świnka

Świnka i różyczka u mężczyzn powodują niepłodność – leczenie powikłań

Świnka i różyczka u mężczyzn powodują niepłodność? Różyczka i świnka to choroby wieku dziecięcego, aczkolwiek mogą też dopaść dorosłego. Budzą wówczas popłoch i szereg obaw. Co prawda same w sobie nie są groźne, to powodowane przez nie powikłania mogą wpływać np. na płodność u mężczyzn. Rzadko, ale zdarza się taki scenariusz, gdy niepłodność męska jest diagnozowana w dorosłości w związku z wcześniej przebytą świnką lub różyczką.

Świnka i różyczka u mężczyzn

Na różyczkę, jak i na świnkę choruje się zwykle między piętnastym a dziewiętnastym rokiem życia. Choroba nie jest groźna i przebiega spokojnie, jednak może dochodzić do powikłań, gdy młodego mężczyznę zaczynają boleć jądra. To objaw zapalenia jąder, jakie w konsekwencji może oznaczać niepłodność w dorosłym życiu poprzez ograniczenie produkcji plemników lub ich zanik całkowity.

Powikłanie to wynika z nieodpowiedniego leczenia różyczki bądź świnki. Zachorowalność na wspomniane choroby hamują szczepienia ochronne. Co prawda nie dają one 100% gwarancji ochrony to zachorowania osoby szczepionej zapewnia łagodny przebieg choroby bez powikłań. Co więcej ważny jest też wiek w jakim przebywa się chorobę. Im później, tym gorzej.

U dorosłych świnka i różyczka wywołują o wiele częściej powikłania niż u nastolatków i dzieci. Paradoksem jest ochrona maluchów przed chorobami dziecięcymi, bowiem to właśnie w tym czasie ich przebycie jest najbezpieczniejsze. Dla mężczyzn bezpiecznym okresem na chorowanie jest czas przed okresem dojrzewania, zanim jądra zyskają zdolność produkcji nasienia.

Świnkowie zapalenie jąder

Świnkowe zapalenie jąder to najgroźniejsze powikłanie świnki, które występuje u około 20-30% mężczyzn chorujących na świnkę w okresie dojrzewania. Wirus świnki powoduje ostry stan zapalny miąższu gruczołu jąder. Efektem powikłania jest zwyrodnienie kanalików nasiennych lub ich zanik, co diagnozuje się zwykle dużo później niż w chwili choroby. Do świnkowego zapalenia jader dochodzi zwykle po 3 do 6 dniach od wystąpienia obrzęku ślinianek przyusznych.

Objawem stanu zapalnego jąder jest nie tylko wysoka gorączka towarzysząca również śwince ale także silny ból jądra i obrzęk. Objawy te najczęściej występują przez kilka dni. Doznanie świnkowego zapalenia jader nie oznacza niepłodności, chociaż może ja powodować. Konsekwencją może być oligospermia (zmneijszenie produkcji nasienia) jak też azoospermia, czyli całkowity zanik nasienia.

Niestety statystyki są przerażające, bowiem co drugi mężczyzna doznaje zaburzeń funkcji plemników w wyniku świnkowego zapalenia jąder. Pocieszeniem jest fakt, iż zapalenie obejmuje najczęściej jedno jądro i w związku z tym niepłodność występuje rzadko, chociaż jej ograniczenie jest częste.

Leczenie powikłań

Leczenie świnkowego zapalenia jader polega na zastosowaniu kostykosteroidów oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ochrona przed zapaleniem jest szczepienie MMR. Zdecydowanie rozsądniejszym jest profilaktyka powikłań niżeli ich leczenie. Poza zapaleniem jader zarówno świnka jak i różyczka mogą wywoływać zapalenie opon mózgowych czy też zapalenie trzustki. Co ważne, zadbać należy w szczególności o chłopców, bowiem to oni piec razy częściej ulegają zarażeniu się wirusem świnki i różyczki niż kobiety i dziewczynki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *