pszenica durum

Pszenica durum – indeks glikemiczny, właściwości, mąka i makaron

Pszenica durum – warto wiedzieć czym różni się pszenica durum od tradycyjnie stosowanej w wyrobie makaronu. Często osoby z nietolerancją glutenu tolerują twardą pszenicę durum, z czego to wynika? Nie ulega wątpliwościom, iż pszenica durum jest zdrowsza dla naszego organizmu i pożądana w zbilansowanej diecie. Jest ona zalecana również jako element diety odchudzającej.

Pszenica durum

Triticum durum, czyli pszenica twarda jest jedną z najstarszych roślin uprawnych w Chinach i na Bliskim Wschodzie. Preferują ona kontynentalny klimat suchy. Wykorzystuje się ją głównie do produkcji makaronu. Zawiera twarde bielmo, gluten oraz dużą ilość barwników. Mąka z pszenicy durum nazywana jest semoliną i obfituje w białko, tłuszcze oraz witaminy wyprzedzając zwykłą mąkę.

Makaron durum wykazuje dużo wyższą twardość i jasnożółty wyrazisty kolor. Poza makaronem durum służy również do wyrobu kaszy kuskus. Mąka durum zawiera więcej fosforu, potasu i żelaza, a także witamin z grupy B i kwasu foliowego w porównaniu z mąką uzyskaną ze zwykłej pszenicy. Dzięki bogatszemu składowi durum wykazuje więcej właściwości odżywczych przy niższej kaloryczności – 323kcal na 100g. Zaletą mąki durum jest także niższy indeks glikemiczny.

Pszenica durum i indeks glikemiczny

Na IG wpływ ma czas obróbki cieplnej makaronu, im dłużej gotujemy makaron tym IG niższe. Jako iż makaron z maki pszennej gotuje się stosunkowo krótko IG jego jest wysokie i plasuje się na poziomie 70IG. W przypadku makaronu z pszenicy durum jest to 58 IG. Jednak makaron durum wymaga gotowania przez około 20 minut.

Poza IG istotnym aspektem makaronów durum jest zawartość glutenu. Mimo iż pszenica durum zawiera gluten tak samo jak zwykła to wiele osób z jego nietolerancją toleruje makarony durum. Dlaczego? Jest to wynik budowy i zawartości białka w różnych odmianach pszenicy. Można rzec fenomen a jednak. Podkreślić jednak należy iż nie wszystkich to dotyczy.

Co istotne na IG ma wpływ czas obróbki termicznej. Inaczej mówiąc, jeżeli gotujemy makaron z pszenicy durum przez 20 minut ma on indeks glikemiczny 58, kiedy będziemy gotować go jedynie 12 minut, wartość ta zmniejsza się do 34. Makaron z mąki pszennej zwyczajnej ma około 70 IG.

Durum – smaczniejsze potrawy

Makarony durum wyglądają apetyczniej i sprawiają wrażenie sytości przy zjedzeniu mniejszej ich ilości. Zwłaszcza makaron spaghetti prezentuje się w potrawie o wiele lepiej od zwykłego i smakuje lepiej. Oczywiście o gustach smaku się nie dyskutuje, bowiem są tacy którzy nie są w stanie przełknąć twardego makaronu durum a są i tacy którym kompletnie nie smakuje makaron ze zwykłej mąki pszennej.

Większość makaronów durum jakie spożywamy należy do gotowych produktów, a w zasadzie półproduktów do ugotowania. Warto pamiętać, iż mąka z pszenicy durum również jest dostępna na półkach sklepowych i możemy samodzielnie z niej wykonać makaron.

Komentarze

  1. co za bzdury, makaron gotujemy al dente, wtedy ma niższy indeks glikemiczny, gotowanie długie znacznie podwyższa ig! skąd taka wiedza, jestem ciekawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *