jazda na rowerze

Jazda na rowerze – poradnik dla początkującego rowerzysty

Jazda na rowerze poprawnie wpływa na kondycję zdrowotną. Co więcej służy też kondycji fizycznej i odchudzaniu. Ponadto rower to świetna forma rozrywki, relaksu i rewelacyjne hobby dbające o nasza psychikę. Zanim siądziemy na rower warto jednak dopasować rodzaj treningu, rower, dystans i częstotliwość jazdy do własnych potrzeb oraz możliwości.

Jazda na rowerze – poradnik dla początkującego rowerzysty

Jazda na rowerze wymaga przede wszystkim zakupu roweru. Jeśli planujemy jeździć od czasu do czasu rekreacyjnie, nie musi być to konkretny model roweru, wystarczy by miał dwa koła, kierownicę i pedały napędzające. Jeżeli planujemy jazdę na rowerze w celach sportowych, odchudzających warto poświęcić uwagę temu jaki rower wybrać, czy będzie to rower, górski, miejski, szosowy, sportowy itd.

Poza rowerem istotne znaczenie ma stój kolarski. Musi być wygodny, oddychający, bezpieczny. Gdy już mamy stój, obuwie i rower trzeba dopasować technikę jazdy. Wydawać by się mogło, ze to nic trudnego, a jednak nastręcza wielu trudności.

Czemu warto?

Gdy nie do końca przekonuje cię kolarstwo spojrzyj na korzyści jakie nam ofiaruje. Przede wszystkim jazda an rowerze daje możliwość szybszego przemieszczania się. Rower to wyjątkowo praktyczna inwestycja, można na nim dojeżdżać do pracy, po zakupy, czy do znajomych.

To tani środek transportu, dzięki któremu nie stoisz w korkach, nie płacisz za paliwo, a przy tym chudniesz i się dotleniasz. Nie musisz chodzić na fitness czy siłownie, wykorzystujesz czas na wiele sposobów, w dodatku jesteś ekologiczna.

Rower to podstawa

Zakup roweru to podstawa. Jeśli od lat masz rower, ale rzadko na nim jeździsz dokonaj przeglądu technicznego, być może wymaga naprawy. Ważne by rower był bezpieczny, stad sprawdź stan hamulców. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, oddaj rower w ręce fachowców, nie jest to duży koszt, a będziesz mieć pewność, że rower nie będzie wypadkowy.

Gdy rower musisz kupić rozejrzyj się za ofertami i wybierz taki, który pasuje ci do charakteru jazdy jak też figury, postury. Nie warto kupować kolarki planując jazdę po mieście, podobnie nie należy kupować roweru górskiego do parku. Przyjrzyj się też parametrom sprzętu takim jak: rozmiar ramy (musi być dopasowany do wzrostu), siodełko (powinno zapewniać komfort w czasie jazdy), amortyzacja, błotniki, oświetlenie.

Rower dobrze jest też doposażyć w licznik kilometrów, światła z przodu i tyłu, koszyk na drobiazgi, bidon oraz kask dla rowerzysty. Wybór kasku jest ważny, bowiem to on chroni rowerzystę przed urazami w razie upadku. Prócz bezpieczeństwa w kasku istotna jest wentylacja i dopasowanie rozmiaru. To samo tyczy się obuwia. Trampki na pewno nie nadadzą się do jazdy na rowerze, podobnie jak szpilki.

Przygotowanie do jazdy

Kiedy masz już sprzęt do jazdy czas na roztrenowanie. Przed każda przejażdżką warto jest zrobić rozgrzewkę zwłaszcza na dolne partie ciała. W ten sposób unikniesz kontuzji i zakwasów. Jeśli wcześniej nie uprawiałeś regularnie innego sportu, nie zaczynaj od 10-kilometrowego dystansu. Startuj powoli i systematycznie zwiększając dystans jak i czas trwania przejażdżki. Zadbaj również o dietę. Wysiłek na rowerze zwiększa zapotrzebowanie kaloryczne. Nie sztuką jest jednak posilić się batonem, ale zapewnić sobie pożywienie zbilansowane, wartościowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *