Ostropest plamisty

Ostropest plamisty – właściwości lecznicze, zastosowanie

Ostropest plamisty to roślina należąca do rodziny astrowatych. Nazewnictwo tej rośliny jest dość zróżnicowane, głównie porównuje się ją do okazałego octu. Dlaczego? Głównie zawdzięcza to swojej okazałej wysokości dochodzącej do 2 metrów.

Nasiona wysiewamy w kwietniu bezpośrednio do gruntu na głębokości 2-3 cm. Wschody ukazują się po 2-3 tygodniach od siewu. Roślina preferuje stanowisko słoneczne, przepuszczalną glebę o pH 5,7-7,2. Nie lubi zbyt wilgotnego podłoża. Najczęściej występuje w Europie i Ameryce Północnej.

Ostropest dostępny jest w różnej postaci. Można go kupić w formie tabletek, kapsułek lub drażetek, przede wszystkim na problemy trawienne. Kupując suplementy diety z zawartością ostropestu, trzeba mieć jednak świadomość, że mogą one zawierać wiele dodatkowych substancji.

Ostropest plamisty – zastosowanie

Owoce ostropestu plamistego dojrzewają stopniowo od sierpnia do września. Zbieramy je, gdy łuski okrywy koszyczków zeschną i pojawią się pierwsze kosmyki puchu kielichowego, inaczej się wysypią. Owoce rozkładamy na płaskiej powierzchni, aby doschły i przechowujemy dokładnie ususzone. Na plantacjach uzyskuje się 1-2 tony suchych owoców z 1 ha.

W skład chemiczny ostropestu plamistego wchodzą liczne flawonolidy, zespół fitosteroli, olej tłusty , kwasy organiczne, witamina C i K, tokoferol, saponiny.

Warto sięgać po ostropest w postaci  naturalnej. W sklepach zielarskich można znaleźć nasiona ostropestu, które doskonale nadają się do spożywania. Można je stosować same lub jako dodatek do różnych kompozycji żywieniowych w postaci sałatek, czy dodatku do nabiału.

Ostropest plamisty był niegdyś dość popularnym warzywem. Młode liście ostropestu dodawano do sałatek i przyrządzano podobnie jak szpinak, koszyczki kwiatowe miały przypominać minikarczochy. Obecnie na rynku dostępny jest ostropest sproszkowany – z powodzeniem można dodawać go do każdej potrawy.

Ostropest plamisty – właściwości lecznicze

Zastosowanie ostropestu plamistego ma bardzo szerokie zastosowanie. Głównie jednak zalecany jest w rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby, powstałych m.in. w wyniku długotrwałych kuracji antybiotykowych, obciążeń zbyt dużymi dawkami alkoholu, chemioterapii oraz w rekonwalescencji po żółtaczce typu C.

Do dziś ostropest jest jednym z najlepszych środków stosowanych w celu odtrucia organizmu. Bardzo istotną informacją jest to że, nie stwierdzono żadnej toksyczności tej rośliny. Przeciwwskazaniem do jego stosowania jest jednak niedrożność dróg żółciowych. Ostropestu plamistego nie zaleca się również podczas ciąży i karmienia piersią.

Ten ziołowy, całkowicie bezpieczny środek stosuje się także w trakcie walki z nowotworami. Potwierdzone medycznie jest także jego działanie antynowotworowe. Składnik zawarty w ostropeście plamisty tzn. sylimaryny,  wykazał działanie przeciwnowotworowe wobec ludzkich komórek raka prostaty,  ludzkich komórek nowotworów sutka , komórek rakowych szyjki macicy, komórek raka okrężnicy oraz komórek raka płuca.

Wyciągi, preparaty i tabletki zawierające ostropest plamisty stosowane są jako środek wspomagający pracę wątroby. Dlatego wskazuje się na dobroczynne działanie ostropestu plamistego przy:
– kolce żółciowej,
– kamicy pęcherza żółciowego,
– kamicy dróg żółciowych,
– żółtaczce,
– w trakcie leczenia nowotworów,
– chorobach wątroby,
– nawracających siniakach,
– przebarwieniach czy wybroczynach.

Ostropest plamisty wykorzystuje się również do pielęgnacji skóry (olej z ostropestu świetnie regeneruje i nawilża). Z tego względu wchodzi on w skład kremów, szamponów do włosów i odżywek. Aby poprawić kondycję cery, olej z tej rośliny można stosować bezpośrednio na skórę (jest bardzo wydajny).

Ostropest plamistyWyciąg z nasion ostropestu plamistego stabilizuje błony komórkowe hepacytów i stymuluję syntezę białek, przy jednoczesnym przyśpieszaniu procesu regeneracji uszkodzonych tkanek wątroby i zdolności formowania nowych komórek. Nasiona ostropestu zawierają bioflawonaidy znane jako Sylimariny. Wyciąg z ostropestu plamistego chroni komórki wątroby blokując przenikanie szkodliwych toksyn i pomaga usunąć te toksyny z komórek wątrobowych.

Ostropest plamisty – sposób użycia

Ostropest dostępny jest na rynku w wielu postaciach: całych lub zmielonych ziaren, w tabletkach, jako składnik gotowych mieszanek a nawet jako składnik do sałatek (dolne liście rośliny). Dawkowanie ostropestu plamistego różni się od postaci, w jakiej go przyjmujemy. Ostropest w postaci gotowych suplementów diety należy stosować zgodnie z zaleceniami podanymi na etykiecie preparatu. W przypadku nasion (już zmielonych lub przeznaczonych do samodzielnego zmielenia) dzienne dawkowanie to 2-3 łyżeczki ostropestu na dobę (chyba, że producent zaleca inaczej). Ponieważ zmielony ostropest nie ma określonego smaku, można go dodać jako składnik zup, sosów, dodatek do sałatek, musli czy warzyw na parze.

Ostropest plamisty  nasiona, można zmielone dodawać do zimnych i gorących potraw: sałatek, zup, czy musli w ilości 1 łyżeczki dziennie. Nasiona ostropestu można używać długotrwale. Korzystnych efektów należy oczekiwać po minimum dwu tygodniach systematycznego stosowania.
Mielony ostropest plamisty można dodać do herbaty (max. 2 łyżeczki dziennie) lub spożyć w postaci naparu sporządzonego z 2 łyżeczek. Działanie ostropestu można zauważyć po około 2 tygodniach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *