menorrhagia

Menorrhagia – przyczyny, objawy, leczenie

Menorrhagia – czyli ciężkie i nadmierne krwawienie miesięczne. Jej występowanie ze względu na towarzyszące jej objawy jest bardzo często mylnie interpretowana jako inne schorzenia towarzyszące kobietom w okresie menstruacyjnym. Zła diagnoza skutkuje niekiedy poważnymi konsekwencjami takimi jak na przykład niedokrwistość. W wyniku nadmiernych krwawień miesięcznych, występuje niedobór żelaza, co prowadzi do anemii. Dlaczego?

Żelazo- jest podstawowym składnikiem hemoglobiny. Niedobór żelaza skutkuje osłabieniem całego organizmu, nadmiernym męczeniem się, dusznościami itp. W niektórych przypadkach skutkuje infekcjami powstałymi w wyniku spadku odporności, odczuwalna jest suchość i możliwe łuszczenie się skóry, łamią się paznokcie, a włosy nadmiernie wypadają.

Przyczyny menorrhagii

Zaobserwowanie nadmiernych krwawień miesięcznych nie powinno nigdy być bagatelizowane, dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalistom.

Źródłem występowania Menorrhagia może być:
– rak edometrium, gdy hormony endometrium osadzają się w mięśniu macicy. Częściej występuje u kobiet w średnim wieku, które rodziły już dzieci,
– mięśniaki, łagodne guzy macicy mogą pojawiać się u kobiet w młodym wieku i powodować dłuższe niż zwykle krwawienie miesięczne,
– polipy, łagodne naroślą na ścianach macicy. Ich konsekwencją są obfitsze i dłuższe krwawienie miesięczne. Polipy macicy występują najczęściej u kobiet w wieku rozrodczym w wyniku wysokiego poziomu hormonów,
– zakażenia,
– infekcje wywołane stosowaniem wewnątrzmacicznych wkładek antykoncepcyjnych,
– zaburzenia o podłożu depresyjnym,
– policystyczne jajniki, Zaburzenie funkcji jajników, brak owulacji może powodować w efekcie zaburzenia hormonalne i powodować menorrhagię,
– choroby tarczycy,
– dojrzewanie,
– okres klimakterium,
– guzy jajnika,
– cukrzyca.
– choroba von Willebranda,
– toczeń rumieniowaty układowy,
– rak szyjki macicy, rzadko, ale jednak, może być przyczyną nadmiernego krwawienia miesięcznego,
– rak jajnika,
– zaburzenia krzepliwości krwi,
– choroby tarczycy,
– powikłania w czasie ciąży i ciąża pozamaciczna,
– niektóre leki w tym przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe mogą przyczynić się do długotrwałego krwawienia miesięcznego. Również przyczyną może być nieprawidłowe stosowanie leków hormonalnych,
– choroba zapalna miednicy,
– choroby nerek,
– dysfunkcje wątroby.

menorrhagiaJeśli krwawienia miesiączkowe są obfite i towarzyszy im także bolesność wskazana jest zmiana metody antykoncepcyjnej. Konsultacje lekarskie umożliwią także stwierdzenie czy faktycznie krwawienie jest obfite, gdyż zazwyczaj w ocenie na tak zwane oko trudno ocenić ilość ubywającej krwi.

W wielu przypadkach kobiety nie są świadome tego iż towarzyszące im objawy są konsekwencją Menorrhagii. Wśród wyżej wymienionych czynników wskazujących na menorrhagię można mówić o zachwianiu równowagi hormonalnej. Standardowa równowaga między estrogenami a progesteronami reguluje tworzenie błony śluzowej macicy (endometrium), która złuszcza się podczas menstruacji. W konsekwencji zaburzeń występowania dysfunkcji hormonalnych, endometrium wytwarzane jest w nadmiarze, które ostatecznie wydalane jest z dużą ilością krwi podczas miesiączki.

Przyczyn powodujących menorrhagię jest bardzo wiele.

Objawy menorrhagii

Pośrednio mogłoby się wydawać iż objawów towarzyszących Menorrhagii jest niewiele jednak w praktyce widzimy jak bardzo mylne jest to pojęcie. W szczególności mogą potwierdzić to kobiety które chorują na to schorzenie. Dla niektórych te kilka dni w miesiącu mija niezauważalnie dla innych to nieustanna walka z bólem, dyskomfortem fizycznym oraz psychicznym, niemożność wykonywania podstawowych czynnościach życia codziennego nie wskazując na chęć podjęcia aktywności np. sportowej.

Do najczęściej spotykanych objawów towarzyszących Menorrhagii zaliczamy między innymi:
– zużycie w ciągu jednej godziny większej niż co najmniej jedna podpaska lub tampon,
– niekiedy zwiększona konieczność zabezpieczeń przed konsekwencją menstruacji,
– zwiększona ilość ochrony higienicznej w nocy
– znacznie wydłużony czas krwawienia przedłużający się nawet do dwóch tygodni,
– skrzepy krwi towarzyszące standardowej menstruacji,
– niedokrwistość,
– ograniczenie codziennych czynności w skutek obfitej miesiączki,
– zmęczenie,
– duszność.

Menorrhagia – leczenie

Menorrhagia to ciężkie krwawienie miesięczne które bardzo często jest mylnie interpretowane lub przyjmowane jest jako konieczność objawów które muszą towarzyszyć miesiączce. Zaleca się dokładne obserwowanie własnego ciała z uwagi na różnorodność objawów które mogą towarzyszyć Menorrhagii. Niestety badania wskazują na niewielką świadomość wśród kobiet na temat objawów towarzyszących tej chorobie.

Ważne jest aby odpowiednio reagować na sygnały które wskazują na powstanie dysfunkcji miesiączki. Istotną rolę odgrywa także nie podejmowanie czynności które mogły by nasilić objawy miesiączki. Dlatego aby nie nasilać krwawienia, należy unikać wysiłku fizycznego, zrezygnować z nadmiernego spożywania kawy oraz alkoholu. Wystrzegaj się też aspiryny, gorących kąpieli i nie przykładaj termoforu do podbrzusza (by złagodzić ból), bo to może nasilić krwawienie.

Wskazane jest picie naparu z pokrzywy, jedzenie czerwonego mięsa, ryby, żółtka jaj, wątróbkę, a także pełnoziarnisty chleb, grube kasze, sałatę, natkę pietruszki. Wszystkie te produkty bogate są w żelazo.
Jeżeli obfite krwawienia występują często i przedłużają się, koniecznie należy skontaktować się ze specjalistą ginekologiem, żeby sprawdzić, co jest przyczyną dolegliwości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *