Kanałowe leczenie zębów

Kanałowe leczenie zębów – etapy leczenia, zapalenie miazgi

Kanałowe leczenie zębów, czyli endodontyczne jest konieczne w przypadku nieodwracalnego zakażenia lub zapalenia miazgi. Leczenie kanałowe jest ostatnią deską ratunku dla zęba. Miazga składa się z nerwów, naczyń krwionośnych i tkanki łącznej. Zainfekowana jest bardzo bolesna.

Miazga znajduje się wewnątrz zęba. Pod szkliwem, które jest najtwardszą tkanką w organizmie człowieka jest zębina. Jest to twarda warstwa. Dalej, pod zębiną znajduje się komora i kanały. To właśnie one są wypełnione miazgą. Gdy ząb się rozwija i rośnie, miazga jest bardzo ważna i potrzebna. W momencie, gdy ząb już jest dojrzały i ukształtowany, a miazga musi być usunięta przy leczeniu kanałowym nie ma powodu do obaw, ponieważ może on przetrwać bez niej. Ząb będzie w dalszym ciągu odżywiany przez ozębną.

Zapalenie miazgi: przyczyny

 • nieleczone zmiany próchnicze – próchnica atakuję coraz głębsze warstwy zęba. Najpierw obejmuje zębinę, a następnie miazgę. Występuje stan zapalny poprzez wytwarzające się bakterie.
 • ubytki niepróchnicowego pochodzenia powstające – powstają na przykład podczas szczotkowania zębów, gdy szczoteczka jest mocno dociskana do zęba,
 • zgrzytanie zębami
 • niezakaźne przyczyny – są bardzo rzadkie, lecz również powodują zapalenie miazgi. Mogą występować w trakcie leczenia ortodontycznego podczas szybkiego przesuwania się zębów,
 • pęknięcia lub złamania zęba.

Zapalenie, zakażenie miazgi: objawy

 • silny ból – ból zęba może pojawiać się nagle i trwać od kilku minut do godziny. Jest bardzo dokuczliwy i nasila się nawet przy łagodnym dotknięciem zęba językiem, przy jedzeniu i piciu. Pojawia się także w nocy. Jest powracający i pulsujący,
 • opuchnięte dziąsła
 • gorączka – występuje przy ostrym zapaleniu miazgi. Należy natychmiast udać się do dentysty,
 • nadwrażliwość na gorąco i zimno.

Ze względu na doży ból, który występuje przy zapaleniu miazgi, pacjenci chętni są na usunięcie zęba. Jeśli nie jest to konieczne stomatolodzy odradzają taki zabieg, ponieważ nawet jeśli wykona się uzupełnienie protetyczne nie zastąpi ono prawdziwego zęba. Oprócz tego leczenie kanałowe jest tanie w porównaniu do implantu. Dodatkowo leczenie kanałowe cieszy się wysokim wskaźnikiem powodzenia.

Kanałowe leczenie zębów: etapy

Niegdyś kanałowe leczenie zębów sprawiało pacjentom wiele bólu. Zabieg trwał długo, a pacjenci z wyczerpania i bólu decydowali się usunąć ząb. Teraz dzięki rozwojowi stomatologii zabieg leczenia kanałowego przebiega w większości przypadkach bezboleśnie. Bardziej skomplikowane przypadki wymagają rozłożenia leczenia na kilka wizyt. Etapy leczenia kanałowego zębów wyglądają następująco:

 1. Lekarz na początku bada ząb i prześwietla. RTG pozwala lekarzowi stwierdzić jak duże są uszkodzenia
 2. Wykonywane jest znieczulenie miejscowe,
 3. Następuje otwarcie zęba i usunięcie zapalnie zmienionej miazgi. W trakcie oczyszczania stosuje się obfite płukanie środkami chemicznymi, aby wypłukać kanały i zdezynfekować je. Kanały się nieco rozszerza, aby usunąć bakterie, które mogły dostać się do zębiny,
 4. Po osuszeniu kanałów stomatolog wypełni je specjalnymi preparatami, tzw. gutaperką. Mają one za zadanie uszczelnić i zabezpieczyć przez rozwojem bakterii. Następnie zakładany jest opatrunek do czasu odbudowy.
 5. Na koniec ząb odbudowuje się przy pomocy korony porcelanowej lub plombą.

Po leczeniu kanałowym należy unikać twardego pożywienia i przeżuwania takich produktów po stronie, na której było wykonane leczenie. Trzeba odczekać, aż korona się całkiem odbuduje. Poza tym ząb należy dbać jak o pozostałe. Należy dbać o jego higienę. Konieczne jest szczotkowanie, czy używanie nici dentystycznej. Od razu po zabiegu oraz w ciągu kilku następnych dni, pacjent może odczuwać dyskomfort oraz ząb może być bardziej wrażliwy. Można sobie pomóc za pomocą ogólnodostępnych środków przeciwbólowych.

Konieczność powtórnego leczenia kanałowego: przyczyny

Po leczeniu kanałowym bardzo rzadko dochodzi do komplikacji, a ząb po takim leczeniu może przetrwać tak długo jak zęby zdrowe. Zdarza się jednak, że występują różnego rodzaju powikłania. Występujący ponownie duży ból, nadwrażliwość. Przyczyną może to być niedopełnienie kanału preparatem zabezpieczającym przed rozwojem bakterii lub wręcz przeciwnie – jego przepełnienie.

Kanały mogły zostać niedostatecznie oczyszczone, albo mogą istnieć kanały, które przy pierwszym leczeniu nie zostały odkryte i wyleczone. Należy pilnować higieny jamy ustnej i dodatkowego szczotkowania zęba, ponieważ jest ryzyko ponownego wystąpienia głębokiej próchnicy. Oprócz powyższych przyczyn możliwe jest, że podczas pierwszego zabiegu leczenia zęba narzędzie endodontyczne zostało złamane, a jego część pozostała w kanale.

Powtórne kanałowe leczenie zębów przebiega ponownie jak przy pierwszym zabiegu. Korona lub plomba musi być zdjęta, aby otworzyć ząb. Stare wypełnienia kanałów są usuwane i ponownie dodatkowo oczyszczone. Stomatolog sprawdza, czy nie ma dodatkowych kanałów, które zostały ukryte i pominięte, lub czy w kanale nie ma odłamka narzędzia endodontycznego. Po oczyszczeniu i zdezynfekowaniu kanały ponownie są wypełniane gutaperką. Zakłada się opatrunek czasowy, a na kolejnej wizycie ząb odbudowuje się koroną lub plombą.

Biorąc pod uwagę fakt, że w wielu przypadkach ro próchnica jest przyczyną zapalenia miazgi, należy starannie dbać o higienę zębów. Szczotkowanie, używanie nici dentystycznych i płukanie jamy ustnej są codzienną koniecznością i powinny stać się nawykiem. Regularne wizyty u stomatologa, aby ocenił stan zębów i jeśli to konieczne oczyścił je także mogą zapobiec konieczności leczenia kanałowego. Należy uważać także na urazy mechaniczne takie jak pęknięcia czy złamania zębów. Uprawiając sporty, w których jest się narażonym na wspomniane rzeczy, warto zaopatrzyć się w ochraniacze na zęby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *