udany związek

Udany związek konta kariera zawodowa – jak budować i przetrwać kryzys?

Udany związek – czy da się pogodzić udany związek z pracą, która nas pochłania do reszty? To wielki dylemat dla wielu młodych i ambitnych ludzi, którym praca pochłania całą energię życiową nie zostawiając ani trochę na budowanie relacji z drugim człowiekiem. Jak zatem stworzyć udany związek, kiedy nie ma się czasu na przebywanie z drugą połówką?

Udany związek uniemożliwia pracę?

Udany związek i praca jest możliwa, jednak nie praca ponad swe siły. Podobnie jak kariera wymaga czasu i zaangażowania, wysiłku, tak też związek, by był udany wymaga poświecenia czasu, trudu, poznania. By nie żyć obok siebie, a ze sobą potrzebny jest czas na wspólne spędzanie czasu, co wyklucza praca.

Często wymaga to kompromisu z dwóch stron, wypracowania pewnych zasad pracy i współżycia, dzięki którym zachowana zostanie równowaga pomiędzy czasem na pracę oraz czasem dla siebie nawzajem. Jest to zadanie niezwykle trudne, dlatego też niewielu związkom udaje się przetrwać, tymczasem praca nie jest w stanie człowiekowi zastąpić bliskości drugiej osoby.

Muszę pracować

Każdy musi pracować, jedni mniej, drudzy więcej, jednak w wielu przypadkach nie jest to kwestia musu, a wyboru. Wówczas dobrze jest sobie zadać pytanie czy muszę tyle pracować? Badania dowodzą, iż nie opłaca się być niewolnikiem szefa, wiernym psem, czy wołem roboczym. Poświęcenie się pracy wcale nie jest zdrowe, ani też opłacalne. Robienie kariery kosztem życia duchowego, psychicznego i relacji towarzyskich, rodzinnych nie daje satysfakcji, ani powodzenia.

Należy umieć postawić sobie granice, zwłaszcza kiedy czujemy się szantażowani i wyczuwamy, że jesteśmy wykorzystywani. Uległość nie jest dobra ani w związku, ani w pracy. Warto podkreślić, iż wiele partnerek, jak i partnerów jest równie zaborcza co zły szef i wówczas to związek dominuje nam naszymi możliwościami zarobkowymi i zawodowymi. Bywa, że życie z drugą osobą uniemożliwia nam uzyskanie sukcesu zawodowego, rozwoju.

Stosunek do pracy i związku

Aby zweryfikować to, czy postępujemy prawidłowo, warto jest zastanowić się nad tym czy chcemy pracować aż tyle, czy wolimy zaangażować się w związek, czego oczekujemy od życia. Chcąc być szczęśliwym musimy żyć w zgodzie z sobą. Jeżeli zależy nam na drugiej osobie wybierzemy związek, ale jeśli jesteśmy pracoholikami, winniśmy wybrać prace, która daje nam szczęście i zadowolenie. To dzięki niej będziemy efektywniejsi w relacjach w związku i przeciwnie.

Uciekając przed bliskością i odpowiedzialnością

Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, kiedy poprzez pracę, jako wymówkę usiłujemy uniknąć bliskości, odpowiedzialności i powagi w związku. Warto pamiętać, że praca nas nie pokocha, nawet kiedy sami ją umiłujemy ponad wszystko. Bardzo często praca to tylko pewien etap w życiu, który przemija, tymczasem związek dwojga ludzi z założenia trwa wiele dłużej, na dobre i na złe. Pracodawcy troszczący się o pracowników niezdolnych do pracy z racji choroby, czy z uwagi na bezrobocie w wyniku bankructwa firmy itp. To wyjątki w obecnych czasach na rynku pracy.

Czas dla siebie

Bez względu na to czy prace kochamy, czy nie, czy musimy pracować, czy chcemy warto jest dbać o relacje z bliskimi poprzez poświęcanie im czasu. Znalezienie chwili dla siebie to podstawa w utrzymaniu zdrowia psychicznego, które rzutuje również na życie zawodowe. Metoda na pielęgnowanie związku jest korzystanie z okazji i chwili. Wbrew pozorom nie trzeba wyjścia na kolacje we dwoje przy świecach. Wystarczy wspólna rozmowa podczas kolacji, czy zabawy z dziećmi, bądź rodzinne wyjście na spacer z psem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *