Alergia na kosmetyki

Alergia na kosmetyki – przyczyny, objawy, leczenie

Alergia na kosmetyki rozpoznawana jest coraz częściej. To wynik stosowania chemicznych środków do produkcji wyrobów służących pielęgnacji skóry. Przybywa osób, którym kosmetyki zamiast wspierać szkodzą. Barwniki, substancje zapachowe, utwardzacze itp. mogą podrażniać skórę i wywoływać alergię. Warto uważać na to co nakładamy na skórę, włosy, paznokcie.

Alergia na kosmetyki

Z uwagi na alergie na kosmetyki odradza się nurt naturalnych kosmetyków wyrabianych w domu. Pozbawione są one alergenów i mogą być stosowane przez osoby wrażliwe. Niestety miano kosmetyków hipoalergicznych nie gwarantuje bezpieczeństwa. Kosmetyki są substancjami, które mają zewnętrzny kontakt z ludzkim ciałem: stosujemy je na skórę, włosy, zęby.

Maja za zadanie wspomóc naszą higienę, zapobiec infekcjom skóry, rozwojowi grzybów, bakterii. Niestety są znane z powszechności alergenów. Aż 15% alergików wykazuje alergie na kosmetyki. Warto zauważyć iż chodzi nie tylko o mydło, perfumy, ale również proszki do prania, detergenty do podłóg, czy kosmetyki do make up.

Znacznie częściej alergię na kosmetyki prezentują kobiety. Przyczyną alergii podobnie jak w innych typach alergii jest kontakt z alergenem. Pojawiają się wówczas zmiany na skórze. Czasem nawet słabe alergeny mogą uczulać, również występujące w śladowej ilości w danym kosmetyku.

Alergia na kosmetyki – przyczyny i objawy

Przyczyna alergii jest nadwrażliwość na dany składnik kosmetyku. Reakcja alergiczna i jej nasilenie zależy od stężenia alergenu w kosmetyku ale również o częstotliwości używania kosmetyku i stanu skóry, a także wielkości połaci skóry na jaką alergen mógł oddziaływać. Najbardziej wrażliwe są twarz i miejsca odsłonięte.

Szyja i powieki doznają najcięższych podrażnień. Najbrzydziej odporna za to jest skóra głowy. Zwykle alergia dotyczy tych kosmetyków które pozostają na dłużej na skórze jak mleczka, kremy, farby do włosów i perfumy. Mniej alergizują kosmetyki które spłukujemy jak szampon, odzywka czy peeling. Maja one krótki kontakt ze skórą co za tym idzie alergeny nie są w stanie tak szybko przeniknąć w głąb jej komórek.

Alergia na kosmetyki – najpopularniejsze składniki alergizujące

Należy podkreślić iż nie uczula nas kosmetyk, a składnik kosmetyku. Tym samym nie jest istotna marka kosmetyku, producent ale jego skład. Tym samym nie ma tutaj znaczenia pólka cenowa, często kosmetyki najtańsze są najbezpieczniejsze dla alergików. Aby uniknąć przykrej niespodzianki zawsze warto wykonać test skórny.

W wielu przypadkach testery dostępne są już na etapie zakupu. Wśród substancji najpowszechniej alergizującej wymienia się formaldehyd – występuje pod nazwami takimi jak Benzylhemiformal, Bronidox, Diazolidinyl Urea , Imidazolidinyl Urea, Quanternium-15. Znajdziemy go głównie w w lakierach do paznokci i do włosów, a także samoopalaczach. Silnie alergizują również rozmaite substancje zapachowe, z tego też względu kosmetyki dla alergików zazwyczaj są bezzapachowe.

Substancją powodującą uczulenie jest alkohol lanolinowy oraz balsam peruwiański. Tych składników winniśmy się strzec. Ponadto uważajmy na Methyldibromoglutaronitrile, Imidazolidinyl Urea, Diazolidinyl Urea, Cetylpyridinium Chloride oraz Chlorhexidine. U niektórych osób alergenami są tez parabeny Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben.

Alergia na kosmetyki – objawy i leczenie

Objawami alergii na kosmetyki jest zaczerwienienie skóry, jej suchość, łuszczenie się, pojawienie się wyprysków, krost oraz świąd. Po pojawieniu się objawów należy natychmiast zaprzestać stosowania kosmetyku wywołującego alergię. Jeśli objawy nie ustaną potrzebne jest leczenie objawowe.

Alergia na kosmetyki objawia się w postaci kontaktowego zapalenia skóry. Dlatego najlepszą metoda lecznicza jest unikanie kontaktu z alergenami poprzez stosowanie bezpiecznych kosmetyków dla alergików lub tych sprawdzonych i nie alergizujących.

Najmocniejszą formą walki z alergią na kosmetyki jest immunoterapia (STI). Osoba uczulona otrzymuje szczepionki, w których stopniowo wzrasta zawarta w nich dawka alergenu. Jest to jednak terapia na długie lata z różnym efektem. Jej stosowanie jest kosztowne oraz wymaga ścisłej kontroli dermatologa oraz samokontroli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *