rakotwórcza żywność

Rakotwórcza żywność – produkty działające rakotwórczo, cukier

Rakotwórcza żywność jest obecna na półkach sklepowych wielu obiektów handlowych, mniejszych i większych. Mimo restrykcyjnych norm i badań wciąż jest wiele produktów, które nam szkodzą wywołując nowotwory, sprzyjając ich rozwojowi. Poza produktami z dodatkami, zwłaszcza uzdatniaczami, barwnikami i aromatami rakotwórczymi warto zauważyć iż nadmiar spożywania białka i tłuszczu również działa rakotwórczo. Podobnie dieta solna, cukrowa i wysoko węglowodanowa działają rakotwórczo na organizm ludzki.

Rakotwórcza żywność

Warto wiedzieć, których produktów unikać w swej diecie, nie chcąc zapaść na ciężką chorobę nowotworową. Jeszcze w latach 70tych onkolodzy wykluczali związek raka z dietą, obecnie udowodniono iż to co jemy na wpływ na to, czy nowotwór się u nas rozwinie.

Organizacje takie jak Światowy Fundusz Badań nad Rakiem (World Cancer Research Fund, WCRF) i Amerykański Instytut Badań nad Rakiem (American Institute for Cancer Research, AICR) wskazują iż geny za wywołanie raka są odpowiedzialne zaledwie w 5-10 %, natomiast co najmniej trzy razy wyższe ryzyko zachorowania powoduje otyłość, nadwaga, dieta i brak ruchu. Styl życia, a w tym dieta mają ogromny wpływ na to, na co chorujemy. Dowodzą tego badania nad migrantami.

Produkty działające rakotwórczo

Na pierwszym miejscu wśród produktów powodujących raka należy wymienić alkohol. Zwiększa on ryzyko zachorowania na raka ust, krtani, gardła oraz przełyku, a także nowotwór piersi i jelita grubego u mężczyzn. Aż o jedną czwartą wzrasta ryzyko zachorowania przy piciu dwóch kieliszków wina codziennie lub pół litra piwa.

Z uwagi na to, że alkohol zaburza metabolizm estrogenów nawet niewielkie jego ilości są rakotwórcze. Drugim z produktów pokarmowych jakiego należy unikać a najlepiej wyeliminować całkowicie z diety jest sól. Warto pamiętać iż sól ma wiele zamienników, znacznie smaczniejszych i zdrowszych alternatyw w postaci ziół przyprawowych. Sól spożywcza niestety zwiększa ryzyko choroby nowotworowej gardzieli oraz żołądka.

Jedz mniej mięsa

Nadmiar spożywania mięsa czerwonego przyczynia się do nowotworów okrężnicy oraz odbytu a także trzustki, przełyku, prostaty czy macicy. Do najmniej zdrowych należą wędliny jako żywność przetworzona z mięsa. Wystarczy spożywanie codziennie po 100g wędlin, aby zwiększyć ryzyko zachorowania na raka o 36%. za właściwości rakotwórcze w mięsie odpowiada żelazo hemowe, które stanowi katalizator tzw. stresu oksydacyjnego. Ponadto mięso zwiększa stężenie insuliny i nasila insulinooporność. Ważne – w mięsie pieczonym i grillowanym wytwarzają się związki rakotwórcze.

Rakotwórcza żywność – nabiał i tłuszcze

Nabiał uchodzi za grupę produktów, które podwyższają ryzyko zachorowania na raka prostaty, zarazem duża ilość wapnia sprzyja zapobieganiu rozwoju raka jelita grubego. W tej kwestii warto zachować umiar. W przypadku tłuszczu sprawa jest bardziej oczywista. Nadmiar tłuszczu sprzyja rakowaceniu piersi u kobiet. Poza tym spożywanie tłuszczy zwierzęcych powoduje podwyższenie poziomu estrogenów co grozi spowolnieniem metabolizmu.

Cukier – rakotwórczy zabójca

Cukier przede wszystkim sprzyja nadwadze i zaburza produkcję insuliny. W większej ilości działa rakotwórczo i sprzyja rozwojowi stanów zapalnych w organizmie. Nadwaga to pierwszy krok do raka trzonu macicy, ale również raka trzustki, nerki, czy jelita grubego. Cukier powoduje wzrost produkcji estrogenów odpowiedzialnych za rozrost komórek i ich namnażanie się, niestety również komórek rakowych.

Komentarze

  1. Te Wasze teksty to jakiś obłęd.
    Przed chwilą czytałem artykuł o zbawiennym działaniu piwa na organizm a w tym
    piszecie o szkodliwości alkoholu m.in. piwa bo powoduje choroby nowotworowe.
    Zastanówcie się co wypisujecie bo robicie ludziom ”wodę z mózgu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *