Martwy ząb

Martwy ząb – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

Martwy ząb związany jest ze stanem, gdy do zęba na skutek postępujących stanów chorobowych nie przepływa już krew. Zarówno próchnica zębów, jak i mechaniczne obrażenia mogą spowodować ten stan.

Ząb ma trzy warstwy – szkliwo, zębinę i miazgę. Miąższ zawiera naczynia krwionośne i nerwy. Martwe lub umierające nerwy w miazdze mogą prowadzić do martwego zęba. Martwy nerw w zębie określa się czasem jako martwą miazgę lub bezkręgowy ząb. Kiedy to nastąpi, ząb sam w końcu wypada. Jednak nie warto lekceważyć tego stanu, ponieważ ząb może ulec zakażeniu i wpływać na szczękę i inne zęby.

Objawy

Nie zawsze łatwo jest zidentyfikować martwego zęba, patrząc na niego. Tylko dentysta będzie mógł go zdiagnozować, dlatego ważne są regularne wizyty u dentysty.

Istnieją jednak dwa główne objawy martwego zęba, które mogą pomóc w samodzielnej diagnozie:

  • ból
  • zmiana koloru zęba

Ból

Ząb, który jest martwy lub umierający może prowadzić do różnego poziomu bólu, od prawie niezauważalnego do bardzo bolesnego. Umierający nerw lub infekcja zwykle powoduje wzrost bólu.

Niektórzy zastanawiają się, dlaczego odczuwają ból, gdy nerw jest martwy. Jednak ból nie pochodzi z wnętrza zęba, ale z bardzo wrażliwych zakończeń nerwowych wokół zewnętrznej strony zęba, zwanych przyzębiem.

Bakterie i martwe resztki nerwów lub ropa gromadzą się w jamie miazgi wewnątrz zęba i wywierają nacisk na błonę przyzębia, co może powodować ogromny ból.

Jeśli występuje infekcja, może przekształcić się w ropień i wywołać inne objawy, w tym:

  • specyficzny posmak
  • nieprzyjemny zapach
  • obrzęk
  • opuchlizna na dziąsłach.

Zmiana koloru

Jeśli ząb jest martwy często ciemnieje a chora osoba może zauważyć żółte, szare lub czarne przebarwienia. Zmiana koloru zwykle występuje, ponieważ czerwone krwinki umierają. Jest to bardzo podobny efekt do siniaków na ciele. Przebarwienia będą miały miejsce zazwyczaj, jeśli martwy ząb nie zostanie poddany leczeniu.

Przyczyny

Istnieją dwie główne przyczyny martwego zęba: próchnica i uraz zęba.

Próchnica

Próchnica zaczyna się w najbardziej zewnętrznej warstwie zęba, ale z czasem może powodować wgłębienia, które wnikają w głębsze warstwy. Jeśli te ubytki pozostaną nieleczone, mogą ostatecznie dotrzeć do miazgi i stworzyć ścieżkę dla bakterii, która wejdzie do zęba i spowoduje śmierć nerwu. Zdrowa miazga będzie wytwarzała reakcję zapalną na bakterie, aby zwalczyć infekcję. Ciśnienie wewnątrz miazgi wzrośnie, odcinając dopływ krwi, głodząc nerwy i zabijając miazgę. Może to spowodować intensywny ból.

Uraz zęba

Jeśli doszło do fizycznego urazu zęba, na przykład z powodu urazu sportowego lub upadku, naczynia krwionośne mogą pęknąć lub dopływ krwi do zęba może zostać odcięty. W końcu, ponieważ nie ma krwi płynącej do zęba, nerw i inne żywe tkanki wewnątrz miazgi zginą.

Martwy ząb – leczenie

Ważne jest wczesne leczenie, aby naprawić martwy ząb. Nawet jeśli pacjent początkowo nie odczuwa bólu, ale podejrzewa, że ma martwego zęba, powinien zwrócić się o pomoc lekarską, ponieważ może to być niezwykle bolesne w przyszłości.

Rentgen często pomaga dentystom w diagnozowaniu martwego zęba.

Istnieją dwie możliwości leczenia martwego zęba:

Jeśli dentysta nie jest w stanie naprawić zęba, być może będzie musiał go usunąć. To jeden z powodów, dla których wczesne leczenie jest tak ważne.

Ekstrakcja zęba to prosta procedura, która jest stosunkowo tania i bezbolesna. Później dentysta może zastąpić ząb stałym mostem, implantem lub innym zębem protetycznym.

Leczenie kanałowe

Terapia kanałowa może być stosowana do leczenia martwego zęba. Dentyści unikają usuwania zębów, jeśli to w ogóle możliwe, dlatego mogą polecić najpierw kanał korzeniowy, znany również jako endodoncja. Leczenie kanałowe ma na celu usunięcie wszystkich infekcji z zęba i jego korzenia.

Obszar jest następnie czyszczony i uszczelniany, aby zapobiec dalszemu zakażeniu. Leczenie kanałowe jest procesem długotrwałym, a chory prawdopodobnie będzie musiał odwiedzić dentystę więcej niż jeden raz, zanim leczenie zostanie zakończone. Gdy infekcja ustąpi, dentysta na stałe uzupełni ząb. Martwy ząb może nadal funkcjonować po leczeniu, ponieważ większość zęba pozostaje nienaruszona. Ponieważ jednak martwe zęby mogą być bardziej kruche, niektóre osoby mogą wymagać założenia korony , która zapewni dodatkowe wsparcie i wytrzymałość zęba.

Zapobieganie

Zaleca się stałe poddawanie się rutynowej opiece stomatologicznej:

  • mycie zębów pastą z fluorem przed snem i co najmniej raz jeszcze w ciągu dnia
  • czyszczenie przestrzeni między zębami za pomocą nici dentystycznej lub szczoteczki międzyzębowej przynajmniej raz dziennie
  • unikanie słodkiego jedzenia i napojów
  • regularne kontrole dentystyczne

Zapobieganie urazom zębów nie zawsze jest łatwe, chociaż noszenie gumowej osłony lub osłony na usta zalecane jest osobom uprawiającym pewne ryzykowne  sporty, n przykład boks. Ponadto powinno unikać się żucia lodu i otwierania rzeczy zębami. Osoby, które w nocy zgrzytają zębami, mogą rozważyć użycie osłony na usta również podczas snu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *