Syndrom Piotrusia Pana

Syndrom Piotrusia Pana – przyczyny syndromu, objawy i leczenie

Syndrom Piotrusia Pana to nic innego jak zaburzenie polegające na braku dorośnięcia i dojrzałości u mężczyzny. Życie z wiecznym chłopcem to seria wyzwań, ale również niesamowita przygoda. Dzieciństwo u tego typu mężczyzny nigdy się nie kończy, co może rodzić negatywne konsekwencje dla związku, a zwłaszcza dla rodzicielstwa.

Syndrom Piotrusia Pana

Książka Jamesa Matthew Barriego dała nazwę syndromu wiecznego chłopca. Psychologiczny Piotruś Pan to mężczyzna, który ucieka przed dojrzałością. Co ciekawe psychologia zna również przypadki kobiet z tym właśnie syndromem. Charakterystyczna cechą osób z syndromem Piotrusia Pana jest dobra zabawa bez możliwości polegania na tejże osobie. W praktyce czym się może to objawiać?

Przykładów jest mnóstwo począwszy od położenia spać dzieci bez kąpieli po niepłacenie rachunków. Piotruś Pan bawi się w dorosłość, a gdy osoba trzecia zwróci mu uwagę na jego zachowanie obrazi się. Osoba taka, wykazuje zainteresowanie tylko tym, co lubi. Wbrew pozorom Piotruś Pan często szuka związku, jednak nie bierze za niego odpowiedzialności. Stad tak wiele małżeństw boryka się z problemem Piotrusia Pana.

Syndrom Piotrusia Pana – związek i życie

Związek z Piotrusiem Panem bez względu na jego czy jej płeć może być udany pod warunkiem, iż partner/ka daje na dzieciństwo współmałżonka przyzwolenie i odnajduje siew roli opiekunki. Osoby z syndromem Piotrusia Pana orzekają swoją bezradnością jednocześnie są wdzięczne i pełne podziwu dla swych opiekunów co dodaje skrzydeł tym, którzy czuja się za Piotrusiów odpowiedzialni.

U mężczyzn opiekujących się swoimi sierotkami rośnie duma i męskość u kobiet poczucie spełnienia jako dobrej matki, żony i kochanki zarazem. Piotrusiowi wystarczy jedynie by ktoś o niego dbał. Gorzej gdy spotykają się ze sobą dwa Piotrusie. Początkowo związek jest cudowny, ciągła zabawa i przyjemność, jednak z czasem wkrada się chaos i bałagan, którego żadna ze stron nie chce sprzątnąć.

Kryzys w związku

Rodzicielstwo rodzi kryzys w związku z Piotrusiem Panem. Potomstwo wymusza dojrzałość, nie można być nadal dzieckiem mając na utrzymaniu i wychowaniu dziecko z krwi i kości, wymagające wzięcia odpowiedzialności za jego los i opieki. Gdy Piotrusiem Panem jest kobieta mężczyzna przejmuje obowiązki macierzyńskie, niemniej z czasem staje się zmęczony pracując za dwoje. I wtedy mężczyzna może pomyśleć o zdradzie.

Pomóc w tej sytuacji mogą rodzice „Piotrusia Pana” odciążając zięcia z pracy w opiece nad dzieckiem. Najczęściej rodzice Piotrusia doskonale zdają sobie sprawę z tego jak wychowali dziecko. Oczywiście równie częsta jest sytuacja kiedy to rodzi się dziecko w związku z w którym Piotrusiem Panem jest mężczyzna. Nie ma co się oszukiwać, ale większość panów ma coś z Piotrusia, jedni mniej inni więcej.

Rasowy Piotruś Pan nie pomaga przy dziecku, chyba że jest to doskonała zabawa. Z reguły kobieta zajmuje się praktyczną stroną życia, a tatuś zostaje kumplem malucha. Pod tym katem tata Piotruś Pan to świetny tata. Niestety tak jest do czasu, bowiem dzieci rosną i dojrzewają w przeciwieństwie do ojca. Kiedy dzieci zaczynają dorastać, stopniowo tracą szacunek dla rodzica z syndromem Piotrusia Pana, uważając go za błazna.

Atrakcyjny partner i dusza towarzystwa

Gdy szukasz partnera Piotruś Pan wydaje się idealną kandydaturą. Jest postacią niewątpliwie barwną. Jest pomysłowy, odrobinę szalony, zabawny i frywolny. Fajnie jest gdzieś z Piotrusiem wyskoczyć, bo jest dyspozycyjny, do czasu gdy pojawiają się obowiązki. Łatwo jest wpaść w pułapkę jego wdzięku. Bywa niesamowicie romantyczny co pociąga partnera jak i partnerkę.

Jednak łatwo jest wpaść w kłopoty już na etapie poznania. Niestety z Piotrusiem Panem trudno jest się rozstać. Czasem o wiele łatwiej jest pomóc dorosnąć osobie z syndromem Piotrusia Pana. Według psychologów jest to realne, jednak wymaga zaangażowania, motywacji i pracy. Ponadto Piotruś sam musi chcieć się zmienić. Warunkiem zmiany jest dostrzeżenie, doświadczenie iż bycie prawdziwym dorosłym też jest fajne.

Dobrze jest początkowo wprowadzić zmiany „dla zabawy” i utrwalić je nie dla zabawy. To skuteczny podstęp. Kluczowe jest nauczenie Piotrusia zachowań i uświadomienie mu powodów dla których wymagają zmiany jego dotychczasowe nawyki. Jednak nie wolno działać na siłę, ani tez poprzez narzekanie, wywieranie presji, ośmieszanie. Podobnie jak z dzieckiem to nie działa a przynosi odwrotny skutek do zamierzonego celu. Piotrusie z reguły są inteligentni i potrafią doskonale o siebie zadbać. I do końca świata pozostaną beztroscy, jeśli zabraknie bodźca, który sprawi, że zaczną się zmieniać.

Syndrom Piotrusia Pana – przyczyny syndromu

Przyczyną wystąpienia syndromu są rodzice i ich sposób wychowania. To oni tworzą systematycznie, latami Piotrusia, czasem nieświadomie nie pozwalają dziecku dorosnąć. Często odpowiedzialna jest za to sytuacja rodzinna nienaturalna, jak rozwód rodziców, śmierć rodzica itp. Nie można dziecka wyłączać z obowiązków domowych, rodzinnych. Miłość to nie zwalnianie dziecka z jakiegokolwiek wysiłku, obowiązku, odpowiedzialności.

Syndrom ten najczęściej dopada jedynaków, wychuchanych i rozpieszczonych przez rodziców. Często matki nie pozwalają dorastać najmłodszemu dziecku z obawy przed samotnością, zdarza się też że jest to dziecko długo wyczekiwane lub najstarsze z rodzeństwa z długa przerwą między pojawieniem się brata lub siostry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *