planowanie ciąży

Planowanie ciąży i cukrzyca – istotne badania, diagnoza, zalecenia

Planowanie ciąży przy postępującej cukrzycy jest ryzykowne, ale nie niemożliwe. Wymaga jednak przygotowania organizmu na ciążę. Istnieją nawet opracowane zasady prowadzenia pacjentek chorych na cukrzycę w trakcie planowania ciąży i podczas ciąży.

Planowanie ciąży

Ciąża kobiety chorej na cukrzycę jest obarczona ryzykiem. Kobieta w tym stanie wymaga objęcia jej specjalistyczna opieką medyczną. Ponadto istotna jest samokontrola i świadomość ryzyka. Pomocą diabetyczkom służą pompy insulinowe, które są wypożyczane bezpłatnie na czas planowania ciąży, samej ciąży i okresu porodu. Program wypożyczania pomp insulinowych działa w 30 ośrodkach w Polsce.

Zakupionych zostało blisko osiemset pomp, które służą monitoringowi glikemii ciężarnych. Opracowane standardy mają pomóc lekarzom ginekologom, jak i samym kobietom w zabezpieczeni swego zdrowia i zdrowia swoich nienarodzonych dzieci. Pozwalają one uniknięć powikłań choroby u matki oraz negatywnych skutków cukrzycy u dziecka.

Opieka nad przyszłą matką

Chora kobieta winna być pod stałą kontrola i opieką diabetologa oraz ginekologa. Ponadto w skład zespołu diabetologiczno-połozniczego winien wejść w skład edukator, pielęgniarka oraz trener pompowy. Normoglikemia wskazana jest na minimum 3 do 6 miesięcy przed zajściem w ciążę.

Osiągnięcie normoglikemii jest bardzo ważne już na etapie planowania ciąży (na 3-6 miesięcy przed), bowiem jak najwcześniejsze utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi pozwoli na redukcję wad wrodzonych u dziecka i powikłań cukrzycy u matki. Lekarz diabetolog wspólnie z pacjentką powinien prowadzić leczenie cukrzycy w ten sposób, aby poziom glikemii był w pełni wyrównany. System ten stale informuje pacjentkę o poziomie glukozy we krwi, uaktywnia alarmy wspomagające korektę leczenia.

Istotne badania

Zanim kobieta diabetyczka zajdzie w ciążę winna wykonać szereg badań. Wśród nich winny znaleźć się badania okulistyczne, w tym badanie dna oka oraz badania neurologiczne, EKG i pomiary ciśnienia tętniczego. Wskazane są też badania wydolności nerek i stanu serca oraz poziomu TSH. Badania te pomagają wykluczyć powikłania lub tez przygotować się na towarzyszące cukrzycy problemy w ciąży.

Zdrowy styl życia

Nawyki nie tylko żywieniowe, ale i zdrowy styl życia są bardzo ważne w planowaniu ciąży nie tylko kobiet chorych na cukrzycę. Zaleca się dużą ilość spacerów i aktywność fizyczną która obniża zapotrzebowanie na insulinę. Ponadto dieta diabetyczki winna uwzględniać witaminy i kwas foliowy. Wizyty kontrolne zalecane są w tym okresie co około cztery tygodnie.

Cukrzyca w ciąży

W trakcie ciąży konieczny jest wnikliwy monitoring ciąży i obserwacja cukrzycy. Badania morfologii i moczu winny być częstsze niż standardowo przewidziane dla ciężarnych. Kontrola winna objąć masę ciała i ciśnienie. Zapotrzebowanie na insulinę w ciąży jest o 100 do 200% większe niż przed ciążą. Lekarz winien pacjentkę przeszkolić co do kaloryczności produktów żywieniowych i ich kompozycji w dicie ciężarnej chorej na cukrzycę. Poród ciężarnej z cukrzycą powinien odbyć się w ośrodku specjalistycznym, w jego trakcie potrzebna jest stała obserwacja poziomu glikemii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *