Dowiedz się, kiedy nie powinieneś stosować aloesu

Kiedy nie stosować Aloesu? Warto przyswoić tą wiedzę.

Aloes ma za sobą wiele tysięcy lat historii zastosowania w medycynie naturalnej. Najstarsze wzmianki na jego temat pochodzą ze Starożytnego Egiptu, gdzie był uważany za roślinę nieśmiertelności. Tam też bywał przedstawiany jako dar do pochówku faraonów.

Zastosowanie aloesu

Zwykle roślina ta jest używana do leczenia różnych chorób skóry i jamy ustnej. Ma też swoje zastosowanie jako środek przeczyszczający.

Nie istnieją jednoznaczne dowody potwierdzające, że doustne przyjmowanie aloesu faktycznie leczy wszelkie schorzenia. Wiele osób uważa, że może być przydatny jako środek wspomagający leczenie cukrzycy, astmy, czy choroby zwyrodnieniowej stawów bądź padaczki. Pacjenci wykorzystują żel z aloesu również przy zapaleniu kości i stawów, oparzeniach, poparzeniach słonecznych i łuszczycy. Jest to więc jeden z najczęściej wybieranych preparatów do pielęgnacji skóry, oraz ochrony przeciwsłonecznej.

Organizacja FDA zatwierdziła aloes jako naturalny, zapachowy produkt żywnościowy.

Jak dokładnie używany jest aloes?

Do leczenia stosuje się zielone liście aloesu, w których znajduje się klarowny żel. Jest on stosowany jako maść. Można też wytłoczyć z niego przyjmowany doustnie sok.

Przeprowadzone badania udowadniają, że w aloesie znajdują się liczne związki przeczyszczające. Na jego bazie powstały liczne środki przeczyszczające, ale w roku 2002 zostały one wycofane przez FDA, ponieważ producenci nie byli w stanie przedłożyć żadnych dowodów dotyczących ich bezpieczeństwa.

W dalszym ciągu żel jest jednak chętnie stosowany w leczeniu wszelkiego rodzaju otarć i oparzeń. Mówi się, że nie ma on jednak żadnych właściwości, które umożliwiałyby szybsze gojenie głębokich ran chirurgicznych. Nie powinno się go stosować również przy radioterapii.

Skutki uboczne i ostrzeżenia dotyczące stosowania aloesu.

Nie stwierdzono żadnych efektów ubocznych występujących przy miejscowym stosowaniu żelu z aloesu.

Testy przeprowadzone na zwierzętach laboratoryjnych dowodzą jednak, że w aloesie znajdują się substancje, które mogą powodować wszelkie nowotwory. Potrzebne są wprawdzie dalsze badania, aczkolwiek mówi się, że nie istnieją przesłanki, aby twierdzić, że w przypadku ludzi działanie aloesu będzie inne.

Kiedy nie stosować aloesu?

Ze stosowaniem aloesu powiązano także często pojawiające się skurcze brzucha i biegunkę. Ma to być spowodowane przez właściwości aloesu. Jego zażywanie wpływa również na działanie wielu leków.

Szczególną uwagę na zastosowanie aloesu powinny zwrócić uwagę osoby cierpiące na cukrzycę, bowiem jego właściwości przyczyniają się do gwałtownego obniżenia poziomu glukozy we krwi (tak przynajmniej sugerują kolejne, przeprowadzone testy).

Również kilka przypadków ostrego zapalenia wątroby powiązano z wcześniejszym, doustnym przyjmowaniem aloesu. Nie jest to jeszcze w pełni udowodnione a badania w tym zakresie wciąż trwają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *