Tabletki wczesnoporonne

Tabletki wczesnoporonne – aborcja farmakologiczna

Tabletki wczesnoporonne to farmakologiczna technika usunięcia ciąży, jaka jest w Polsce zakazana. Pomimo iż pigułki poronne są niedostępne w naszych aptekach, to mogą zostać kupione dzięki aukcji internetowej. Z kolei pigułkę „dzień po” można kupić w aptece po pokazaniu recepty od specjalisty.

Czym są tabletki poronne?

Tabletki poronne, alternatywnie definiowane także jako pigułki wczesnoporonne, to farmakologiczna technika usunięcia trwającej już ciąży. W wielu krajach pigułki przerywające ciążę są legalne oraz tworzą oficjalną technikę aborcji farmakologicznej. W Polsce pigułki na poronienie są niedostępne dla pań. Mogą być wykorzystywane jedynie w przypadkach zgodnej z prawem potrzeby zakończenia ciąży. Pomimo iż nie można ich zakupić w naszych aptekach, mogą zostać uzyskane dzięki aukcji internetowej.

Tabletka wczesnoporonna – opis

W przeciwdziałaniu do antykoncepcji postkoitalnej, pigułki wczesnoporonne są w Polsce zakazane. Pigułki wczesnoporonne działają zaraz po implantacji komórki jajowej w macicy, więc likwidują trwającą ciążę. W poniektórych krajach preparaty wczesnoporonne są legalne oraz mogą być wykorzystywane jako antykoncepcja po stosunku bądź do usuwania ciąży z zaleceń leczniczych. Antykoncepcja ratunkowa może być wykorzystywana jedynie w błyskawicznych przypadkach oraz nie winna się stać ciągłą techniką antykoncepcji dla pań, jakie niejednokrotnie „się zapominają”. Należy zdawać sobie sprawę, iż takie pigułki mają niezwykle ogromne oddziaływanie oraz mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie.

Jak działają pigułki wczesnoporonne?

Jak uważają specjaliści, co trzecia ciąża kończy się poronieniem samodzielnym. Niejednokrotnie dzieje się to na tak przedwczesnym etapie ciąży, iż kobieta chociażby nie wie, iż doszło do zapłodnienia oraz traktuje krwawienie jak normalną miesiączkę. Pigułki poronne zapewniają taki efekt, iż zarodek jest wyrzucony z organizmu. Towarzyszą temu kurcze macicy, ból oraz krwawienie. Substancje zamknięte w pastylkach hamują czujniki dla progesteronu. Tenże hormon utrzymuje ciążę. Kiedy go brakuje, dochodzi do poronienia, nazywanego sztucznym poronieniem, ponieważ spowodowanego nie poprzez naturę, lecz poprzez przyjęcie substancji syntetycznej.

Pigułki poronne – oddziaływanie

Tabletki poronne bez recepty ellaOne to środek polecany jedynie w nagłych przypadkach. Przeciwdziałają ciąży, gdy para zrezygnowała całkowicie z antykoncepcji pod wpływem chwili bądź gdy podjęta technika nie wykazała się efektywna. Oddziaływanie owej pigułki poronnej bez recepty polega na zahamowaniu mechanizmu, jaki polega na uwolnieniu komórki jajowej. Preparat zawiera taką substancję czynną, jaka po uwolnieniu się w organizmie łączy się z czujnikami.

Jest to podstawa reakcja, gdyż octan uliprystal zastępuje w tymże wiązaniu progesteron. Wszystko to doprowadza do zatrzymania owulacji. Kolejnym oddziaływaniem owej pigułki wczesnoporonnej bez recepty jest wprowadzenie zmian w macicy, i w zasadzie w jej wyściółce. Oddziaływanie to nie pozwoli na osadzenie się płodu w łonie kobiety. W wypadku stosowania pigułki poronnej bez recepty liczy się czas – im szybciej zostanie wprowadzona do organizmu, tymże efektywniej zadziała. Najlepiej, kiedy kobieta zadba o to, aby móc wykorzystać tabletkę poronną od razu po stosunku seksualnym.

Aborcja farmakologiczna – jak usunąć ciążę?

W wypadku gwałtu, niebezpieczeństwa życia mamy i letalnych chorób zarodka, zgodnie z prawem, aborcję farmakologiczną wykonać można do 9. tygodnia ciąży. Wcześniej kobieta – po konsultacji ze specjalistą – winna potwierdzić się co do trwania ciąży oraz zrobić badanie USG. Przy wykorzystaniu właściwych sposobów leczniczych dostępnych tylko na receptę kobiety mogą zrobić zabieg bezpośrednio w domu, o ile mają prosty dostęp do pomocy lekarskiej wypadku wystąpienia komplikacji. Oddziaływanie pigułki poronnej porównywane jest niejednokrotnie do samodzielnego poronienia.

Tabletka wczesnoporonna – uzyskanie recepty

Tabletka wczesnoporonna jest wypisywana poprzez specjalistę. Taktując pigułki wczesnoporonne, jako synonim tabletek „po” specjalista może odmówić wypisania recepty, gdyż specjalista nie ma takiego przymusu. Specjalista może odmówić wypisania recepty na pigułki wczesnoporonneze względu na zdrowie kobiety, lecz także ze względu na moralność. Zdarza się, iż ginekolog odmawia wypisania recepty na tabletki wczesnoporonne, powołując się na tzw. klauzulę sumienia. Zwykle jednakże pacjentka i tak otrzymuje pigułki wczesnoporonne. Całość zależy od światopoglądu ginekologa. Należy także pamiętać, iż pigułki wczesnoporonne, więc po prostu tabletki „po” są odpowiedniejszym wyjściem aniżeli niechciana ciąża.

Tabletka wczesnoporonna – szkodliwość

Tabletka wczesnoporonna przynosi za sobą określone efekty uboczne oraz konsekwencje. Do przeważnie wymienianych efektów ubocznych pastylek wczesnoporonnych należy ból głowy, wymioty, laksacje, nudności, spadek nastawienia i przemęczenie. Pigułki wczesnoporonne powodują niejednokrotnie krwawienie oraz mogą zakłócić cykle miesiączkowe. Odpowiedź organizmu na pigułki wczesnoporonne zależy od konkretnej osoby. Nie należy o nich jednakże zapominać, kiedy sięgamy po pigułki wczesnoporonne. Niezwykle istotny jest pełny stan zdrowia kobiety, gdyż stosowane środki mogą wejść w interakcje ze składnikami pastylek wczesnoporonnych. Więc należałoby stosować antykoncepcję postkoitalną pod nadzorem specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *