aromaterapia

Aromaterapia – leczenie zapachem, działanie olejków eterycznych

Aromaterapia doskonale poprawia nastrój, jak też potrafi uśmierzać ból i leczyć. Warto wiedzieć, które rośliny wybierać na daną dolegliwość. Przykładowo zapach jałowca usuwa zmęczenie, zaś aromat różany uspokaja, a jaśmin relaksuje.

Aromaterapia

Zapachy roślin mają ozdrawiającą moc. Olejki eteryczne potrafią stymulować układ odpornościowy, działać kojąco i uspokajająco. Przede wszystkim aromaty świetnie poprawiają nastrój, mogą dodać energii, uspokoić, jak i sprzyjać koncentracji i nadawać pogody ducha.

Nie bez powodu perfumy poprawiają nam poczucie tożsamości i samopoczucie. Aromaty są odpowiednie zarówno dla alergików jak i osób z chorymi drogami oddechowymi. Kluczem do sukcesu jest jednak wiedza jakie zapachy wybierać w otoczeniu a których unikać. Niektóre aromaty mogą ans podrażniać, powodować katar lub łzawienie oczu.

Aromaterapia – leczenie zapachem

By leczyć się zapachami wystarczy rozpylić zapach wokół siebie, można też podgrzewać olejki w kominku, jak też dodawać olejki do kąpieli, czy wykonać inhalacje aromatami. Olejki można pozyskać samodzielnie lub kupić gotowe. Najlepsza aromaterapią są kwiaty kwitnące w ogrodzie, parku czy na balkonie. Zwłaszcza wiosną możemy upajać się zapachami kwitnących drzew, aromatami przenikającymi się wzajemnie.

Zmysł węchu jest naszym najbardziej czułym zmysłem, to w nosie mieści się aż 1 mln zakończeń nerwów powonienia. By doszło do impulsu wystarczy 8 molekuł zapachu. Powstały impuls elektryczny przesyłany jest do ośrodka w mózgu odpowiedzialnego za emocje. Stamtąd impulsy są przekazywane do nerwów czuciowych dzięki czemu odczuwamy zapachy.

Aromaty działające kojąco osłabiają aktywność zakończeń nerwowych minimalizując ból. Olejki rozkurczowe działają podobnie na nerwy wyzwalające aktywność mięśniową. Stad też olejkiem sosnowym możemy wyzbyć się kaszlu i bólu gardła.

Aromaterapia – działanie olejków eterycznych

W aromaterapii wykorzystuje się wiele olejków roślinnych począwszy od łatwo dostępnych takich jak zapach sosny, świerku, czy róży po przyprawy kulinarne jak tymianek, oregano, mięta, szałwia itd. Działanie olejków można podzielić na grupy:

Działanie antydepresyjne – efekt ten zapewnia geranium, rumianek, lawenda, bazylia i jaśmin,a także pomarańcza.

Działanie uspokajające – gwarantuje lawenda (również nasenne), róża, hyzop.

Działanie odprężające – rozmaryn, bazylia, mięta, jałowiec, macierzanka.

Działanie pobudzającesosna, pelargonia, jałowiec.

Warto pamiętać, iż dla wzmocnienia efektu możemy zapachy mieszać ze sobą. Co do zasady olejki z roślin iglastych zapewniają orzeźwienie, odświeżenie, zaś zapachy kwiatowe pobudzają, poprawiają nastrój. Najwięcej zapachów znajdziemy w lesie, zwłaszcza iglastym.

Chociaż i na łące nie brakuje zapachów. Jednak to spacer po lesie działa regenerująco. Nie mając możliwości spacerowania po lesie warto jest zadbać o najbliższe otoczenie w domu, na balkonie, by miało kwiaty np. pelargonie, geranium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *