odchudzanie szkodzi

Odchudzanie szkodzi – szkodliwość odchudzania, efekt jojo, problemy

Odchudzanie szkodzi – odchudzanie to nie zawsze dobry pomysł. Co do zasady nadwaga wpływa negatywnie na zdrowie i wskazane jest jej ograniczenie. Niestety nie jest to tak oczywiste na jakie wygląda. Diety odchudzające bywają bardzo różne. Wybór odpowiedniej winien być wyborem potwierdzonym badaniami i potrzebami, a co więcej winien go dokonać dietetyk, lekarz prowadzący.

Odchudzanie może być szkodliwe

Podstawowym zarzutem wobec diet wszelakiego typu jest ich wprowadzenie bez konsultacji lekarskiej i wiedzy na temat równoważenia niedoborów w organizmie jakie powodują. Wiele osób odchudza się nie dla zdrowia, a dla urody, mody i zwykle to te osoby sobie szkodzą najbardziej. Znaczna nadwaga wymaga odchudzania, jednak czasem nadwaga jest lepsza niżeli restrykcyjna dieta.

Warto też wziąć pod uwagę ile tak naprawdę musimy zrzucić z wagi. Jeśli nadwaga nie przekracza 30% idealnej masy ciała względem naszej płci, wieku, wzrostu wówczas nie musimy się obawiać ryzyk jakie są wymieniane w związku z nadwagą. Oczywiście one istnieją jednak są to zupełnie inne ryzyka zachorowań, niżeli by znacznej nadwadze.

Odchudzanie szkodzi – Idealna masa

Tabele i przeliczniki optymalnej masy ciała winniśmy traktować orientacyjnie. Ciężar ciała wynika z różnych czynników, czasem jest to nadwaga w postaci objadania się i konsekwencja nieodpowiedniego statycznego stylu życia. Czasem zaś nadwaga wynika z budowy ciała, ciężaru mięśni i kości oraz powolnej przemiany materii.

O ile w pierwszym przypadku odchudzanie jest wskazane, bowiem nadwaga jest niezdrowa, to w drugim przypadku nadwaga owszem obciąża organizm, jednak odchudzanie nie pomoże w żaden sposób. Często przeliczniki nadwagi nie uwzględniają wieku, tymczasem ta sama nadwaga u 20letniego mężczyzny grozi czym innym i wynika z czego innego niżeli u mężczyzny po pięćdziesiątce.

Szkodliwość odchudzania

Niestety w dużej mierze odchudzanie jest nieskuteczne, bowiem około 90% osób po zaprzestaniu odchudzania wraca do wcześniejszej wagi. Dieta owszem jest polecana i odpowiednia, jednak pod warunkiem iż jest to zdrowa dieta. Wszelkie inne diety prowadzą do wcześniejszego lub późniejszego efektu jojo.

Dieta ograniczająca wpływa na naturalne mechanizmy przystosowania się do głodu, oznacza to ze w drodze odchudzania organizm przestawia metabolizm tak by z tej samej ilości kalorii czerpać więcej energii i tworzyć zapasy. W wyniku tego mechanizmu po zakończeniu diety taka ilość pokarmu powoduje wzrost otyłości.

Odchudzanie szkodzi – problemy psychiczne

Odchudzanie nie rzadko wprowadza nas w zły nastrój, brak efektów odchudzania może prowadzić nawet do depresji. Dieta zakończona porażką z reguły obniża samoocenę. Dieta odchudzająca to często szereg wyrzeczeń, dodatkowo obciążających komfort życia. Ciekawym wynikiem badań jest fakt, iż osoby z efektem jojo, co prawda powolnym ale jednak wykazują niższe ryzyko zachorowania na schorzenia związane z nadwagą i otyłością.

To swego rodzaju paradoks. Dowodzi to jednak prawdziwości tezy iż stopniowe i niewielkie przybieranie na wadze wraz z wiekiem to fizjologiczny proces z jakim nie powinniśmy walczyć.

Niebezpieczny efekt jojo

Wahania wagi, jak drastyczny spadek masy ciała i szybkie przybieranie na wadze są o wiele bardziej niebezpieczne dla organizmu niżeli stała nadwaga. Tym samym nasze wysiłki związane z odchudzaniem mogą ans wpędzić w chorobę. Ryzyko zawału i udaru mózgu rośnie wraz z tym jak często poddajemy organizm huśtawce wagi i procesowi odchudzania.

W tym miejscu należy wymienić cudowne diety zapewniające spadek wagi w 1 – 7 dni, które to z chęcią powtarzamy co miesiąc, czy kwartał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *