasem rumieniec na policzkach
 • Światłowstręt i nietolerancja na głośne dźwięki
 • Osłabienie, uczucie osłabienia, zawroty głowy
 • Kaszel i katar nie pojawiają się natychmiast, ale tylko w drugim lub trzecim dniu choroby
 • Czasami: ból brzucha, wymioty, biegunka, zwłaszcza, jeśli jest to grypa jelitowa w czasie ciąży

Najbardziej niezawodną metodą diagnozy nie jest ocena zewnętrznych objawów, ale testy laboratoryjne:

 • Rozmazy z błon śluzowych gardła i nosa
 • Badanie krwi na obecność przeciwciał przeciw grypie.

Szczególnie ważne jest wykonanie testów, chyba, że oficjalnie ogłoszono epidemię grypy w danym regionie, a lekarz ogranicza się do badania fizykalnego kobiety w ciąży. Taktyka leczenia i zdrowie przyszłego dziecka zależą od tego, jak szybko i prawidłowo diagnozowana jest choroba kobiety w ciąży.

Grypa w ciąży: konsekwencje

Grypa może spowodować niebezpieczne komplikacje, które mogą wpływać na narządy lub układy kobiety w ciąży. Oto tylko niektóre z nich:

 • Układ oddechowy: zapalenie oskrzeli, zapalenie tchawicy i oskrzeli, zapalenie zatok, zapalenie błony śluzowej jamy nosowej, zapalenie migdałków, zapalenie ucha środkowego
 • Ze strony układu sercowo-naczyniowego: zapalenie mięśnia sercowego, niewydolność serca
 • Ze strony układu rozrodczego: zaburzenia hormonalne, poronienia, przedwczesne porody, niewystarczające dopływy krwi w łożysku, niska waga urodzeniowa, opóźnienie wzrostu wewnątrzmacicznego
 • Podczas grypy w czasie ciąży często nasilają się przewlekłe choroby przewodu pokarmowego, układu moczowo-płciowego i hormonalnego, choroby układu krążenia i reakcje alergiczne.

Kiedy grypa jest najbardziej niebezpieczna dla kobiet w ciąży?

 • Najbardziej niepożądana jest grypa w ciąży przebiegająca w pierwszym trymestrze, kiedy powstają narządy wewnętrzne dziecka. Jeśli kobieta choruje na grypę w pierwszym trymestrze ciąży, może to zakończyć się poronieniem.
 • Jeśli ciążą przebiega prawidłowo, kobieta została skutecznie wyleczona. Należy jednak wykonać badanie USG i badanie krwi dla AFP (badanie prenatalnym nieinwazyjne), HCG (kontrola rozwoju ciąży) w celu wyeliminowania prawdopodobieństwa nieprawidłowości u płodu.
 • W pierwszym trymestrze należy szczególnie ostrożnie wybierać leki na grypę. Podczas ciąży dozwolone są niektóre leki, w tym niektóre antybiotyki, ale do 12 tygodnia, wiele leków może być przyjmowanych tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści dla matki znacznie przewyższają potencjalne ryzyko dla dziecka.
 • W drugim i trzecim trymestrze grypa nie jest już tak groźna dla ciąży, ale może powodować wewnątrzmaciczne zakażenie płodu, co prowadzi do narodzin dzieci z zaburzeniami rozwojowymi i podatności na różne choroby w okresie noworodkowym.

Grypa w ciąży – sposoby zapobiegania zachorowaniu

Zapobieganie grypie w czasie ciąży to nie tylko stosowanie leków, ale także przestrzeganie zdrowego stylu życia. Kobieta w ciąży powinna prawidłowo się odżywiać, przyjmować witaminy, często wietrzyć pomieszczenie, w którym się znajduje, unikać miejsc o dużej koncentracji ludzi, szczególnie podczas epidemii. Skutecznie chroni szczepionka przeciwko grypie w czasie ciąży: można to zrobić od 14 tygodnia ciąży, wirus grypy zawarty w szczepionce jest bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Grypa w ciąży – leczenie

Aby zwalczyć wirusa grypy i jego nieprzyjemne objawy, istnieje wiele leków, które są dozwolone, nawet dla kobiet w ciąży.

 • Aby zmniejszyć temperaturę, najczęściej zalecany jest Paracetamol.
 • Jeśli nos jest zapchany ciężarna kobieta może stosować krople do nosa posiadające w swoim składzie olejek eukaliptusowy, tymol, witamina E, olejek sosnowy.
 • W przypadku bólu gardła można przygotować wywar z rumianku, roztwór sody lub roztwór do płukania z soli.
 • Wiele przyszłych matek stosuje homeopatię w leczeniu grypy np. Oscillococcinum.

Jako lek na grypę w czasie ciąży można również stosować tradycyjne metody i leki ziołowe. Przeciwkaszlowe preparaty, inhalacje z naparem nagietka lub rumianku lub olejek eteryczny z jodły, eukaliptusa, drzewa herbacianego. Obfite picie z witaminą C: napoje owocowe, herbata z malinami lub cytryną i miodem, wywar z dzikiej róży wszystko to pomoże kobietom w ciąży odzyskać zdrowie.

Ale antybiotyki to nie jest to, czego potrzebuje kobieta w ciąży, aby leczyć grypę. Antybiotyki mogą tylko pomóc w powikłaniach bakteryjnych spowodowanych przez grypę i nie działają na samego wirusa. Grypa w ciąży nie zawsze prowadzi to do nieprzyjemnych konsekwencji. Nawet kobieta ciężko chora na grypę może urodzić zdrowe dziecko, najważniejszą sprawą jest diagnoza na czas, leczenie jest prowadzone ściśle pod nadzorem lekarza.


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *