trening p90x

Trening P90X kontra Insanity – Co to jest i jakie są efekty, różnice?

Trening P90X kontra Insanity – wybierając odpowiedni dla siebie trening warto jest porównać korzyści P90X i Insanity. Są to dwa różne programy ćwiczeń, dzięki którym mamy szanse poprawić kondycję, zrzucić co nieco kilogramów, jak również dobrze się poczuć, nabrać energii, zwiększyć wydolność organizmu i wyrzeźbić sylwetkę. Obydwa rodzaje ćwiczeń wymagają motywacji, regularności i konsekwencji.

Trening P90X i Insanity różnice i podobieństwa

Obydwa programy ćwiczeń są skuteczne, jednak który wybrać? Efekty można zauważyć już po kilku tygodniach ćwiczeń. Ważna jest konsekwencja i dokładność ćwiczeń. Różnice między treningami polegają na czasie pojedynczego treningu oraz jego zasadach. Ponadto różnicę stanowi dominujący wysiłek (kardio lub siłowy). P90X skupia uwagę na zwiększeniu siły i ogólnej sprawności, Insanity zaś koncentruje się na koordynacji ruchów i trosce o prawidłową wagę, sylwetkę.

Tym samym wiele zależy od tego jaki przyświeca nam cel, czy chcemy zadbać o zdrowie, czy o linię. Różnice pomiędzy Insanity a P90X to nie wszystko. Liczy się również przekonanie do treningu. Jeśli nie uwierzymy, że ten trening pozwoli nam osiągnąć cel na pewno nie przyniesie oczekiwanych efektów, a z pewnością nie będą one satysfakcjonujące. Ponadto należy uwzględnić wyposażenie niezbędne do ćwiczeń.

Cechy charakterystyczne

Program ćwiczeń P90X trwa 90 dni i jest alternatywą dla siłowni. To ćwiczenia rzeźbiące sylwetkę, ale również program odchudzający. By rozpocząć ćwiczenia nie trzeba posiadać nienagannej kondycji, bowiem jest to trening dla wszystkich. Możliwe jest wybranie jednej z trudności treningu Classic przeznaczony dla pań, początkujących, ogólnorozwojowy, bądź trening Lean w typie cardio efektywny w odchudzaniu. Trzecim rodzajem jest trening Doubles przeznaczony dla osób, które ukończyły program Classic lub Lean. Jest on bardziej intensywny, ale za to daje doskonałe efekty zarówno odchudzające jak i w zakresie rozwoju mięśni.

P90X zawiera zarówno ćwiczenia zaczerpnięte z jogi jak też ćwiczenia plyometryczne i rozciągające. Pojedynczy trening trwa od 60 do 90 minut i należy go realizować przez sześc dni w tygodniu. Do jego wykonywania potrzebne są przyrządy co może być wadą programu. Potrzebny jest minimalnie drążek, hankle oraz mata.

Insanity – charakterystyka

Insanity wywodzi się z treningu dla biegaczy, powstał dla zwiększenia wydolności i efektywności ruchów. Jego cechą jest typ cardio wspierający metabolizm i układ krwionośny. Zawiera wybrane elementy siłowe, ale jest ich niewiele. Wykorzystuje interwały w spalaniu tkanki tłuszczowej. Trening trwa około 60 minut zatem jest dla tych, którym zależy na czasie. Całość programu ćwiczeń zamyka się w 63 dniach znacznie skracając oczekiwanie na efekt w porównaniu z P90X.

Haczykiem jest fakt, iż Insanity nie jest dla początkujących. Przed rozpoczęciem programu należy wykonać Fit Test określający poziom roztrenowania. Gdy testu nie przejdziemy poleca się trening wprowadzający przez 2-3 tygodnie dla uzyskania należytej kondycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *