anemia

Anemia – objawy, diagnoza, leczenie, przyczyny, wczesna siwizna

Anemia jest chorobą obniżająca odporność i wydolność organizmu. Wynika z zaburzeń związanych z czerwonymi krwinkami i ilością hemoglobiny – czerwonego barwnika krwi. Objawy anemii to przede wszystkim apatia i zmęczenie. Często ignorujemy ten objaw uważając że to wynik przepracowania, tymczasem anemia atakuje serce i mózg, warto ją leczyć.

Anemia – choroba ogólnoustrojowa

Mimo iż często mówi się o anemii w kontekście serca i układu krążenia, w końcu dotyczy krwi, to jest to choroba wpływająca na cały organizm. Istotą choroby jest zmniejszenie ilości poniżej dolnej granicy normy erytrocytów (czerwonych krwinek) bądź stężenia hemoglobiny.

Trudno nie zauważyć objawów anemii, chociaż łatwo je zignorować. Przypominają one przemęczenie i niewyspanie oraz życie w stresie. Czując się chronicznie osłabionym warto wykonać badania krwi. Anemia to groźna choroba odpowiadające za niedotlenienie organizmu poprzez zbyt niskie stężenie hemoglobiny.

Objawy anemii

Kluczowym objawem anemii jest osłabienie i poczucie zmęczenia, znużenia. Objawy te mimo odpoczynku nie ustępują. Ponadto objawem anemii są zawroty głowy i bladość. Przesuszająca się skóra i blade błony śluzowe to niezaprzeczalny objaw anemii. Blade wargi, spojówki oczu to zauważalne objawy anemii. Również na włosach można dostrzec symptomy anemii, są one suche, łamliwe i skłonne do wypadania.

Jeżeli mimo dużej dawki ruchu łapie nas zadyszko po przebiegnięciu kawałka, czy wejściu na trzecie piętro po schodach to znak, że coś z naszym organizmem nie tak. Wśród objawów anemii jest też kołatanie serca, senność, depresja a także trudność w koncentracji i kłopot z pamięcią. Nie warto tłumaczyć się stresem i przepracowaniem. Czasem w wyniku anemii mogą pojawić się objawy neurologiczne jak parestezje, spastyczność czy zaburzenia równowagi.

Często obawiając się skutków anemii sami podejmujemy leczenie poprzez suplementacje witamin. Niestety nie pomaga to w anemii. Anemia to nie niedobór witamin a niedobór hemoglobiny, jakiej nie uzupełnimy poprzez łykanie kompleksów witaminowych. Owszem możemy pomóc organizmowi wzmocnić się jednak nie usuniemy przyczyny jaką stanowi anemia.

Wczesna siwizna

Jak się okazuje wcześnie pojawiająca się siwizna może świadczyć o rozwoju anemii. Prócz tego objawem charakterystycznym skutkiem anemii megaloblastycznej jest tzw. bawoli język – ciemnoczerwony lub blady z zanikiem brodawek. Dość charakterystyczny objaw to zmiany w kącikach ust, pękające zajady i brak apetytu. Anemia ma wiele postaci i tym samym wiele różnych objawów. W postaci niedokrwistości sierpowatej występują obrzęki stóp i dłoni.

Anemia – diagnoza i leczenie

By zdiagnozować anemię należy wykonać badanie analityczne krwi. Niezbędne jest oznaczenie poziomu żelaza oraz stężenia hemoglobiny. Prawidłowym wynikiem Hb jest 12-16g/dl dla kobiet i 14-18g/dl dla mężczyzn. Czasem potrzebna może być biopsja szpiku, kiedy poza spadkiem krwinek czerwonych dochodzi do małopłytkowości i leukopenii.

Leczenie anemii zależy od jej przyczyny, jeśli jest spowodowana zbyt małą ilością żelaza uzupełnia się go. Każdorazowo wskazana jest zbilansowana dieta. Jeśli przyczyną anemii są uwarunkowania genetyczne stosuje się farmakologię oraz przetoczenie koncentratów krwinek czerwonych. Również w odmianie niedokrwistości sierpowatej wykonuje się transfuzje krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *