Stawy

Stawy – klasyfikacja stawów, przyczyny chorób, objawy i leczenie

Stawy to mobilne przeguby kości szkieletu ludzkiego, które umożliwiają ruch różnym częściom ciała, poprzez skurcze i rozluźnienie mięśni, wykonywanie różnych ruchów o dużej i małej ruchliwości. Jednocześnie wykonują połączenie między różnymi kościami, utrzymując jedność układu mięśniowo-szkieletowego.

Zdrowe stawy to luksus, którego wartość trudno jest ocenić komuś, kto nigdy nie doświadczył bólu podczas chodzenia i nie odczuwał żadnych trudności w próbie podniesienia ręki lub nogi, odwrócenia się lub siadania. Tymczasem miliony ludzi na całym świecie szukają pomocy u lekarzy ortopedów z podobnymi dolegliwościami.

Około 30% ludzi prędzej czy później zmierzy się z chorobą stawów, nawet, jeśli w młodości udało im się uniknąć zranienia lub ciężkiej choroby, na starość trwałość stawów dobiega końca. Oprócz osób w podeszłym wieku, zagrożone są osoby, które odziedziczyły słabe stawy kości, a także sportowcy, osoby cierpiący na otyłość, cukrzycę i inne choroby przewlekłe.

Stawy – klasyfikacja stawów

Istnieje zależność pomiędzy ruchami stawów w postaci i kształcie powierzchni stawowych. Powierzchnie stawów są porównywane z segmentami figur geometrycznych. W postaci stawowych powierzchni stawów dzieli się na kuliste, elipsoidalne, siodłowe, cylindryczne i blokowe.

Podstawowy podział stawów:

 • Staw prosty – składają się na niego tylko dwie kości.
 • Złożony – składają się na niego więcej niż dwie kości.

Ze względu na liczbę osi rozróżnia się stawy:

 • Stawy jednoosiowe: staw łokciowy, promieniowo-łokciowy, zęba kręgu obrotowego
 • Stawy dwuosiowe: staw promieniowo-nadgarstkowy, nadgarstkowo-śródręczny kciuka
 • Stawy wieloosiowe: staw ramienny, kulisty panewkowy biodrowy
 • Stawy nieregularne: staw krzyżowo-biodrowy, mostkowo-obojczykowy.

Stawy – przyczyny chorób w obrębie stawów

Choroby stawów, takie jak młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów, występują głównie u nieletnich. Inne, takie jak dna moczanowa, rozwijają się z powodu diety obfitującej w dużą ilość mięsa, czerwonego wina i czekolady. Wiadomo, że zapalenie stawów związane z zaburzeniami hormonalnymi i są zwykle wykrywane u kobiet. U mężczyzn najczęściej występują urazy stawów. Choroby stawów mogą zagrażać osobie bez względu na status społeczny, nawyki, wiek i płeć.

Choroby stawów są klasyfikowane ze względu na charakter procesu patologicznego. Zapalne i zakaźne choroby stawów, w tym przypadku przyczyną choroby jest reakcja zapalna w odpowiedzi na zakaźny, autoimmunologiczny lub alergiczny proces. Choroba powoduje ból i obrzęk stawu. Objawy w ciągu kilku godzin są w stanie osiągnąć maksymalną ostrość, a później cofać się w nieskończoność.

Stawy – objawy chorób stawów

Niektóre zapalenia stawów objawiają się przede wszystkim nie bólem, ale sztywnością poranną, gorączką, wysypką skórną nad stawem lub objawami pierwotnej choroby powikłanej uszkodzeniem układu mięśniowo-szkieletowego (np. zaburzenia układu moczowo-płciowym, i rzeżączkowym zapaleniem stawów).

Etapy patologii zapalnej stawu można rozróżnić za pomocą badania rentgenowskiego. Tak, więc, na początku choroby, nie ma znaczących odchyleń na zdjęciach, w 2 stopniu artretyzmu występują oznaki zniszczenia kości i chrząstki. Przy 3 stopniu ortopeda zauważy odkształcenie stawu, pacjent odczuwa wyraźne ograniczenia ruchowe. Wreszcie, w 4 stopniu choroby stawów towarzyszy całkowita zmiana w stawie, pomoc pacjent może uzyskać jedynie u chirurga.

Do tej grupy patologii, wraz z reumatoidalnym zapaleniem stawów, w którym układ odpornościowy organizmu niszczy stawy, zakaźnym alergicznym zapaleniem stawów, chorobą Bechterewa, chorobą Hoffa, dną moczanową, łuszczycowym zapaleniem stawów itp.

Zmiany zwyrodnieniowe zwykle objawiają się u osób w podeszłym wieku, są związane ze zużyciem stawu, co prowadzi do zniszczenia chrząstki odpowiedzialnej za amortyzację podczas pracy. Innym czynnikiem w rozwoju chorób zwyrodnieniowych jest osteoporoza, w której zmniejsza się gęstość tkanki kostnej.

Choroby zwyrodnieniowe objawiają się stopniowo, pierwszym objawem będzie krótki ból po męczącym dniu spędzonym na nogach. Z biegiem czasu bolesność stawu, nie ustępuje po odpoczynku, a ruchy w stawie są ograniczone. Czasami na dotkniętym obszarze występuje obrzęk, a staw staje się głośny, gdy zmienia się pogoda i w nocy.

Wrodzone choroby stawów przyciągnąć uwagę już od pierwszych dni życia dziecka: od środków terapeutycznych zależą ewentualne skutki wad rozwojowych dla zdrowia dzieci. Zatem niemowlęta często mają wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego, co często łączy się z dysplazją stawu biodrowego.

Stawy – diagnostyka chorób w obrębie stawów

Ogólne zasady diagnozy chorób stawów

Podejścia do diagnozy dla każdej patologii stawów są różne. Ale istnieje złoty standard badania w przypadku podejrzenia chorób stawów. Wśród głównych metod diagnozy są:

 • Rozszerzone badanie krwi
 • Biochemiczne badanie krwi z określeniem czynności wątroby, nerek, kwasu moczowego, białek i innych parametrów
 • Immunologiczna analiza krwi
 • Badanie płynu maziowego
 • Radiografia stawów (CT, MRI)
 • USG stawów.

Stawy – leczenie chorób stawów

Wśród wielu metod leczenia patologii stawów można je podzielić na 3 duże grupy: nielecznicze, medyczne, chirurgiczne metody leczenia.

Terapie nielekowe:

 • Artroskopia
 • Terapia ruchowa
 • Narzędzia ortopedyczne np. ortezy, obuwie ortopedyczne
 • Plazmafereza (pozaustrojowej filtracji osocza).

Metody leczenia:

 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne, przeciwbólowe
 • Hormony glukokortykosteroidowe
 • Leki przeciwbakteryjne
 • Biologiczne preparaty biologiczne modyfikowane genetycznie
 • Leki immunosupresyjne i inne.

Chirurgiczne metody leczenia – artroplastyka stawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *