lekarstwa powodujące otyłość

Lekarstwa powodujące otyłość – leki powodujące nadwagę

Lekarstwa powodujące otyłość – nie zawsze winę za nadwagę ponosi nadmiar jedzenia, czasem to skutek uboczny zażywania określonych leków. Często to nie leki powodują nadwagę, a zwiększony apetyt jakiemu sprzyjają. Warto zatem wiedzieć, kiedy musimy mieć się na baczności i jakich leków unikać. Lekarstwa powodujące otyłość to nie rzadkość.

Lekarstwa powodujące otyłość

Otyłość to zwykle wynik przyjmowania nadmiaru pokarmów o wysokiej kaloryczności. Czasem jest wynikiem zaburzeń metabolicznych, gdy nadwyżka kalorii gromadzi się w tkance tłuszczowej i nie jest zamieniana na energię. Istnieje sporo leków które są odpowiedzialne za przybieranie na wadze i upośledzenie metabolizmu. Jednym ze skutków ubocznych tychże leków jest otyłość. To glikokortysteroidy zwane też sterydami. Niektóre z nich maja za zadanie poprawić apetyt jak pankreatyna, bądź tez wpłynąć pozytywnie na nastrój. Takie działanie sprzyja nadmiernemu przyjmowaniu pokarmów nie z naszej winy.

Sterydy nie tuczą

Warto podkreślić, iż to nie leki, sterydy nas tuczą a ich działanie powoduje że tyjemy w wyniku spożywania często słodkich, kalorycznych przekąsek o niskiej wartości odżywczej za to wysokim prawdopodobieństwie odkładania się kalorii w tkance tłuszczowej. Problemem jest odpowiednie dopasowanie sterydów do potrzeb. Nie na każdy organizm sterydy działają i tak samo działają.

Co więcej istotna jest dawka sterydów, która powoduje efekt leczniczy ale nie powoduje skutków ubocznych w postaci tycia. Trudno jest jednak idealnie dostosować dawkę leku która odpowiada np. naturalnemu wydzielaniu się hormonu przez korę nadnerczy. Tym samym problem dotyczy osób cierpiących i poddanych leczeniu na cukrzycę, schorzenia tarczycy, zaburzenia hormonalne, depresję, czy astmę, alergię.

Specyficzna otyłość

Od otyłości z przejadania się łatwo można odróżnić otyłość polekową, bowiem ta wynikająca z leków widoczna jest przede wszystkim na twarzy, karku i brzuchu.

Nadwaga a leki przeciwhistaminowe

Za lekarstwa powodujące otyłość często uważa się leki przeciwhistaminowe. To spore przekłamanie, bowiem odpowiadają one li tylko za zwiększony apetyt, jaki jesteśmy w stanie poskromić jeżeli tylko chcemy i nam na tym zależy. To od nas, nie od leków zależy czy przybierzemy na wadze. Podobnie jest z lekami na tarczycę, trzustkę, czy astmę, RZS.

Antykoncepcja i przyrost masy ciała

Powszechnym usprawiedliwieniem nadwagi kobiet jest przyjmowanie doustnej antykoncepcji. Tymczasem dawki estrogenów w tabletkach antykoncepcyjnych są znikome i nie powinny wpływać na wagę. Niestety zawarty w nich progestagen obniża nastrój i to właśnie poprzez to działanie powoduje objadanie się i w konsekwencji nadwagę. Zaburzenia hormonalne jakie powoduje antykoncepcja sprzyja tzw. zachciankom spożywczym, które często są wysokokaloryczne. Ten sam mechanizm dotyczy depresji i nadmiernego stresu, które lubimy zajadać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *