Alergiczne zapalenie spojówek występuję średnio u około 5 do 20% ludzi. Jest coraz częściej spotykane i łączy się niejednokrotnie z innymi chorobami mającymi podłoże alergiczne. Pierwsze objawy które powinny wzbudzić niepokój mogą pojawić się w wieku kilkunastu lat lub później.
Oko to jeden z najbardziej wrażliwych narządów narażony na działanie czynników zewnętrznych które na niego oddziałują nie zawsze tylko pozytywnie. Odpowiednia budowa oka taka jak, aparat ochronny, odruch mrugania, łzy a także układ odpornościowy spojówki zapewniają prawidłową ochronę narządu wzroku.
Najczęściej spotykaną z alergii ocznych jest alergiczne zapalenie spojówek, które jak sama nazwa wskazuje umiejscowione jest w spojówce oraz powiekach.
Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny
Przyczyn powodujących alergiczne zapalenie spojówek jest dość dużo. Upatrywać jej można głównie w delikatności narządu i wrażliwości na czynniki zewnętrzne. Spojówka sama w sobie stanowi cienką, niemalże przezroczystą błonę śluzową. Jej budowa to część powiekowa oraz część gałkowa oczna od przodu.
Uważa się iż spojówka jest narządem ochronnym i wydzielniczym. Dlaczego? Ponieważ dzięki gładkiej i śliskiej powierzchni umożliwia ruchy gałki ocznej, jednocześnie mruganie oraz całkowite zamykanie powiek następuje bez tarcia. Dlaczego wydzielniczym? Otóż odpowiada ona poprzez posiadanie tkanki gruczołowej za skład ilościowy i jakościowy łez które wypełniają oko.
Alergie mogą wywoływać różnego rodzaju alergeny. Do najczęściej spotykanych możemy zaliczyć między innymi;
– alergeny pyłku roślin,
– roztocza kurzu domowego,
– zarodniki grzybów pleśniowych,
– alergeny zwierząt.
Stopień odczynu uczuleniowego występuje w różnym stopniu i z różną intensywnością u różnych osób. W patomechanizmie alergicznego zapalenia spojówek większą rolę odgrywa nadwrażliwość na alergeny zwierząt domowych, pyłku roślin i spor grzybów niż na roztocze. Na działanie roztoczy człowiek jest eksponowany najczęściej w czasie snu, a przy zamkniętych powiekach kontakt z alergenem jest ograniczony.
Objawy – Alergiczne zapalenie spojówek
Alergiczne zapalenie spojówek jest najczęściej spotykaną chorobą tego narządu. Do najczęściej spotykanych objawów alergicznego zapalenia spojówek możemy zaliczyć między innymi;
– uczucie piasku pod powiekami,
– światłowstręt,
– łzawienie,
– zwężenie szpary powiekowej,
– przekrwienie spojówek,
– wydzielina wodnista,
– powłoka śluzowa,
– wydzielina ropna,
– swędzenie.
Przyczyn alergicznego zapalenia spojówek możemy upatrywać się w rodzaju wydzieliny. Najbardziej charakterystyczna dla tego rodzaju alergii jest wydzielina o charakterze wodnistym.
Jednym z najbardziej dokuczliwych objawów alergicznego zapalenia spojówek jest wyczuwalny świąt oczu. Nie dotyczy on całej gałki ocznej ale umiejscowią się w zazwyczaj w kącikach oczu. To właśnie w tym miejscu następuje nagromadzenie się alergenów które w wyniku mrugania przedostają się do spojówki. Niestety krótkotrwałą ulgę przynosi pocieranie, gdyż poprzez tę czynność swędzenie potęguje się i uderza ze zdwojoną siłą. Efektem takiego działania dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych spojówek, oczy stają się czerwone i podrażnione.
Bardzo intensywny świąt jest najbardziej charakterystyczny dla alergicznego zapalenia spojówek dlatego też istotne jest aby odpowiednio odróżniać go od innych dolegliwości narządu wzroku. W alergicznym zapaleniu spojówek wydzielina jest wodnista, czasem z komponentą śluzową. Rogówka nie jest zajęta, dlatego w przeciwieństwie do wiosennego zapalenia rogówki i spojówek nie ma tu nasilonego światłowstrętu. W przypadku alergicznego zapalenia spojówek niewielki światłowstręt może być wynikiem intensywnego tarcia oczu.
Rodzaje alergicznego zapalenia spojówek
– alergiczne sezonowe zapalenie spojówek – charakteryzuje się silnym świądem, obfitym łzawieniem oraz silnym zaognieniem spojówek przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowego widzenia. Ten rodzaj zapalenia spojówek spowodowany jest lotnymi alergenami do których możemy zaliczyć między innymi zarodniki pleśni, pyłek roślin czy alergeny zwierząt.
W leczeniu alergicznego sezonowego zapalenia spojówek stosuje się zazwyczaj leki antyhistaminowe które mają na celu zmniejszenie i złagodzenie objawów pyłkowicy. Co istotne ich działanie na oko jest dość ograniczone i może nie przynosić oczekiwanych efektów. Wówczas w leczeniu oprócz leków antyhistaminowych mogą zostać wdrożone tak zwane miejscowe preparaty złożone które zawierają w swoim składzie środki obkurczające naczynia krwionośne.
– ostre alergiczne zapalenie spojówek – jest dość często spotykana w szczególności u dzieci, co charakterystyczne przyjmuje postać pokrzywki. Jej pierwsze oznaki zazwyczaj następują w momencie wzmożonego pylenia roślin a niekiedy może być wywołana obecnością roztoczy kurzu domowego. Pierwszym objawem jest pojawienie się obrzęku spojówki oraz powiek.
– wiosenne zapalenie rogówki – potocznie nazywany przewlekłym zapaleniem spojówek. Najczęściej spotykane u dzieci i młodzieży pomiędzy 5 a 25 rokiem życia. Wywołane najczęściej w okresie pylenia brzozy oraz na przełomie wiosennych miesięcy w okresie pylenia traw.
Leczenie i diagnoza – Alergiczne zapalenie spojówek
W celu ostatecznego stwierdzenia źródła alergenu konieczne są badania podmiotowe. Wywiad lekarski może stanowić wstępne rozpoznanie, konieczne jest wykonanie testów alergicznych które w 100% pozwalają określić na co dany pacjent jest uczulony.