kalendarz dni płodnych

Dni płodne i niepłodne – kalendarz dni płodnych

Dni płodne to wyjątkowy okres każdej kobiety, gdyż właśnie w tym okresie może dojść do zapłodnienia. Dzień w którym kobieta wchodzi w okres dni płodnych jest uzależniony od bardzo wielu czynników. Najczęściej okres dni płodnych kobiety przypada w przedziale 10-18 dniu cyklu miesiączkowania. W dniu płodnym, kobieta ma do czynienia z tzw. jajeczkowaniem. Jeżeli w tym okresie nie dojdzie do zapłodnienia to jajeczko obumiera od 10-24 godzin od wystąpienia owulacji. Ze względu na zdecydowanie dłuższy cykl życia plemników (2-5 dni) przyjmuje się, że dni płodne trwają 8 dni. Poniższy kalkulator pozwala wyliczyć okres w którym u kobiety występują dni płodne.

Poniższy kalendarz dni płodnych obrazuje zakres dni płodnych i niepłodnych opracowanych zgodnie z regułą Holta. Warto wspomnieć, że prezentowane wyniki nie dają nam 100% pewności poprawnego wyniku. Wszystko uzależnione jest od regularności cyklu miesiączkowania oraz indywidualnego cyklu jajeczkowania każdej kobiety.

[php snippet=1]

Kalendarz dni płodnych – ciąża planowana czy spontaniczna?

Rozpoznajemy dwie metody planowania ciąży:
1. Ciąża planowana
2. Ciąża spontaniczna

kalendarz dni płodnychZa pomocą powyższego kalendarza dni płodnych i niepłodnych jesteśmy w stanie dokładniej określić czas w którym występują dni płodne. Podając dokładnie pierwszy dzień występowania miesiączki oraz długość cyklu miesiączkowania jesteśmy w stanie łatwiej ustalić dni w których może występować jajeczkowanie. W ten sposób ciąża może być planowana.

Ciekawostką jest to, że mężczyzna teoretycznie przez całe swoje życie jest płodny, a kobieta tylko przez 4% swojego życie. Pary starające się o ciążę muszą więc wstrzelić się w okres w którym kobieta jest zdolna do zapłodnienia.

Kalendarz dni płodnych – dni płodne

Dni płodne to dni w których ejakulacja w pochwie kobiety może doprowadzić do zapłodnienia kobiety. Na podstawie przeprowadzanych badań, analizy chemicznej moczu, wynika, że dni płodne kobiety trwają, aż 6 dni (5 dni przed owulacją oraz 1 dzień owulacji). Na podstawie wyników badań temperatury ciała wynika, że dni płodne trwają od 6 do 12 dni i są uznawane za niedokładne. Dni płodne przy badaniu temperatury ciała to 1-2 dni po owulacji, 6-8 przed owulacją (zagnieżdżenie zygoty). Wiele badań określa, że zagnieżdżenie zygoty to 2-3 dni przed owulacją.

Według badania z 2000 roku 30% kobiet doświadcza dni płodnych pomiędzy 10 a 17 dniem cyklu miesiączkowego, jednak większość ma je wcześniej. – wikipedia.org

Znając dni płodne kobiety (wyliczy nam powyższy kalendarz dni płodnych) mogą pomóc nam w naturalnym planowaniu zajścia w ciążę lub naturalnie zapobiegać jej zajściu. Obecnie w warunkach domowych możemy zastosować komputer cyklu, który z dokładnością 99% określi nam dni płodne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *