Mąka kukurydziana

Mąka kukurydziana – właściwości , alternatywa, bez glutenu

Mąka kukurydziana stanowi popularny produkt spożywczy, zwłaszcza wśród osób nie tolerujących glutenu, i chorych na cekalię, bowiem jest to maka bezglutenowa. Ten rodzaj mąki bogaty jest w karotenoidy o właściwościach przeciwutlniejących. Poza tym jest to dobre źródło żelaza, obfitujące w magnez, cynk.

Maka kukurydziana dla zdrowia

Mąkę kukurydziana otrzymuje się ze zmielenia ziaren kukurydzy, można ją wykonać samodzielnie. Ma ona kolor żółty i taką barwę nadaje potrawom z jej udziałem. W przemyśle spożywczym wykorzystuje się te make do wyrobu pieczywa, jak również makaronu, herbatników, ciast i wielu innych. To świetny zamiennik maki pszennej, jednocześnie produkt dietetyczny i zdrowszy.

Maka kukurydziana jest źródłem białka i błonnika, a także witaminy B1 i wielu składników mineralnych, zwłaszcza magnezu i żelaza. Ważnym składnikiem mąki są karetonoidy, będące przeciwutleniaczami dbającymi o hamowanie rozwoju raka, procesów starzenia się.

Właściwości maki kukurydzianej

Wśród licznych właściwości mąki kukurydzianej wymienia się zdolność do obniżania cholesterolu z uwagi na błonnik w niej zawarty. Ponadto maka ta wspiera układ immunologiczny poprzez zawartość cynku. Spożywanie jej zapobiega chorobom oczu wynikającym z wieku, a to za sprawą występujących w kukurydzy luteiny i zeaksantyny. Prócz głównych właściwości podkreślić trzeba iż maka z kukurydzy zwiększa produkcję czerwonych krwinek oraz wspomaga wzrost komórek. Zdolnością maki jest też ochrona DNA przed uszkodzeniem jak również regulacja aktywności enzymów.

Skrobia kukurydziana

Warto zwrócić uwagę na to, iż maka kukurydziana to inny produkt niż skrobia kukurydziana. Tę pierwszą uzyskuje się z ziaren kukurydzy, kiedy skrobię pozyskuje się z białych pręcików kukurydzy. Skrobia różni się tez kolorem, który jest biały.

Zastosowanie w gastronomii

Mąkę z kukurydzy dodaje się do ciast oraz muffin, biszkoptów i licznych wyrobów cukierniczych. Dzięki niej są one bardziej syte i zyskują barwę żółtą. Jest tez świetnym sposobem na zagęszczenie zupy, sosu, czy kremu. Ponadto świetnie spisuje się jako składnik placuszków, omletów oraz tortilli. Jest niezastąpiona w diecie bezglutenowej. Pozwala przygotować smakowite klucki, kopytka i inne potrawy, wypieki o dużym urozmaiceniu.

Poza kuchnią

Mąke kukurydzianą wykorzystuje się również poza kuchnią jako lek na grzybice stóp i sposób na poparzenia słoneczne. Papka uzyskana ze zmieszania mąki z wodą doskonale łagodzi podrażnienia skóry. Mąkę kukurydzianą można też użyć jako szamponu na sucho, wmasować we włosy i je wyszczotkować. Ponadto maka może odświeżyć maskotki, doczyścić biżuterię i sztućce. Jak widać zastosowań jest mnóstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *