nerwica wegetatywna

Nerwica wegetatywna – przyczyna, diagnoza, leczenie, powroty nerwicy

Nerwica wegetatywna wynika z problemów natury psychicznej, może objawiać się nerwicą serca, biegunką, nerwicą żołądka. Objawy mogą być rozmaite. Często ścisk w gardle, suchość w ustach lub częstomocz, bądź zlewne poty to właśnie wina nerwicy.

Osoby doświadczające tych dolegliwości doskonale wiedzą, ze coś działa nie tak, jednak często szukają przyczyn choroby w układzie pokarmowym, oddechowym, tymczasem po pomoc zwrócić się powinny do psychiatry.

Nerwica wegetatywna

Mianem nerwicy wegetatywnej określa się schorzenie objawiające się dolegliwościami somatycznymi a mające przyczynę w psychice. Najczęściej objawy wywołuje stres. Prócz wymienionych wyżej osoby z nerwicą odczuwają niepokój wewnętrzny, rozdrażnienie, często również przygnębienie, brak koncentracji i radości życia. W nocy męczy je bezsenność. Mimo obserwowania zaburzeń nie umieją zidentyfikować przyczyny i wyeliminować powodów pogorszenia samopoczucia.

Nerwica wegetatywna – powody nerwicy

Zanim powiemy cokolwiek o powodach nerwicy warto uzmysłowić sobie jak działa mózg. Pełni on trzy ważne funkcje. Przede wszystkim odpowiada za sferę poznawczą, również analizę rzeczywistości i myślenie. Kontroluje poruszanie się po świecie nie tylko w kontekście przemierzania drogi z punktu A do B ale również w sensie podejmowania aktywności, pracy.

Ponadto mózg odpowiada za działanie narządów i układów w naszym ciele. Nadzoruje gospodarkę hormonalną, pilnuje procesów przemiany materii oraz dba o stosowne krążenie, oddychanie. Taka ilość funkcji może sprawić iż ulegnie przeciążeniu. Część funkcji jest zależna od nas, część całkowicie podświadoma, niezależna. To właśnie ta ostatnia stanowi układ wegetatywny.

Nerwica wegetatywna – mimowolne działanie układu nerwowego

Za pośrednictwem części układu wegetatywnego odczuwamy emocje, bodźce i tym samym doznajemy palpitacji serca czy parcia na pęcherz. Działanie układu wegetatywnego wpływa na zwężenie lub rozszerzenie naczyń krwionośnych, jak również na produkcje łez, śliny. Kiedy się stresujemy przechodzimy w fazę obrony.

Organizm skupia się na odparciu ataku kumulując napięcie. Kiedy stres jest długotrwały, jego przyczyna niezidentyfikowana wówczas organizm ma problem z rozładowaniem napięcia i może dojść do zachwiania równowagi. W takich przypadkach układ wegetatywny wymyka się kontroli mózgu a jego działanie daje objawy jakie określamy nerwicami wegetatywnymi.

Nerwica wegetatywna – diagnoza i leczenie

Do zdiagnozowania nerwicy typu wegetatywnego potrzebny jest wnikliwy wywiad z pacjentem. Po jego przeprowadzeniu można określić jakie podłoże ma nerwica. Zazwyczaj stresorem jest sytuacja rozłożona w czasie. Z jednorazowymi atakami stresu organizm jest w stanie sobie poradzić.

Leczenie nerwicy wymaga od pacjenta pracy nad sobą, bowiem bardzo często stres nie wynika z pracy zawodowej czy konkretnych problemów ale z własnego odbioru sytuacji, oceny subiektywnej. To z tym przeświadczeniem musimy walczyć aby wyzbyć się stresu i nerwicy zarazem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *