Woda butelkowana

Woda butelkowana – czy warto ją pić, skład chemiczny wody, EDC

Woda butelkowana – Na rynku mamy szeroki wybór wód butelkowanych zawierających wody źródlane, mineralne, smakowe. Każda z tych wód różni się składem chemicznym. Dobrze jest wiedzieć, jaką wodę wybierać, by była najzdrowsza.

Woda butelkowana  – skład chemiczny wody jest ważny

Nie tylko picie wody jako takiej jest ważne dla zdrowia, ale i jej jakość, a ta wynika ze składu chemicznego. Trudno uwierzyć, ale skład chemiczny wody w butelce liczy aż 24520 substancji. W niektórych wodach wykryć można szkodliwe substancje zaburzające układ hormonalny i nie tylko (EDC). Dobrze jest unikać wód z takim składem.

Po wykonaniu testów biologicznych naukowcy wysnuli smutny wniosek, iż większość wód butelkowanych jest szkodliwa dla zdrowia i zawiera substancje o właściwościach antyestrogennych i antyandrogennych. Wykazano między innymi obecność izomerów fumaranu i kwasu maleinowego. To jednak nie wszystko, bo naukowców zaciekawiła obecność 2-etyloheksylu furmanu. Po przeczytaniu takich badań odechciewa się sięgać po wodę.

Woda butelkowana – jaką wodę pić

Wybór wody do picia jest istotny, zwłaszcza kiedy zależy nam na zdrowiu, cierpimy już na jakieś schorzenia, jesteśmy alergikami itp. Stąd zanim kupimy wodę warto jest zapoznać się z jej składem widocznym na etykiecie. W przypadku wód mineralnych istotna jest ilość nie tylko kationów i anionów ale również składników towarzyszących jak magnez, sód, wapń.

Winny one odpowiadać naszym potrzebom. Kluczowy jest też sposób przechowywania wody nie tylko po jej otwarciu, ale i przed. Kolejną rzeczą jest wybór między wodą gazowaną i niegazowaną. Wbrew opiniom woda gazowana wcale nie jest mniej zdrowa od tej niegazowanej. Dwutlenek węgla w wodach nie jest tak niekorzystny, jak zwykło się uważać, za to pozwala wodzie zachować dłużej świeżość, blokując rozwój bakterii.

Dodatkowo woda gazowa ułatwia trawienie i wzmaga apetyt, gasi pragnienie. Przeciwwskazaniem do gazowanej wody jest niewydolność oddechowa, krążeniowa oraz nadkwasota i wrzody.

Woda butelkowana  – EDC – cicha śmierć

Zawartość substancji z grupy EDC w wodzie butelkowanej jest niekwestionowana, podobnie jak to, ze EDC wpływa negatywnie na zdrowie człowieka. Niestety wciąż nie jest jednoznacznie określona ilość EDC w wodzie butelkowanej, zwłaszcza iż wód butelkowanych jest wiele i może się ona różnić w zależności od producenta. Zaobserwowana aktywność szkodliwych substancji okazała się bardzo silna.

Fakty są przerażające, bowiem wystarczy niecałe 4 ml wody butelkowanej, aby zahamować wytwarzanie estrogenu i androgenu nawet o 60-90%. Tym samym woda w butelce okazuje się bardziej zanieczyszczona niżeli ta płynąca z kranu, czy źródła.

Woda butelkowana – Ograniczenie do minimum

By zachować zdrowie i nie rezygnować z wody, która filtruje i nawadnia organizm oraz jest niezbędna do życia należy unikać wody z butelki. Minimalizując jej spożycie unikamy szkodliwych substancji. Rozwiązaniem jest filtrowanie wody z kranu poprzez filtry oddzielające chlor. Współczesne sieci wodociągowe dbają o jakość wody pitnej, co za tym idzie jest ona o wiele zdrowsza od tej z butelki.

Niestety wiele substancji szkodliwych jakie wykryto w wodzie butelkowanej wytrąca się z plastiku, inne występują w związku z koniecznością zapewnienia długiego terminu do spożycia. Intensywność namnażania się substancji chemicznych szkodliwych wzrasta wraz ze wzrostem temperatury. Niektórzy mówią o bakteriach,m jednak nie można zapominać o reakcjach chemicznych plastiku z wodą pod wpływem nasłonecznienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *