pół godziny marszu

Pół godziny marszu codziennie – wpływ na zdrowie, zainteresowanie

Pół godziny marszu codziennie – spacer, ruch na powietrzu to samo zdrowie, stąd też zainicjowana została akcja spacer po zdrowie. W maju 2017 roku w Warszawie miała miejsce już druga edycja przedsięwzięcia Spacer po zdrowie. Jak przekonują organizatorzy pół godziny marszu codziennie wydłużą życie.

Pół godziny marszu codziennie po zdrowie

Spacer po zdrowie to akcja unikatowa, jedyna w swoim rodzaju, realizowana co roku przez Fundację Zaskoczeni wiekiem. Poza oddziaływanie mną zdrowie spacer integruje środowisko ludzi bez znaczenia na wiek, płeć, stan zdrowia. Przedsięwzięcie ma na celu ukazać zalety i korzyści aktywności fizycznej. Co więcej podkreśla się iż impreza jest dla każdego i wszyscy czerpią z niej nieocenione korzyści, bowiem spacer jest dla każdego zdrowy.

Duże zainteresowanie

Wbrew pozorom a nawet oczekiwaniom organizatorów pierwsza edycja w 2016 roku spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Dało to początek imprezom cyklicznym. Dwa lata temu jak i w bieżącym roku w spacerze wzięli udział zarówno młodzi, jak i seniorzy. Wśród maszerujących nie brakowało maluchów w wózkach, jak też osób niepełnosprawnych na wózku, czy o kulach.

Ideą marszu jest promocja zdrowego stylu życia, rozsądnego wysiłku na świeżym powietrzu itp. ponadto jest to okazja do integrowania pokoleń i osób pochodzących z różnych środowisk. Integracja oraz pokazanie jak wiele może dać nam zwykły spacer to podstawa wśród osób chorych, cierpiących na wiele schorzeń, niepełnosprawnych, które mimo wszystko dla zdrowia i wydłużenia życia maszerują nie tylko w akcji Spacer po zdrowie, ale codziennie przez pół godziny.

Ruch i spacer

Wydawać by się mogło iż aktywność fizyczna zalecana przez lekarzy to jedynie sport i to wyczynowy, regularnie uprawiany, tymczasem ruch na powietrzu to przede wszystkim marsz, spacer, niekoniecznie jogging. Aby wyjść na spacer nie trzeba specjalnego zaopatrzenia się w sprzęt, ubiór, wystarczą wygodne buty. Poza tym aby spacerować nie trzeba wykonywać badań diagnostycznych.

Co więcej spacer nie bazuje na rywalizacji ani na drużynie. Można spacerować w ulubionym towarzystwie jak i samotnie kontemplując przyrodę. Poza obuwiem przyda się tez do spacerowania motywacja. Jeśli jej brak dobrze jest wyznaczyć sobie określone cele, które nas zmobilizują do przechadzki. Spacerem można zastąpić drogę do pracy, zamiast samochodu przejść się spacerem, można tez zastąpić czas na ciastko i kawę, czy wyjście na piwo.

Zbawienny wpływ aktywności fizycznej na długość życia

Codziennie 30 minut spacerowania to dłuższe życie o co najmniej 30 minut. Łatwo przeliczyć iż miesięcznie maszerując wydłużamy życie o 15 godzin. Jednak nie tylko o dłuższe życie chodzi, ale i jego jakość. Aktywność spacerowa to zapobieganie miażdżycy, zwyrodnieniom stawów, otyłości, niewydolności serca itd. Dzięki uniknięciu chorób żyjemy dłużej, jeszcze dłużej. Osoby chorujące na choroby przewlekłe w szczególności cenią sobie spacer, bowiem usprawnia on rytm życia, wspiera leczenie. Niektórzy żartują, iż jeśli dałoby się ruch zapakować w blister tabletek to byłyby to najczęściej przepisywany lek.

Bezpieczny spacer

Spacer to najbezpieczniejsza i najłatwiejsza forma ruchu. Polega na chodzeniu, a jego tempo można dostosować do osobistych możliwości i preferencji. Nie powinien być zbyt szybki, tak abyśmy nie czuli zmęczenia i nadmiernego wysiłku, jednak powinien być stosownie długi. Uatrakcyjnić sobie można spacer kijami do nordic walking.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *