estrogeny

ESTROGENY żeńskie hormony – niedobór, nadmiar, działanie estrogenów

Estrogeny są istotne nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn. Również mężczyźni nimi dysponują,a kiedy ich poziom spada za bardzo, panowie starzeją się bardzo szybko.

Estrogeny – żeńskie hormony

Estrogeny mają wpływ na kondycję męskości. Eugen Steinach odkrył w latach 20tych iż estrogeny to pierwsze hormony, a testosteron wykształcił się właśnie z estrogenów znacznie później. Wbrew pozorom estrogeny maja wpływ na męską potencję.

Ich produkcją steruje mózg, są one wytwarzane w mosznie, mózgu oraz tkance tłuszczowej. Z uwagi na fakt iż są to żeńskie hormony mężczyźni mają ich niewiele bo zaledwie 20-40 pikogramów w mililitrze krwi. Mimo to ich spadek jest zauważalny, podobnie jak i nadmierny wzrost.

Niedobory estrogenowe – przyczyny i objawy

Najbardziej dotkliwym objawem niedoborów estrogenów jest niepłodność. Dzięki estrogenom mężczyzna ma szanse zachować równowagę psychiczną, być energiczny i wytrzymały. Estrogeny wpływają również na analityczny sposób myślenia większości mężczyzn. Zachwianie równowagi między estrogenami a testosteronem powoduje iż odczuwają pożądanie ale nie odbywają stosunku. W praktyce niski poziom estrogenów wpływa na nieruchomość plemników. Poza seksualnością estrogeny zapobiegają osteoporozie oraz minimalizują ryzyko zachorowania na choroby układu sercowego i naczyniowego.

Nadmiar estrogenów nie jest właściwy

Estrogeny są popularnym środkiem dopingującym stosowanym w historii ZSRR u sportowców olimpijskich i polityków. Estrogeny dodawały niegdyś charyzmy działaczom partyjnym. Dowiedziono bezspornie, że nadmiar żeńskiego hormonu u mężczyzn wywołuje tzw. feminizujące skutki uboczne, czyli np. powiększanie się piersi i gromadzenie się tłuszczu w miejscach zarezerwowanych przez naturę dla kobiet.

Działanie estrogenów

Działaniem estrogenów zarządzają receptory alfa i beta. Nie u każdego działanie jest takie samo. Gdy estrogen połączy się z receptorem beta, może poprawiać gęstość włosów, elastyczność skóry, chronić serce przed zawałem. Jeśli jednak połączy się z niewłaściwym receptorem (alfa), u mężczyzny dochodzi do nadprodukcji estrogenów i może objawiać się ginekomastią. Brak estrogenów wpływa na obniżenie tonu głosów. Niedobór estrogenów zmniejsza i obniża skalę głosu, co dobitnie świadczy o początku męskiego klimakterium. Zmiany głosu następują po 55 roku życia.

Warto zauważyć iż nie ma optymalnej ilości estrogenów, dla każdego mężczyzny jest to inny poziom, taki który zapewnia równowagę hormonów. Jeśli mężczyźni doznają wielu dolegliwości w związku z zaburzeniami hormonalnymi winni zwrócić się o poradę do androloga celem ustalenia preparatów regulujących poziom hormonów męskich i żeńskich także. Mężczyzna i kobieta z upływem lat stają się podobni do siebie hormonalnie. U kobiety spada poziom estrogenów i rośnie poziom androgenów, u mężczyzn przeciwnie. Okazuje się że 30-latek ma więcej estrogenów niż 60-latka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *