Zatykające się uszy

Zatykające się uszy – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Zatykające się uszy powodują odczuwanie dyskomfortu, nieprawidłowe odbieranie dźwięku własnego głosu, który odbija się echem w uszach, i uczucie blokady ucha, a także utratę słuchu. Zatkanie uszu jest nieprzyjemnym zjawiskiem, które utrudnia ludzką aktywność. Ale kiedy takie doznania występują regularnie i towarzyszą mu inne niebezpieczne symptomy, oznacza to pojawienie się poważniejszych problemów. W takiej sytuacji potrzebna jest pomoc medyczna.

Zatykające się uszy – przyczyny

Struktura ludzkiego ucha jest dość skomplikowana. Trąbka słuchowa jest kanałem łączącym ucho środkowe z nosogardłem, a także zapewnia niezbędny poziom ciśnienia w nim. Poziom ciśnienia w uchu środkowym nie może się zmienić zgodnie ze zmianą ciśnienia w otoczeniu zewnętrznym

Zatykające się uszy mogą być przyczyną mechanicznych przeszkód, ostrych fal akustycznych i przewlekłych chorób, które powodują gromadzenie się płynu w jamie ucha środkowego.

Najczęstsze przyczyny są następujące:

 • Nagromadzenie woskowiny. Woskowina to substancja wytwarzana przez specjalne gruczoły. Jest potrzebna, jako bariera dla kurzu, małych cząstek i wody, która nie powinna wpaść do wnęki ucha środkowego. Jeśli ucho jest niewłaściwie oczyszczone za pomocą wacików bawełnianych. W takiej sytuacji fale dźwiękowe nie mogą dotrzeć do błony bębenkowej, co powoduje, że osoba doświadcza objawów zatkania uszu.
 • Zapalenie trąbki słuchowej. Trąbka Eustachiusza, służy wyrównaniu ciśnienia atmosferycznego i ciśnienia w jamie ucha środkowego. Choroba ta rozwija się w wyniku ostrego lub przewlekłego kataru, niewłaściwego płukania nosa z pochyloną głową zamiast utrzymywania jej w pozycji pionowej lub choroby refluksowej przełyku.
 • Wysiękowe zapalenie ucha środkowego. Rozwija się na tle powiększenia migdałków gardłowych. Najczęstsza przyczyna zatkania uszu u dzieci. Z powodu zaburzeń odpływu płynu z trąbki słuchowej wysięk gromadzi się w jamie ucha środkowego, powodując zatkanie uszu.
 • Ostre zapalenie ucha. Zapalenie ucha środkowego również prowadzi do uczucia zatykania się uszu, ale zwykle towarzyszy mu ból w uchu objętym stanem zapalnym.
 • Stan zapalny błony bębenkowej ucha. Zapalenie błony bębenkowej jest procesem, który najczęściej rozprzestrzenia się na ucho środkowe z zewnętrznego kanału słuchowego.
 • Otoskleroza i przewlekła odbiorcza utrata słuchu powoduje stopniowe zatykanie się uszu w miarę postępu choroby.
 • Problem może powstać w wyniku nagłych zmian ciśnienia otoczenia, na przykład w trakcie podróży lotniczych lub wskakiwania do wody. Ale zdarzają się przypadki, gdy uczucie zatykania się uszu występuje nawet przy niewielkich zmianach ciśnienia, na przykład podczas szybkiego zjazdu lub wchodzenia po schodach.
 • Choroba Meniere’a: nadmierne gromadzenie się płynu w uchu wewnętrznym.
 • Guz mózgu.

Zatykające się uszy – objawy

Gdy oba uszy są zatkane, percepcja własnego głosu zostaje zakłócona. W ten sposób słuch ulega pogorszeniu, pojawia się uczucie ciężkości w głowie, hałas lub dzwonienie w uszach. W przypadku zakaźnego pochodzenia tego objawu, zatkaniu w uszach może również towarzyszyć wzrost temperatury ciała. Często tej dolegliwości towarzyszy uczucie mrowienia, a nawet ból, który może zwiększać się w nocy. Chorzy cierpiący na zatykające się uszy odczuwają także: bóle ucha, swędzenie w kanale słuchowym, osłabienie organizmu, wysięk z ucha.

Zatykające się uszy i metody samodzielnego usuwania problemu

Sposoby eliminacji zatkanych uszu zależą od czynników, które je spowodowały, na przykład:

 • Jeśli ucho jest zatkane z powodu kataru. Objawy można usunąć za pomocą zwykłych kropli no nosa.
 • Jeśli w kanale słuchowym pojawi się zator z woskowiny, należy go usunąć. Typową metodą usuwania jest stosowanie nadtlenku wodoru, ale należy to robić ostrożnie. Taśma bawełniana jest nasączana nadtlenkiem i umieszczana w otworze słuchowym na około godzinę. Z reguły dzięki takim działaniom zator mięknie i łatwo się usuwa. Laryngolodzy zalecającą specjalne leki, aby pozbyć się zatorów.
 • W przypadku stagnacji wody w kanale słuchowym należy natychmiast podjąć działania w celu jej usunięcia, ponieważ może to spowodować stan zapalny i infekcję. Zaleca się umieszczenie suchej waty w kanale słuchowym, aby wchłonąć w nią wodę. Nie jest pożądane stosowanie w tym celu patyczków higienicznych, ponieważ w przypadku głębokiej penetracji można uszkodzić bębenek.

Zatykające się uszy – diagnostyka

Właściwa diagnoza jest kluczem do pomyślnego leczenia. Dlatego jeśli ktoś poczuje objawy, takie jak zatory w uszach, powinien przeanalizować sytuację, w której się pojawiły, zapamiętać, jak długo trwają i czy występują inne objawy.

Laryngolog przeprowadza wstępne badanie za pomocą specjalnych narzędzi. Ten etap daje wyobrażenie o stanie zewnętrznej części kanałów słuchowych. Natychmiast wykrywa obecność ciał obcych, zatorów z woskowiny, zewnętrznego zapalenia ucha. W razie potrzeby przeprowadzana jest audiometria: diagnostyka ostrości słuchu, inne wskaźniki wpływające na analizator słuchu. Przeprowadzenie TK i rezonansu magnetycznego pozwala zobaczyć takie struktury objętościowe, jak guz w mózgu i nerw słuchowy.

Zatykające się uszy – leczenie

Właściwa pielęgnacja uszu może zapobiegać tworzeniu się zatorów z woskowiny. Aby to zrobić, należy regularnie wypłukiwać małżowinę, zapobiegając przedostawaniu się wody do kanału słuchowego, a następnie delikatnie osuszyć ręcznikiem. Podczas wizyty u laryngologa, może zostać wykonana procedura płukania uszu. Procedura, która przynosi natychmiastowy efekt w postaci odetkania uszu.

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego, jest najskuteczniej eliminowane przez adenotomię. Po usunięciu migdałków przywraca się proces naturalnej ewakuacji śluzu i płynu przez trąbkę Eustachiusza.

Bez względu na przyczyny zatkania uszu, zaleca się skontaktowanie z laryngologiem, który określi czynniki prowokujące i zaleci odpowiednie leczenie. Jeśli zatkanie uszu wystąpi z powodu niewłaściwej pielęgnacji kanału słuchowego lub niewłaściwego płukania nosa, konsultacja ze specjalistą jest wymagana. Pozwoli ona poznać zasady czyszczenia uszu, dzięki którym wykluczone zostanie ryzyko przedostania się płynu do ucha środkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *