dieta dziecka

Dieta dziecka a rozwój inteligencji – zdrowa dieta, kwasy tłuszczowe

Dieta dziecka bez wątpienia ma wpływ na jego zdrowie, także psychiczne. Intelekt mówi się iż jest dziedziczny, niemniej odpowiednia dieta dziecka to świetna inwestycja w rozwój inteligencji. Aby dziecko było mądre, mózg musi być odżywiony, zwłaszcza w okresie swego wzrostu. Stymulacja mózgu to klucz do sukcesu. Dieta stanowi jeden z elementów stymulacji, a zwłaszcza wielonasycone kwasy tłuszczowe.

Dieta dziecka – zdrowa dieta

To co dziecko spożywa przekłada się na jego zdrowie. W ciąży i w pierwszym roku życia dziecka organizm tworzy podstawę, bazę zdrowia na całe życie. Dlatego sposób odżywiania, dieta małego dziecka ma tak istotne znaczenie.

To także czas na wyrobienie , swego rodzaju zaprogramowanie pozytywnych, pożądanych zdrowych nawyków żywieniowych. Dziecko rodzi się nie rozpoznając smaku. To co nauczymy dziecko jeść, to będzie mu smakować. Dzieci w szczególności pamiętają swoje pierwsze smaki. Dlatego tak ważne jest by dziecko od samego początku odżywiało się zdrowo, aby jego dieta była bogata w warzywa i owoce dostarczające niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów.

Rozwój inteligencji a dieta dziecka

Podstawa diety poprawiającej wydolność mózgu, zdolności intelektualne i inteligencję są kwasy tłuszczowe. O dietę tę należy zadbać już w życiu płodowym. Kobieta w ciąży winna spożywać produkty bogate w kwasy tłuszczowe takie jak ryby morskie i inne wyroby obfitujące w kwasy omega-3, omega-6 i 9.

W diecie na rozwój inteligencji ważne są też kwasy tłuszczowe LCPUFA (od angielskiej nazwy long chain poly-unsaturated fat acid), które są budulcem błon wszystkich komórek organizmu. Kwasy te mają ogromna rolę w budowie i rozwoju komórek układu nerwowego. Z tego powodu maluchom od 10 miesiąca życia zaleca się spożywanie ryb bogatych w kwasy tłuszczowe.

By jednak zapewnić lepszy start dziecku należy ryby włączyć znacznie wcześniej do diety. Jak? Gdy karmisz piersią sama jedz dużo ryb a kwasy tłuszczowe przenikną do pokarmu. W ciąży także nie stroń od ryb. W mieszankach mleka dla niemowląt także są one obecne, jednak są one jedną z wielu substancji składowych proporcjonalna do innych, pozostałych.

Dieta dziecka – gdzie znajdują się kwasy tłuszczowe?

Wzbogacenie diety o dużą dawkę kwasów tłuszczowych to baza dla rozwoju mózgu. Gdzie szukać kwasów tłuszczowych? Poza rybami są one dostępne w olejach roślinnych, głównie sojowym, palmowym, kokosowym i kukurydzianym. Również morskie algi są źródłem kwasów tłuszczowych.

Jednak to właśnie ryby i to morskie ryby są najobfitsze w kwasy omega. Starszym dzieciom możemy podawać kwasy tłuszczowe jako suplement diety. Jednym z takich preparatów stworzonych na bazie tranu rybnego eye q. Mimo wszystko suplementy nie zastąpią diety, która jest najważniejsza w odżywieniu mózgu.

Poza dietą dziecko winno dbać o aktywność, nie tylko tą intelektualną ćwiczącą komórki mózgowe ale i tą fizyczną, jaka gwarantuje dotlenienie mózgu. Harmonijne zestawienie aktywności, diety oraz stymulacji intelektualnej zapewnia dziecku wszystko co jest potrzebne, by wyrosło na zdrowego, świadomego i inteligentnego człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *