Ostre zapalenie przydatków macicy

Ostre zapalenie przydatków macicy – przyczyny, objawy, leczenie

Ostre zapalenie przydatków macicyPrzydatki macicy – tym mianem określa się jajniki wraz z jajowodami i tkankami je otaczającymi. Niestety zapalenie ostre przydatków to jedna z najczęściej spotykanych schorzeń narządów kobiecych. Przyjmuje się że co druga kobieta przechodzi co najmniej raz w życiu ostre zapalenie przydatków. Żadnego z objawów które sygnalizują o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu narządów intymnych nie należy bagatelizować i koniecznie niezwłocznie należy udać się do lekarza specjalisty. Ostre zapalenie przydatków niesie ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia i płodności kobiety.

Przyczyny zapalenia przydatków

Istnieją dwie możliwe drogi rozwoju ostrego zapalenia przydatków. Zaliczamy do nich:
– droga wstępująca,
– droga zstępująca.

Należy pamiętać iż środowisko pochwy to obszar który nie jest pozbawiony bakterii lecz wprost przeciwnie stanowi miejsce życia wielu drobnoustrojów.

Ostre zapalenie przydatków rozwijające się drogą wstępującą preferowany jest przez bakterie beztlenowe, pałeczki okrężnicy, paciorkowce, gronkowce oraz chlamydie. Pochwa stanowi łącznik poprzez który przedostają się bakterie wstępujące w jej obszar. W konsekwencji przedostają się one przez ujście kanału szyjki i wywołują stan zapalny błony śluzowej jamy macicy. Ich kolejnym miejscem docelowym są jajowody w ten sposób stanowią główną przyczyną wywołującą ostre zapalenie przydatków.

Drugi sposób to droga zstępująca przez która różnego rodzaju bakterie przedostają się do kolejnych partii narządów rodnych kobiety. W odróżnieniu od metody wstępującej pomijany jest etap zasiedlania błony śluzowej. W konsekwencji drobnoustroje potrafią przedostać się do przestrzeni chłonnych kanału szyjki macicy i naczyniami chłonnymi osiągnąć przydatki.

Oczywiście za przyczynę infekcji nie są odpowiedzialne same bakterie, gdyż aby doszło do zakażenia i wykształcenia się stanu zapalnego muszą zaistnieć ku temu sprzyjające okoliczności. Do okoliczności takich zaliczamy między innymi:
– musi występować pożywka dla bakterii chorobotwórczych taka jak np. krew,
– rozwarty kanał szyjki macicy wraz z uszkodzoną błoną śluzową który umożliwia przedostanie się bakterii chorobotwórczych,
– poród,
– abrazja,
– poronienie,
– histeroskopia,
– złe zamieszczenie wkładki wewnątrzmacicznej.

Objawy zapalenia przydatków

W zależności od rodzaju występującej choroby objawy jej towarzyszące są bardzo różne i niekiedy ciężkie do jednoznacznego zinterpretowania.

Pierwszym z objawów zapalenia przydatków w skutek wykonania zabiegu ginekologicznego lub też różnego pochodzenia krwawień z macicy jest:
– wysoka gorączka,
– złe samopoczucie,
– silny ból w okolicy podbrzusza.

W skutek ostrego zapalenia przydatków może wystąpić ropień zajmujący jamę Douglasa. Jego konsekwencja mogą być takie objawy jak silny nacisk na część odbytnicy, powodując jednocześnie biegunkę lub wprost przeciwnie zaparcia.

Podobnie przedstawia się sytuacja za zapaleniem błony śluzowej jamy macicy która dotknięta procesem zapalnym w konsekwencji powoduje upławy oraz wydostawanie się z kanału szyjki krwi lub ropy.

Objawy zapalenia przydatków są zdecydowane, często występuje ból w podbrzuszu, rozpieranie, bóle podczas aktywności ruchowej i współżycia, rzadziej jednak co nie oznacza iż wykluczone jest występowanie stanu podgorączkowego lub wysokiej temperatury ciała.

Powikłania po zapaleniu przydatków

Ostre zapalenie przydatków macicy W konsekwencji zaniechania leczenia lub nieodpowiednio dobranych jej metod może dojść do powikłań ostrego zapalenia przydatków. W skutek tych zaniedbań może dojść do procesu chorobowego otrzewnej pokrywającej miednicę i brzuch. Jednak organizm ludzki posiada umiejętność opanowywania rozprzestrzeniających się stanów zapalnych tyczących się narządów i otrzewnej.

Do najczęściej spotykanych powikłań zapalenia przydatków zaliczamy między innymi:
– ropień jajnikowo-jajowodowy,
– ropień jamy Douglasa,
– pęknięcie ropni i powstanie przetok,
– zapalenie przymacicza,
– wodniak jajowodu,
– ropień jajnika,
– zrosty w miednicy,
– niepłodność,
– ciąża ekotopowa jajowodowa (zapłodniona komórka jajowa nie może się dostać do jamy macicy z powodu zmienionej pozapalnie błony śluzowej jajowodu i zagnieżdża się w nieprawidłowym miejscu).

Leczenie zapalenia przydatków

Każda z kobiet która zauważa u siebie w organizmie niepokojące objawy niezwłocznie powinna udać się do lekarza specjalisty. Nie należy odkładać wizyty na potem gdyż każdy dzień rozwijającego się zakażenia czy infekcji wpływa niekorzystnie na dalszy proces leczenia.

Lekarz ginekolog z pewnością przed postawieniem ostatecznej diagnozy wykonana badanie podstawowe, jeśli obraz nie będzie oczywisty zaleca się wykonanie badania USG metodą dopochwową. Dopiero po uzyskaniu pewności przez lekarza prowadzącego opracowywana jest metoda leczenia indywidualnego.

W niektórych przypadkach leczenia zapalenia przydatków stosuje się antybiotyki o szerokim spektrum działania, skuteczne przy bakteriach tlenowych, beztlenowych i chlamydiach. Oprócz tego można łagodzić bolesne objawy niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi. Dodatkowo leki te zwiększają dostęp antybiotyków do narządów objętych zapaleniem, gdyż zwiększają ukrwienie narządów miednicy.

Kobietom z tym schorzeniem zaleca się także odpoczynek w łóżku oraz wstrzemięźliwość płciową aż do całkowitego wyleczenia. Stan kobiety poprawi także lekkostrawna dieta i duża ilość płynów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *