orteza

Orteza – rodzaje ortez i ich zastosowanie, stabilizator stawów …

Orteza jest rodzajem aparatu ortopedycznego, powszechnie stosowanym w przypadkach nie wymagających założenia gipsu, ale skłaniających do potrzeby usztywnienia i korekty funkcji stawu, kości. Zaletą ortez jest lekkość i możliwość ruchu kończyną, brak zastojów jakie powoduje długotrwały gips. Ponadto ortezy zapewniają wentylację ciału nie powodując odparzeń, odleżyn.

Orteza – stabilizator stawu

Orteza to swego rodzaju stabilizator utrzymujący staw w pożądanej pozycji. Usztywnieniem jest tutaj poduszka powietrzna usytuowana między warstwami materiału. Współcześnie stosowane ortezy zapewniają przepuszczalność powietrza i odprowadzenie wilgoci. Dodatkowym plusem ich zastosowania jest możliwości łatwego demontażu do zabiegów higienicznych i instalacji bez udziału lekarza ortopedy.

Są one wykonywane pod konkretne zamówienie i zlecenie lekarskie, na wymiar pacjenta, dzięki czemu są idealnie dopasowane do potrzeb. Niestety koszty ortez bywają bardzo wysokie. Atutem ortezy jest również to, że podnosi i utrzymuje stałą temperaturę wokół chorego stawu.

Rodzaje ortez

Wyróżnia się ortezy sztywne, półsztywne oraz elastyczne. Funkcją zastosowania ortez jest stabilizacja. Dzięki ortezom można staw uruchomić, korygować jego pracę i odciążyć. Ortezy znajdują zastosowanie po operacjach, kontuzjach i urazach oraz w leczeniu chorób neurologicznych i reumatycznych. Często stosuje się je do korekty postawy, rekonwalescencji po skręceniu, zwichnięciu stawu, zerwaniu ścięgna Achillesa. Ortezy zaleca się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Skracają one czas rekonwalescencji i mają wszechstronne zastosowanie.

Ortezy kręgosłupa

W odcinku szyjnym dostępne są ortezy – kołnierze ortopedyczne stosowane przy podejrzeniu urazu jak też w leczeniu zwyrodnienia odcinka szyjnego. Ponadto stosuje się ortezy odcinka piersiowego kręgosłupa. Są to najczęściej korektory postawy w leczeniu kifozy – prostotrzymacze oraz w schorzeniach klatki piersiowej i obojczyka ósemkowe pasy obojczykowe. W odcinku lędźwiowym stosowane są ortezy stabilizujące między innymi w walce z zespołem bólowym oraz po złamaniu trzonów kręgów.

Ortezy kończyn

W zakresie kończyn górnych wymienia się ortezy stawu barkowego (stabilizują pozycje anatomiczną, zwłaszcza przy przeciążeniach więzadeł i mięśni) oraz ortezy stawu łokciowego (pomagają w leczeniu łokcia tenisisty, blokują nadmierny wyprost kończyny i regulują kąt zgięcia). Ortezy dłoni i nadgarstka są stosowane w cieśni nadgarstka jak również przy kontuzjach.

Ortezy kończyn dolnych dostępne są pod postacią ortezy stawu biodrowego i uda (kontrolują ruchomość stawu, polecane po operacjach), a także ortezy stawu kolanowego i podudzia ( stosowane w leczeniu kontuzji i stanu zapalnego stawu kolanowego i podudzia). Są one polecane sportowcom i osobom aktywnym w profilaktyce urazowej. Ponadto wykorzystuje się w rehabilitacji ortezy stawu skokowego i stopy. Zabezpieczają one staw przed urazem, unieruchamiają i odciążają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *