wstrzemięźliwość seksualna

Wstrzemięźliwość seksualna – przyczyny, wady i zalety, czy jest zdrowa

Wstrzemięźliwość seksualna jest to powstrzymywanie się od aktów płciowych między dwojgiem ludzi. Może mieć bardzo różne przyczyny. W zależności od jej przyczyn, może mieć skutki negatywne i pozytywne.

Przyczyny odmawiania sobie seksu

Przyczyna wstrzemięźliwości może być bardzo prozaiczna – problemy zdrowotne. Osoba powstrzymuje się od seksu, by nie zarazić innych swoją chorobą. Lub po prostu seks podczas połogu, który nie sprawia przyjemności. Druga prozaiczna przyczyna to brak partnera. W związku z brakiem odpowiedniej osoby do seksu, lepiej jest sobie go odpuścić. Kolejną przyczyną wstrzemięźliwości jest brak porozumienia między stałymi partnerami.

Brak pożądania takiego jak dawniej może powodować wrażenie, że między partnerami dzieje się bardzo źle. W większości przypadków taka wstrzemięźliwość wynika po prostu z mniejszych potrzeb seksualnych partnerów względem siebie. Przyczyn wstrzemięźliwości seksualnej jest bardzo wiele i czasem wymagają one wsparcia psychologa. Nie zawsze jednak musi to być niezdrowe zjawisko.

Wstrzemięźliwość seksualna – zalety

Unikanie seksu przez dłuższy czas może być źródłem wielu zalet. Jedną z nich może być absolutna pewność, że unikniemy chorób przenoszonych drogą płciową. W przypadku wstrzemięźliwości spowodowanej połogiem – minimalizujemy ryzyko powikłań narządów rodnych. Pozwalamy też ciału kobiety dojść do siebie po porodzie. Powstrzymywanie się od aktywności seksualnej pomaga też po pewnym czasie zwiększyć poziom testosteronu u mężczyzn.

Wstrzemięźliwość seksualna jest jednym z zaleceń podczas trwania terapii zaburzeń erekcji. W sferze psychicznej takie unikanie seksu może też wpłynąć dobrze na relacje między partnerami. Jest to dobry czas na poznawanie siebie nawzajem bez skupiania się na kwestiach fizjologicznych. W relacjach partnerskich powstrzymywanie się od seksu na początku związku może być dobre.

Dzięki temu partnerzy mogą oceniać siebie jako osoby. Nie ma tu zaślepienia drugą osobą przez pryzmat tego, jaka jest ona w łóżku. W stałych związkach czasowy brak seksu może być również korzystny. Daje przestrzeń na samorozwój i ocieplanie relacji ze sobą. Partnerzy mogą rozwijać inne sfery wspólnego życia, odrzucając na pewien czas seks.

Wstrzemięźliwość seksualna – wady

Wraz z unikaniem seksu przez dłuższy czas z biegiem czasu zaczynamy dostrzegać również wady tego rozwiązania. Szczególnie odczują brak seksu osoby, które wcześniej były aktywne seksualnie. Bywa, że popęd seksualny po długim czasie abstynencji jest olbrzymi. Tak duży, że może prowadzić do różnych dewiacji. Jest to jednak zaledwie ułamek przypadków.

W większości możemy zaobserwować jedynie pogorszenie nastroju. Jak wiadomo, seks relaksuje i wspomaga wydzielanie dużej ilości endorfin. Brak seksu oznacza konieczność poprawiania sobie nastroju w inny sposób. Wstrzemięźliwość seksualna to również brak regularnej, intensywnej aktywności fizycznej, która poprawiała kondycję. W sferze psychicznej brak regularnego seksu między partnerami często prowadzi do pogorszenia relacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *