poród

Poród – 10 symptomów porodu – pierwsze oznaki, objawy porodu

Poród to ważne wydarzenie w życiu każdej kobiety, bez względu na to czy jest to pierwszy, czy kolejny poród budzi lęk, obawy i niepokój. W szczególności ten pierwszy poród zaprząta głowę przyszłej mamy pytaniami skąd mam wiedzieć, że to już, jak się zacznie, co mnie czeka?

Faktem jest, że niemal każdy poród jest inny i jego przebieg może się różnić, niemniej są też pewne standardy, które wynikają ze statystyki objawów przedporodowych. Powinny one być alarmem dla ciężarnej. Podstawą w określeniu czy poród przebiega prawidłowo jest poznanie swego ciała oraz intuicja kobieca.

Poród czyli strach ma wielkie oczy

Ciąża z reguły jest pięknym okresem w życiu kobiety, niepowtarzalnym doświadczeniem, jednak nie zawsze jest sielanką. Coraz częściej ciąże są zagrożone, porody przedwczesne lub z komplikacjami. Wiele kobiet końcówkę ciąży spędza stresując się i umierając z ciekawości. Obawiają się one, że moment porodu ich zaskoczy. Termin porodu to z jednej strony przybliżona data, z drugiej jednak strony nic nie wnosząca, bowiem może poród zacząć się może w każdej chwili i niekoniecznie z naszej winy.

Organizm zawsze, bez wyjątku daje znać iż poród niebawem, jednak symptomy mogą być nietypowe lub po prostu brak doświadczenia może powodować iż ciężarna je zignoruje, w końcu w ciąży, wszystko funkcjonuje inaczej, a w w jej końcówce co rusz coś boli.

Pierwsze oznaki

Pierwsze oznaki zwykle występują już na cztery tygodnie przed rozwiązaniem. Dziecko zmienia pozycję w łonie matki a brzuch dostrzegalnie ulega obniżeniu ku miednicy. W wyniku skierowania głowy dziecka ku ujściu ciężarna doznaje niemal nieustannego parcia na pęcherz. Równocześnie zmiana pozycji malucha sprawia ze lepiej się oddycha, gdyż płód oddala się od płuc.

Kolejne oznaki

Drugą oznaką zbliżającego się porodu jest stan szyjki macicy, oceniany przy badaniu ginekologicznym przez położnika. Zaczyna się ona rozszerzać i czasem dochodzi do nieznacznego rozwarcia, które zwiastuje rychły poród. Nie jest to typowe, jednak warto jest monitorować stan rozwarcia.

Częste skurcze to następny z objawów, jakich nie powinniśmy pomijać. Ból pleców oraz odczuwalne skurcze to oznaka przygotowywania się ciała do porodu poprzez rozciąganie mięśni. Oznaka jakiej nie należy bagatelizować jest rozluźnienie stawów, za co odpowiada hormon relaksyna. Ma ona na celu powiększenie kanału rodnego. Czasem powoduje ból w biodrze, bowiem dziecko swoja masą uciska staw, który uległ rozluźnieniu.

Dość typowym objawem nadejścia porodu jest biegunka. O ile ciąża to pasmo zaparć, biegunka jest zwiastunem gotowości do porodu. Ponadto ciężarna tuż przed porodem przestaje przybierać na wadze a nawet obserwuje się jej spadek. Jest to efekt ubytku płynu owodniowego. Kolejnymi symptomami mogą, ale nie muszą być : huśtawka nastrojów, nieustanne zmęczenie, ociężałość i niepokój wewnętrzny. Łatwo zauważalnym symptomem są upławy i zwiększona ilość śluzu w szyjce macicy. Często związane są z odejściem czopa śluzowego.

Poród czas zacząć

Symptomami z ostatniej chwili są oczywiście skurcze, początkowo co kilkanaście minut,  z czasem coraz częstsze dochodzące ostatecznie do dwóch minut. To właśnie wówczas czas udać się do szpitala, gdyż jest to znak iż akcja porodowa już się zaczyna. Wbrew powszechnym informacjom to nie odejście wód płodowych jest decydujące, a częstotliwość i regularność skurczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *