Odwarstwienie siatkówki

Odwarstwienie siatkówki – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Odwarstwienie siatkówki jest poważną chorobą wymagającą natychmiastowego leczenia. Możliwość odwarstwienia siatkówki wynika z osobliwości jej struktury: w tylnej części składa się z 10 warstw, a światło musi przejść przez wszystkie warstwy, zanim dotrze do fotoreceptorów, czyli specjalnych komórek odbierających światło.

Odwarstwienie siatkówki polega na oddzieleniu warstwy komórek fotoreceptorowych: pręcików i stożków od zewnętrznej warstwy, nabłonka barwnikowego siatkówki, z powodu gromadzenia się płynu między nimi. To zakłóca moc zewnętrznych warstw siatkówki, co prowadzi do szybkiej utraty wzroku. Kiedy pojawia się odwarstwienie siatkówki, płyn wewnątrzgałkowy dostaje się pod jej warstwy, przestają one otrzymywać pożywienie i umierają, co prowadzi do ślepoty.

Odwarstwienie siatkówki – przyczyny

Siatkówka jest najbardziej subtelną częścią oka, która ma złożoną strukturę, pozwalając mu najpierw dostrzec puls światła. Siatkówka odpowiada za interakcję układu optycznego oka i wizualnych podziałów mózgu: odbiera i przekazuje informacje.

Odwarstwienie siatkówki powstaje w związku z oddzieleniem siatkówki od naczyniówki. Jeśli wystąpiło odwarstwienie siatkówki, należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Najczęściej odwarstwienie siatkówki występuje u osób krótkowzrocznych, ale może być wynikiem urazu, kryzysu nadciśnieniowego. W zależności od przyczyn, które powodują odwarstwienie siatkówki, okuliści rozróżniają kilka jego rodzajów. Dokładne określenie przyczyn tej choroby pozwala wybrać taktykę leczenia.

Istnieje 5 rodzajów odwarstwienia siatkówki:

 • Pierwotne, idiopatyczne, odwarstwienie siatkówki wiąże się z obecnością pęknięcia siatkówki, przez które płyn z ciała szklistego przenika pod nim. Główny mechanizm powstawania wiąże się z przerzedzaniem siatkówki w strefie tak zwanych dystrofii. W tym przypadku odwarstwienie nazywa się dystrofią. W siatkówce odwarstwienie może wystąpić podczas gwałtownych ruchów, wysiłku fizycznego lub nawet spontanicznie.
 • Tradycyjne odwarstwienie siatkówki zachodzi podczas napięcia, jakiego siatkówka doświadcza z ciała szklistego z powodu tworzenia włóknistych nowo utworzonych naczyń, które rosną w ciele szklistym (na przykład w retinopatii cukrzycowej).
 • Pourazowe odwarstwienie siatkówki wiąże się z urazem oka. Odwarstwienie może nastąpić bezpośrednio w momencie urazu lub bezpośrednio po nim, lub w ciągu kilku lat. Odwarstwienie siatkówki, które powstało, jako powikłanie w wyniku interwencji chirurgicznej, również należy do kategorii traumatycznych.
 • Wtórne odwarstwienie siatkówki jest konsekwencją różnych chorób oka: nowotworów, chorób zapalnych naczyniówki i siatkówki, krwotoków i zakrzepicy, retinopatii cukrzycowej, retinopatii wcześniaków, niedokrwistości sierpowatej, itp.
 • Wysiękowe lub surowicze odwarstwienie siatkówki oka pojawia się, gdy w wyniku jakiegokolwiek patologicznego procesu płyn zaczyna gromadzić się pod siatkówką, a żadne odwarstwienie nie tworzy się w samej siatkówce

Ryzyko rozwoju odwarstwienia siatkówki zwiększa się wraz z krótkowzrocznością, operacją gałki ocznej, uszkodzeniem oka i obecnością dystrofii siatkówki. W początkowych stadiach zmiany zachodzące w siatkówce są zwykle niewidoczne dla ludzi. Dlatego przynajmniej raz w roku należy poddać się badaniu okulisty.

Odwarstwienie siatkówki – objawy

Objawy odwarstwienia siatkówki to:

 • Zmniejszona ostrość wzroku.
 • Zwężenie pola widzenia.
 • Pojawienie pływających plamy.
 • Niewyraźne widzenie, zasłona przed oczami.
 • Nagła utrata widzenia bocznego.
 • Odkształcenie i deformacja widocznych obiektów.

Objawami odwarstwienia siatkówki mogą być: uczucie błysków światła w oku (fotopsje), skrzywienie linii prostych (metamorfia). Jeśli naczynie siatkówki jest uszkodzone, osoba może narzekać na pojawienie się dużej liczby czarnych plamek przed okiem, czarnych kropek. Kiedy pojawia się odwarstwienie siatkówki, widoczny jest ciemny cień i zasłona. Widzenie szybko się pogarsza. W godzinach rannych niektóre osoby odnotowują poprawę ostrości wzroku i poszerzenie pola widzenia.

Odwarstwienie siatkówki – diagnostyka

Aby potwierdzić lub odeprzeć diagnozę odwarstwienia siatkówki, okulista poddaje chorego dokładnemu badaniu układu wzrokowego.

Badanie osób z podejrzeniem odwarstwienia siatkówki obejmuje:

 • Badanie pól wzrokowych (perymetria) w celu oceny stanu siatkówki na jej obrzeżach.
 • Badanie elektrofizjologiczne – określenie żywotności komórek nerwowych siatkówki i nerwu wzrokowego.
 • Badanie ultrasonograficzne wewnętrznych struktur oka.
 • Badanie dna oka (oftalmoskopia).
 • Zmierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego: występuje umiarkowany spadek ciśnienia śródgałkowego w porównaniu z drugim okiem.

Należy pamiętać, że tylko okulista może zdiagnozować odwarstwienie siatkówki. Bardzo ważne jest, aby rozpocząć leczenie tak wcześnie, jak to możliwe, ponieważ znacznie zwiększy to szanse pomyślnego leczenia.

Odwarstwienia siatkówki – leczenie

Leczenie chirurgiczne

Wszystkie metody chirurgicznego leczenia odwarstwienia siatkówki są podzielone na zewnątrzniebłonkowe, gdy interwencja jest wykonywana na powierzchni siatkówki i endowizji (interwencja odbywa się od wewnątrz gałki ocznej).

Najnowocześniejszą metodą leczenia oderwania siatkówki jest witrektomia, czyli usunięcie ciała szklistego z tymczasowym wprowadzeniem oleju silikonowego lub gazu do jamy oka w celu zapewnienia przylegania siatkówki. Głównym celem chirurgicznego leczenia odwarstwienia siatkówki jest zapewnienie przylegania siatkówki do leżących pod nią tkanek. Witrektomie stosuje się do usuwania blizn z ciała szklistego, krwi lub patologicznie zmienionych tkanek.

Balonowanie twardówki. Operacja polega na tymczasowym podejściu do twardówki w obszarze rzutu pęknięcia specjalnego cewnika za pomocą balonu. Podczas wtryskiwania płynu do balonu zwiększa swoją objętość, tworząc w ten sam efekt zagłębienia twardówki, który otrzymuje się przez działanie uszczelniające.

Koagulacja laserowa siatkówki

Głównym celem leczenia laserem w przypadku odwarstwienia siatkówki jest pooperacyjne ograniczenie uszkodzenia siatkówki. Zasada traktowania opiera się na fakcie, że promieniowanie laserowe prowadzi do gwałtownego wzrostu temperatury, co powoduje koagulację tkanki. Z tego powodu operacja jest bezkrwawa. Laser ma bardzo wysoką dokładność i służy do tworzenia zrostów między siatkówką i naczyniówką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *